Szybkie pytania

Wszystko, co dotyczy utworów naszego ukochanego autora.

Moderator: Nocna Straż

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Re: Szybkie pytania

Postautor: Maegi » 8 mar 2015, o 14:47

bocian13 pisze:Natknąłem się przez przypadek na pewien krótki artykuł w sieci, który mówi, że istnieją spekulacje na temat tego, że Starkowie są spokrewnieni z Innymi. W związku z tym mam pytanie, czy jest to wymysł tylko autora tego artykułu, czy ktoś poruszał już ten problem i starał się jakoś poprzeć tą teorię.

Zaczęłam wczytywać się w wątek na westeros.org temu poświęcony click click i właściwie poza nawiązaniami do zimy czy "chłodnym obejściem" @sweat wiele więcej nie znajduję. Dla mnie na tę chwilę to trochę mało. ^^
Chociaż z drugiej strony teoria z Boltonem jako mieszańcem ludzko-Innym jest hmm atrakcyjna. Tzw. teoria Bolt-On. :]
Obrazek The dragons know. Do you?

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 11 mar 2015, o 22:39

Mam pytanie, bo nie pamiętam czy któryś z trzech statków, z którymi do Wschodniej Strażnicy przypłynął Tycho Nestoris, wciąż się tam znajdują? Czy wszystkie popłynęły do Hardhome? Zastanawiam się czy jest tam jakiś statek, którym może wrócić, do Braavos?

Egg
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Egg » 12 mar 2015, o 11:59

Wszystkie trzy statki Nestorisa popłynęły do Hardhome ale jego powrót do domu nie będzie problemem. Stannis wysłał J. Masseya do Braavos więc Tycho popłynie razem z nim na jednym ze statków Stannisa.

dzium10
Poziom 1

Postautor: dzium10 » 15 mar 2015, o 14:30

Ktoś pamięta jak nazwany był Tyrion Lannister, chodzi o jakiś pseudonim, który oznaczał "najmłodszy z rodzeństwa"?

Slasc
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Slasc » 15 mar 2015, o 14:38

Przypuszczalnie chodzi Ci o "Valonqar", pochodzi z valyriańskiego i oznacza "młodszy brat", "mały brat", lub też coś podobnego.

Torrhen Stark
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Torrhen Stark » 15 mar 2015, o 17:03

Egg pisze:Wszystkie trzy statki Nestorisa popłynęły do Hardhome ale jego powrót do domu nie będzie problemem. Stannis wysłał J. Masseya do Braavos więc Tycho popłynie razem z nim na jednym ze statków Stannisa.

Problem w tym, że Stannis po bitwie nad Czarnym Nurtem nie ma żadnych statków.
Jedyna flota jaką dysponował należała do Saana, ale została w całości wysłana z Davosem do Białego Portu do którego zresztą nie dotarła bo Lyseńczyk porzucił sprawę Baratheona. Więc według mnie Tycho Nestoris razem z Masseyem zabiorą się na pokład jakiegoś statku, który po prostu przypłynął w celach handlowych do Wschodniej Strażnicy i zawija do Braavos.
Valar morghulis

Slasc
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Slasc » 17 mar 2015, o 01:18

Wydaje mi się czy Cersei nigdzie nie była określona jako Cersei Baratheon tylko ciągle występowała jako Cersei Lannister, podobnie Margeary Tyrell podczas gdy inne kobiety były nazywane nazwiskami męża (Catelyn Stark, Lysa Arryn itd.)

Rudbekia
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Rudbekia » 17 mar 2015, o 08:14

Nie, nie wydaje Ci się. Cersei to po prostu królowa Cersei, ewentualnie Cersei Lannister, nie nazywano jej nazwiskiem męża, tak samo jest z Margaery, Jeyne Westerling też była stale nazywana Jeyne Westerling. Najwyraźniej do królowych stosowano inne zasady, niż do żon lordów. Nie jest to jakoś szczególnie dziwne, w naszym świecie było tak samo, tj. nie jestem pewna, jak w Anglii, ale polskie królowe też określano panieńskim nazwiskiem, ew. późniejszym przydomkiem, i np. królowa Bona to Bona Sforza, nie Bona Jagiellonowa (Jagiellończykowa? Nawet nie jestem pewna, jak ona powinna się nazywać po mężu). ;)
"All beauty must die."

ona
Poziom 1

Postautor: ona » 17 mar 2015, o 09:26

A ja się zastanawiałam, czemu Sansa po ślubie wciąż jest nazywana Stark, a nie Lannister. Przecież ona nie jest królową. Nikt też raczej nie wie, że małżeństwo jest nieważne bo nie zostało skonsumowane.

Tywin
Poziom 7

Postautor: Tywin » 17 mar 2015, o 11:54

Stannis na pewno jej tak nie nazywa. I mam pytanie właśnie odnośnie Staśka. Ilu ludzi poprowadził przeciw dzikim podczas szarży ? Raz czytam że tysiąc a innym że dwa tysiące.

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 17 mar 2015, o 12:44

Szybka odpowiedź - Stannis pod Murem miał 1500 ludzi (Davos wspomina na Siostrach, albo w Białym Porcie), z tego maksimum 500-600 jazdy (to co mówił Masseyowi - "mam 500 mieczy tak dobrych jak twój"), a minimum 400 koni. Reszta to piechota i łucznicy. Zakładam, że nie wszyscy rycerze mieli konie, a część giermków występowała konno.

W sumie Bitwa pod Murem to jedna z bardzo niewielu scen, gdzie ekranizacja jest bardziej widowiskowa od oryginału...
"Laws should be made of iron, not of pudding."
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"
(Wawrzyniec Goślicki, O senatorze doskonałym księgi dwie, 1568)

Przedrzeźniacz
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: Przedrzeźniacz » 18 mar 2015, o 22:49

Czy kiedyś w sadze (ew. Martin) wytłumaczono odpowiedniki Westeroskich godzin i ich następstwo - godzina wilka, sowy itd. - taki drobiażdżek ale czasami irytuje ;)
Chaos isn't a pit. Chaos is a ladder.
[glow=red]AJPK[/glow] Obrazek

Barlog
Poziom 1

Postautor: Barlog » 19 mar 2015, o 19:32

Była ich kolejność gdy ser c siedziała w celi. To wszystko co na ten temat pamiętam. :p
,,-Ach, ach-załkał Legolas. -To Barlog! Barlog nadchodzi!"
,,-Przekleństwo Durina!-zawołał"[Gimli] :D
ARMIA JEDYNEGO PRAWDZIWEGO KRÓLA

Rowan
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Rowan » 25 mar 2015, o 18:53

Kolejne drobne pytanko. Wiemy, że Wieża Cieni nie jest najbardziej wysunietą twierdzą NS, na zachód od niej leży jeszcze opuszczona Zachodnia Strażnica. I tu pojawia się problem. Czy ww. Forteca leży po drugiej (tj. północnej) stronie Rozpadliny? Na różnych mapach jest to różnie przedstawiane.

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 25 mar 2015, o 23:06

Zachodnia Strażnica leży po drugiej stronie Mostu Czaszek, dosłownie tłumacząc angielską nazwę to Zachodnia Strażnica koło Mostu "Westwatch-by-the-Bridge", a przynajmniej ja tak rozumiem ten artykuł
http://awoiaf.westeros.org/index.php/We ... the-Bridge

Tak, przy okazji to czy ktoś może wie jakiego koloru oczy miał książkowy Varys?
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Maegi » 26 mar 2015, o 20:04

Kolor oczu Varysa pozostaje nadal niewiadomą. :?: Zastanawiałam się czy to ma znaczenie i w moim odczuciu (gdy GRRM tak lubi trollować ^^ kolorami oczu) pozostawia to możliwość rozważania o jego ew. smoczych korzeniach. ;)
Dla wygody przypnę kilka Varysowych tematów:
Varys
Varys - Epilog
Varys i Magister - czy są tacy za jakich się podają?
Czy Varys rzeczywiście jest eunuchem?
Obrazek The dragons know. Do you?

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 26 mar 2015, o 22:21

Dzięki, po prostu chciałam się upewnić, że nie przegapiłam jakiejś jednozdaniowej wzmianki. :D

W sumie to jest ciekawe czy w tym przypadku brak informacji jest informacją, czy po prostu tylko brakiem informacji, ale na ten temat można tylko wróżyć z fusów po kawie rozpuszczalnej.

Też nie ma informacji o kolorze włosów żadnego z Florentów, poza Alesterem, ale „srebrnosiwe”, zważywszy na jego wiek, niewiele tu wyjaśnia. Więc nie jest tak by autor dokładnie opisywał wygląd wszystkich mniej lub bardziej drugoplanowych postaci.

DolorousMike
Poziom 4
Awatar użytkownika

Postautor: DolorousMike » 30 mar 2015, o 14:24

Czy właściwie wiadomo, dlaczego Benjen trafił na Mur? Jakieś poszlaki, plotki?
OHS KRWI
"Zastąpienie rdzenia przedłużonego przez dostarczony przez rząd moduł okazało się remedium na nocne moczenie Grzesia. Monisia sterowana jest implantem i codziennie zjada płatki do końca."

Il Biondo
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Il Biondo » 30 mar 2015, o 18:59

Nie jest wiadomym czemu Benjen dołączył do NS.

Ktoś nawet zadał GRRM to pytanie, oto jaką odpowiedź uzyskał:

So Spake Martin pisze:[Why did Benjen join the Night's Watch?]

Good question. One day you will get an answer. But it will not be today.

Źródło: http://www.westeros.org/Citadel/SSM/Entry/Asshai.com_Forum_Chat

http://www.westeros.org/Citadel/SSM/Entry/Asshai.com_Forum_Chat

Tutaj mamy temat poświęcony Benjenowi, nawet pojawiła się pewna teoria na temat tego, dlaczego mógł tam dołączyć(to nawet mój post, przedostatni na pierwszej stronie, z 29.01.2014)
there is no trap so deadly as the trap you set for yourself
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 12 kwie 2015, o 21:37

Pytanie do przepowiedni żaby: ile dzieci miał mieć Robert? 20, czy 18?
W Grze o Tron czysta jest tylko krew...
"The Blood of Aegon the Dragon flows in her veins."

Obrazek

Peregrin Tuk
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Peregrin Tuk » 12 kwie 2015, o 21:41

20 ;)
Obrazek
Let's see who'll be taller.
"Sam, fetch me a block."
#TeamDragonstone

Luiza
Poziom 7
Awatar użytkownika

Postautor: Luiza » 12 kwie 2015, o 21:50

Nie. Szesnaścioro.

Wersja polska:

Była jednak upartym dzieckiem i nawet w owej chwili nie chciała się zatrzymać. Zostało jej jeszcze jedno pytanie, jedna szansa ujrzenia przyszłego życia.
– Czy król i ja będziemy mieli dzieci? – zapytała.
– Och, tak. Szesnaścioro dla niego, troje dla ciebie.
Cersei nie widziała w tym sensu. Czuła w skaleczonym kciuku pulsujący ból, a jej krew skapywała na dywan. „Jak to możliwe?” – chciała zapytać, ale nie miała już więcej pytań.

Wersja angielska:

Even then she would not stop, willful child as she was. She still had one more question due her, one more glimpse into her life to come. “Will the king and I have children?” she asked.
“Oh, aye. Six-and-ten for him, and three for you.”
That made no sense to Cersei. Her thumb was throbbing where she’d cut it, and her blood was
dripping on the carpet. How could that be? she wanted to ask, but she was done with her
questions.
Obrazek Obrazek
Shameless SanSan shipper#teamSansa
Front Obrony Sansy #teamSandor

Peregrin Tuk
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Peregrin Tuk » 12 kwie 2015, o 21:58

Ups :< Zasugerowałem się odcinkiem serialu pewnym... D&D zmieniają wszystko co mogą
Obrazek
Let's see who'll be taller.
"Sam, fetch me a block."
#TeamDragonstone

Matheo Snow
Poziom 1

Postautor: Matheo Snow » 25 kwie 2015, o 02:35

Witam wszystkich serdecznie

Mam nadzieję, że znajdę tutaj prawdziwych znawców twórczości G.R.R Martina, ponieważ potrzebuję waszej pomocy.

Pamiętam jeden herb z Westeros, jednak nie pamiętam do jakiego rodu należał, a bardzo potrzebuję tej informacji.

Na herbie widnieje palec, z którego rozchodzi się błyskawica. Wygląda to tak, jakby dłoń (palec) uderzała błyskawicą w ziemię. Nie chodzi o herb rodu Dondarrionów.

Mam nadzieję, że ktoś z Was wie czyj to herb :)

Torrhen Stark
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Torrhen Stark » 25 kwie 2015, o 08:18

Z Twojego opisu wnioskuje, że jest to herb rodu Kenning z Harlaw z Żelaznych Wysp.
Widnieje na nim wynurzający się z chmur palec Boga Sztormów z którego rozchodzą się błyskawice:
http://awoiaf.westeros.org/index.php/Ho ... _of_Harlaw
Valar morghulis

Noreen
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Noreen » 25 kwie 2015, o 16:49

Być może jestem niespostrzegawcza i coś przeoczyłam, ale zastanawia mnie czy mamy jakiekolwiek wzmianki o tym jak Stannis poznał Melissandre ? @plotting
Targaryen Tyrell Stark
Obrazek Obrazek Obrazek

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 25 kwie 2015, o 20:47

Melisandre przybyła na Smoczą Skale, gdy Stannis przebywał w KP. Przekonała Selyse do zmiany wiary. Ona tez przedstawiła mu Melisandre, gdy przybył na Smoczą Skale. Po tym jak obraził się na Roberta, że nie nominował go namiestnikiem po śmierci Jona Arryna.

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 27 kwie 2015, o 15:21

Jak nazywał się maester, który zapalił szklane świece? Kompletnie wypadło mi to z głowy...
W Grze o Tron czysta jest tylko krew...
"The Blood of Aegon the Dragon flows in her veins."

Obrazek

Torrhen Stark
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Torrhen Stark » 27 kwie 2015, o 17:29

Czyżby Arcymaester Marwyn miłośnik sztuk tajemnych i zakazanych przez Cytadelę?
Valar morghulis

Matheo Snow
Poziom 1

Postautor: Matheo Snow » 28 kwie 2015, o 10:09

Torrhen Stark bardzo dziękuję, to własnie ten Herb! Ja cały czas szukałem wśród rodów Krain Burzy. Dzięki!

Slasc
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Slasc » 29 kwie 2015, o 17:10

Jeszcze nie czytałem Światu Lodu i Ognia, unikam wszelkich wzmianek i nie mam zielonego pojęcia czego mogę oczekiwać. Mam jednak pytanie. Są w ŚLiO jakieś informacje na temat zagłady Valyri?

Torrhen Stark
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Torrhen Stark » 29 kwie 2015, o 18:24

Oczywiście, że jest na temat zagłady Valyrii informacja. Jest to dość dobrze opisane podobnie jak szybki po tym upadek reszty valyriańskiego imperium.
Valar morghulis

Noreen
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Noreen » 6 maja 2015, o 23:42

A czy wiadomo coś o przeszłości Melisandre ? Mamy wzmianki o tym co się z nią działo zanim dotarła na Smoczą Skałę ? ;3
Targaryen Tyrell Stark
Obrazek Obrazek Obrazek

Torrhen Stark
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Torrhen Stark » 7 maja 2015, o 00:21

Najprawdopodobniej w dzieciństwie jako niewolnica została sprzedana do Świątyni Pana Światła i została jego kapłanką. Niestety nie wiadomo wiele więcej ponad to oprócz tego, że przybyła na Dragonstone z własnej woli tuż przed wybuchem wojny (moim zdaniem zbiegło się to z ujawnieniem się Innych w tym samym czasie nie bez powodu).
Valar morghulis

Noreen
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Noreen » 7 maja 2015, o 09:01

Dziękuję Torrhen Sark :prev:
Właśnie też starałam się doszukać więcej szczegółów, ale moje poszukiwania spełzły na niczym :|
Można jeszcze przypuszczać, że Melisandre wybrała się na Drogonstone po jakiejś wizji w ogniu z misją od swojego boga.
Targaryen Tyrell Stark
Obrazek Obrazek Obrazek

LuckyLolitka
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: LuckyLolitka » 7 maja 2015, o 16:20

Wiem że pytanie jest głupie ale chciałam tak na szybko a już mi się kiełbasi...Czy Jon kiedykolwiek wwargował się w Ducha?
'...he's just a slave to his emotions. It's obvious...'
'Exactly. Just a slave.'

https://youtu.be/IGIoCNERAig - <3 Moje dwa kochane męże, owieczki sentymentalne.
PetSanONLY @serducho TEAM LF @kwiatuszekTEAM ANI&KYLO

Bombacjusz
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bombacjusz » 7 maja 2015, o 16:24

Nigdy świadomie. Są sugestie, że coś mu się śniło, coś czuł, ale zdecydowanie nigdy z własnej woli nie tylko Ducha, ale i żadnego innego stworzenia nie molestował w ten sposób.
Pani, Twych wdzięków nie trzeba mi wcale, co rzekłszy odszedł, nie wrócił...

Bzhydack
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bzhydack » 7 maja 2015, o 16:26

Nie do końca świadomie, w czasie snu chyba, ale tak.
Kiedy byli na patrolu z Qorinem, niedaleko obozu armii Mance'a. Nie musieli dzięki temu podchodzić blisko.
STANNIS VINCIT, STANNIS REGNAT, STANNIS, STANNIS IMPERAT!!! AJPK! Obrazek KRWI @snow Obrazek

LuckyLolitka
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: LuckyLolitka » 7 maja 2015, o 16:31

Aha. Czyli że niby po Lyannie ma taką zdolność? Bo już mi teraz się myli. Martin powiedział że wszystkie Starki mają w sobie tę umiejętność czy tylko dzieci Neda i Cat?
'...he's just a slave to his emotions. It's obvious...'
'Exactly. Just a slave.'

https://youtu.be/IGIoCNERAig - <3 Moje dwa kochane męże, owieczki sentymentalne.
PetSanONLY @serducho TEAM LF @kwiatuszekTEAM ANI&KYLO

Bzhydack
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bzhydack » 8 maja 2015, o 14:01

W sumie nie wiadomo. Może być tak, że u wszystkich Starków był gen (jeśli można tak powiedzieć) umożliwiający warging tylko że nie u wszystkich się uaktywniał, albo potrzebował jakiegoś zewnętrznego bodźca (wzrost aktywności magicznej?)
Tego wywiadu z Martinem nie pamiętam, więc ci nie pomogę.
STANNIS VINCIT, STANNIS REGNAT, STANNIS, STANNIS IMPERAT!!! AJPK! Obrazek KRWI @snow Obrazek

Rudbekia
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Rudbekia » 8 maja 2015, o 20:36

Tak mnie napadło a propos tego, jak Ramsay w przedostatnim odcinku zbierał podatki - jak to właściwie było w sadze? Czy tam chorążowie też płacili jakieś podatki seniorom, czy byli tylko zobowiązani stawiać się na wezwanie? Bo nic takiego nie pamiętam. Moja skleroza, czy rzeczywiście niczego takiego nie było?
"All beauty must die."

TimOOv
Poziom 4
Awatar użytkownika

Postautor: TimOOv » 9 maja 2015, o 09:43

Jako że całkiem niedawno czytałem Taniec to pamiętam dwie kwestie dotyczące tego. Jedna z głębokiej/odległej historii, a druga najbardziej na bieżąco jak się da.

Rozmowa Jaimiego z zakładnikiem od Blackwoodów:
W owych czasach [500/1000 lat przed Andalami] Blackwoodowie byli królami, a Brackenowie tylko poślednimi lordami, słynącymi z hodowli koni. Zamiast zapłacić królowi należne podatki, za złoto uzyskane ze sprzedaży koni opłacili najemników i obalili go.

Ostatnia Mała Rada Kevana i Pycelle'a:
Jeśli [myrijscy bankierzy/wekslarze] zgodzą się pokryć długi korony wobec Braavosów i udzielić na nowej pożyczki, być może nie będziemy musieli podnosić podatków. (...) Połowa lordów w królestwie nie odróżniała podatków od tyranii i w jedno uderzenie serca uciekłaby do najbliższego uzurpatora, jeśli pozwoliłoby im to zaoszczędzić choć przyciętego miedziaka.
Stannis jest moim prawowitym królem i podążę ścieżką którą mi wyznaczy, nawet gdyby mi się to nie podobało.

AJPK&KKKK

hess
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: hess » 15 maja 2015, o 18:06

Witajcie
Moje szybkie pytanie
Jaka jest szansa że Młody Gryf jest Blackfyrem, przy czym skąd bierze się poparcie złotej kompani dla Targaryena.?
Jaka duża jest szansa że usłyszymy jeszcze o Blackfyrach

wybaczcie jeśli pytanie się powtórzyło

Tywin
Poziom 7

Postautor: Tywin » 21 maja 2015, o 12:24

Czy było powiedziane jakie bóstwo czcili Valyrianie ?

Bzhydack
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bzhydack » 21 maja 2015, o 12:38

Nie, nie było. Znamy tylko 3 imiona valyriańskich bóstw, tzn. takie same imiona nosiły smoki Aegona Zdobywcy. Ale za co odpowiadały tego nie wiemy, czy raczej ja tego nie wiem, może jest ktoś lepiej zorientowany.

Hess, to że face nie jest Targiem to na razie spekulacje fanów. A poparcie Złotych bierze się w dużej mierze z poparcia Jona Cona, który był bardzo ważnym członkiem Złotych. A także z faktu, że Aegon jako jedyny daje im szansę wrócić.

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 22 maja 2015, o 15:18