Szybkie pytania

Wszystko, co dotyczy utworów naszego ukochanego autora.

Moderator: Nocna Straż

Lord Snow
Poziom 1
Awatar użytkownika

Re: Szybkie pytania

Postautor: Lord Snow » 5 cze 2015, o 17:22

Dzięki wielkie za przeniesienie i przepraszam za kłopot.

@Robin Blackett,
Fajnie, że to znalazłeś. Od razu wziąłem książkę do ręki i odświeżyłem sobie ten fragment.

I tutaj mnie to zaciekawiło, kompletnie o tym zapomniałem. Robb prawdopodobnie potajemnie mianuje Jona na Starka i swojego dziedzica. Wysłał 100 ludzi razem z królewskim dekretem i słuch o nich zaginął. Kolejna tajemnica Martina... co się stało z tymi ludzi i dekretem? Dlaczego nie dotarli na Mur. Jeśli jakimś cudem przeżyli, byłoby super. Ciekawe co Jon zrobiłby z taką informacją. Jeśli oczywiście najgorszy scenariusz z TzS się nie spełni, w przypadku Jona...
"Rzuć mnie wilkom na pożarcie, a wrócę dowodząc watahą"

www.facebook.com/WinterIsComingPL

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Bzhydack
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bzhydack » 5 cze 2015, o 17:48

Ekipa popłynęła na bagna odwiedzić Najbardziej Tajemniczego ze wspomnianych lordów z książki, czyli Howlanda Reeda. A Howland może się pojawi, może nie, ale jeśli tak to ma on w swojej głowie multum informacji które czytelnicy bardzo chcieliby poznać :D
STANNIS VINCIT, STANNIS REGNAT, STANNIS, STANNIS IMPERAT!!! AJPK! Obrazek KRWI @snow Obrazek

Sobieski
Poziom 2
Awatar użytkownika

Postautor: Sobieski » 5 cze 2015, o 20:49

Mam pytanie odnośnie nazwisk kobiet w Westeros po ślubie.

Jest jakoś uregulowane to kiedy po ślubie kobieta zostaje przy swoim nazwisku, a kiedy przyjmuje nazwisko męża, czy też zawsze przyjmuje nazwisko męża?

Jak wiemy w powieści Catelyn nazywana jest Stark, Lysa nazywana jest Arryn, natomiast Cersei nazywana jest Lannister, a nie Baratheon. Na ekhem... filmwebie wyczytałem, że to chodzi o to, że Lannisterowie byli królami i po ślubie kobiety zostają przy swoim nazwisku, a Tullowie królami nigdy nie byli więc przyjmują nazwisko męża.

Jeyne na przykład dlatego że Westerlingowie mieli królewską krew po ślubie z Robbem zachowałaby swoje nazwisko zamiast przyjąć nazwisko Stark.
Obrazek[tab=10]Obrazek[tab=9]Obrazek[tab=10]I’m Korra. You gotta deal with it.[tab=285]Korraaaaa

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Maegi » 5 cze 2015, o 22:24

Nie znalazłam wypowiedzi GRRM o zasadach "nazewnictwa rodowego" kobiet wchodzących do rodzin królewskich - w domyśle tak to wygląda, że nie dostają nazwiska rodziny królewskiej. :?: Wyczytałam tylko w Cytadeli, że:

Most of the ladies of Westeros do change their names when they wed, although usage varies. If the wife's family is significantly higher born than the husband's, she may use his name little, if at all.

Ale to chyba dotyczy ogólnie rodzin szlacheckich i nie mam pewności, czy można to jakkolwiek przyłożyć do rodziny królewskiej. :?:
Obrazek The dragons know. Do you?

SknerusMaKwacz
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: SknerusMaKwacz » 6 cze 2015, o 17:10

A ja się tak zastanawiam, Biali Wędrowcy są trudni do ubicia, to wiadomo. Działa na nich tylko kilka rodzajów broni, obsydian, zapewne valyriańska stal, zapewne smoczy ogień... a dziki ogień? Wiadomo, że jest pieruńsko... ognisty :> i potencjalnie można go wytworzyć w sporych ilościach. Czy ktoś gdzieś rozważał jego użycie w walce z Innymi, ewentualnie jakby taki bladzioch zareagował na zetknięcie z nim?

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Maegi » 6 cze 2015, o 17:29

Takich rozważań w sadze nie przypominam sobie (ale mogę mieć sklerozę @sweat) zaś na forum na temat dzikiego ognia było kilka ciekawych dysput m.in. >>> tutaj także >>> tutaj i również >>> tutaj.
Kopalnia wiedzy. @woohoo

LuckyLolitka
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: LuckyLolitka » 11 cze 2015, o 13:20

Dobra. Przyznam że ktoś mi wszystko pomieszał i już się pogubiłam totalnie, dlatego sorry za takie pytania choć niby nie ma głupich^^ Drugie sorry bo ZNÓW tematem wiadomo kto.

Pytanie 1:
Czy wiadomo za kogo walczyli przodkowie LF w wojnie 9 groszowych królów?
Pytanie 2:
Czy Paluch był w Riverrun zakładnikiem a nie gościem??
'...he's just a slave to his emotions. It's obvious...'
'Exactly. Just a slave.'

https://youtu.be/IGIoCNERAig - <3 Moje dwa kochane męże, owieczki sentymentalne.
PetSanONLY @serducho TEAM LF @kwiatuszekTEAM ANI&KYLO

szujana332
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: szujana332 » 11 cze 2015, o 13:29

Lolita to Ty jeszcze tego nie masz w zakładkach: https://awoiaf.westeros.org/index.php/Petyr_Baelish

W wojnie dziewięciogroszowych królów jego przodek walczył u boku Tullych więc po stronie Targów. Był on najemnikiem Corbray'ów. A przodek był Braavosem... stąd pewnie zamiłowanie Petyra do Żelaznego Banku :D
Petyr został zaproszony do Riverrun i był wychowankiem, a nie zakładnikiem. Była to forma podziękowania za zasługi, tudzież przyjaźń z niejaką Czarną Rybą Tully dla jego przodka.

Bzhydack
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bzhydack » 11 cze 2015, o 13:34

Baelishowie byli rodem rycerskim (bardzo młodym zresztą) z Doliny, najmniejszymi z małych lordów, jak to zostało określone. Zatem raczej walczyli po stronie Króla.
Ojciec Petyra na tej wojnie zaprzyjaźnił się z lordem Tullym, co również sugeruje tą samą stronę.
I nie wiem skąd się wzięło że Petyr był w Riverrun zakładnikiem. Nigdzie nie ma takiej informacji, wszystko wskazuje na to że był wychowankiem, przez wzgląd na przyjaźń między ojcami.
Szujana, Hoster chyba też tam walczył.
STANNIS VINCIT, STANNIS REGNAT, STANNIS, STANNIS IMPERAT!!! AJPK! Obrazek KRWI @snow Obrazek

LuckyLolitka
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: LuckyLolitka » 11 cze 2015, o 13:39

No właśnie do wczoraj byłam przekonana że jest dokładnie tak jak piszecie.

Ale wpadłam na takie wnioski jednego kolesia:

Ostatnia wojna z Blackfyre'ami nazywała się wojną 9 groszowych królów. Naraz ogłosiło się królami aż 9 osób. Mieli się podzielić terenami Westeros zachodniego Essos i morzem między nimi. Westeros w calości miało przypaść Maelysowi Blackfyre, reszta jego kolegom ze Złotej Kompanii piratom z Tyrosh i innym popaprańcom.
Ostatecznie wojna zakończyła się na Stopniach. W Walkach brali udział młodzi wówczas rycerze Tywin Lannister, Aerys Targaryen, Brynden Tully, Barristan Selmy. Co ciekawe przodkowie Petyra Baelisha walczyli po drugiej stronie konfliktu dlatego Blackfish po zakończeniu walk zabrał młodego Paluszka do Riverrun na wychowanie i jako zakładnika.

I już zgłupiałam teraz.
'Exactly. Just a slave.'

https://youtu.be/IGIoCNERAig - <3 Moje dwa kochane męże, owieczki sentymentalne.

Bzhydack
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bzhydack » 11 cze 2015, o 13:44

Możesz podać źródło?
Czy ten gość może podać źródło?
Bo to jest sprzeczne z informacjami jakie mamy z książek.

LuckyLolitka
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: LuckyLolitka » 11 cze 2015, o 13:51

jasne, tu masz linka:

http://www.filmweb.pl/serial/Gra+o+tron ... re,2648184

Gość zaczyna wywód w drugim poście. Nie wiem skąd on urodził ten pomysł. Ale może doszukał się czegoś czego nie doszukał się nikt inny^^.
'Exactly. Just a slave.'

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 11 cze 2015, o 13:55

Mam głupie pytanie - naprawdę głupie :-)

Jak jest różnica między księciem-księżniczką a królewiczem-królewną?

Na chłopski rozum: królewna jest córką króla a księżniczka córką księcia - więc dlaczego, np Joff jako syn króla był nazywany księciem??? Ja wiem, że to tłumaczenie z "Prince", ale chyba w polskim odpowiedniku lepiej by było tłumaczyć królewicz???

W internetach znalazłam coś takiego:
W Anglii oprócz rodziny królewskiej istnieje również arystokracja. Zatem w rożnego rodzaju mediach (gazety, tv, radio itp) używa się tytułów, prawdopodobnie po to aby podkreślić pozycje społeczną danej osoby. Dwa tytuły są szczególnie kłopotliwe dla osób tłumaczących, mianowicie Duke/Duchess i Prince/Princess. Duke oznacza książę, Prince również oznacza książę, ale również w słownikach pojawia się tłumaczenie królewicz. Czym się różni Książę (Duke) od Księcia (Prince)?

W Wielkiej Brytani, Prince jest potomkiem od króla i królowej małżonki, królowej i jej małżonka lub Prince i Princess, którzy są szlachetnej krwi. Podczas gdy Duke jest najwyższą z klasyfikowanym oficjalnym nie królewskim tytułem. Duke może zdobyć ten tytuł robiąc coś szlachetnego w imieniu rodziny królewskiej. Tytuł książęcy jest nadawany przez obecnego monarchę. Duke’owie mogą otrzymać przynoszące dochód ziemie, ze względu na ich lojalność wobec monarchy. Co do Prince, on ma zwierzchnictwo nad ziemiami, które są pod monarchii. Tytuł Duke przechodzi w dół do pierwszego urodzonego syna. Prince może być Duke ale Duke nigdy nie może być Prince.[…]
W Grze o Tron czysta jest tylko krew...
"The Blood of Aegon the Dragon flows in her veins."

Obrazek

Bzhydack
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bzhydack » 11 cze 2015, o 13:58

filmweb i wszystko jasne.
Na razie wszystko wskazuje na to, że ojciec Petyra i starsi Tully się kumplowali. Jeśli wypłyną nowe fakty, zrewidujemy pogląd, ale na razie tamto stanowisko, według mnie jest nieprawdziwe. Zresztą, jaki sens miałoby branie na zakładnika kogoś z tak małego rodu?

Nan przypuszczam że wszystko rozbija się o tłumaczenie i niekompatybilność polskich i angielskich tytułów szlacheckich.

LuckyLolitka
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: LuckyLolitka » 11 cze 2015, o 14:02

Ojej, a zajrzałeś chociaż? Nawet na filmwebie można znaleźć czasem czyjeś sensowne argumenty ;) Akurat to co pisze o Paluchu wydaje się dziwne ale inne kwestie które gościu porusza wydają się dosyć sensowne.
'Exactly. Just a slave.'

Bzhydack
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bzhydack » 11 cze 2015, o 14:13

Niby sensownie...
Ale tak się składa, że Braavos nie uczestniczyło w tamtym konflikcie. Zresztą, jak LF mógłby zatuszować swoją przeszłość skoro była ona wiadoma Hosterowi i Blackfishowi? Jon Arryn również na pewno by to wiedział, i nie obdarzyłby go zaufaniem.
A dodatkowo, Petyr jeszcze się wtedy nie narodził! Więc nie mógł zostać wzięty na zakładnika po wojnie. Raczej wygląda na to, że ojcowie utrzymywali kontakt przez długi czas (czego się nie robi między wrogami) i dopiero gdy Petyr osiągnął odpowiedni wiek to go wysłano do Riverrun.

Lacida
Poziom 1

Postautor: Lacida » 11 cze 2015, o 16:16

Jaka jest różnica między księciem-księżniczką a królewiczem-królewną?

W serialu królowa Bona jest objaśniona różnica między królewiczem (synem króla), a księciem np Asturii (następcą tronu tu Hiszpanii).

Królewicz lub królewna to syn lub córka króla, w Polsce te tytuły dotyczyły dzieci Jagiellonów i później monarchów elekcyjnych, nie wiadomo było czy po śmierci króla królewicz wyląduje na tronie, u Jagiellonów lądował, ale nie za darmo, tutaj jest lista polskich królewiczów i królewien, jeśli udało im się zasiąść na tronie ojca to dlatego, że oto zawalczył (Władysław II Jagiełło zawalczył o tron dla Władysława III Warneńczyka, a wcześniej królewny Jadwigi; Sobieskiemu nie udało się załatwić tronu dla syna) lub wygrał wybory (elekcję.)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3lewicz

Natomiast np. w Hiszpanii tytuł księcia/księżnej Asturii oznaczał następcę tronu, który wyląduje na tronie po śmierci taty/lub mamy, za darmo, że tak to nazwę. Inne dzieci króla mają tytuł infant lub infantka (hiszp i port. infante) za polską wikipedią. Następca tronu to w Polsce byłby młody król - (Zygmunta Augusta koronowano za życia ojca), albo królewicz uznany przez możnych za następcę.

Na chłopski rozum: królewna jest córką króla a księżniczka córką księcia - więc dlaczego, np Joff jako syn króla był nazywany księciem??? Ja wiem, że to tłumaczenie z "Prince", ale chyba w polskim odpowiedniku lepiej by było tłumaczyć królewicz???

Joffrey, prawowicie urodzony byłby monarchą dziedzicznym, a nie elekcyjnym więc jest księciem.
Gdyby był królewiczem, to po śmierci Roberta powinna być elekcja, i wtedy Joff mógłby być kandydatem na króla, albo Bob B musiałby wynegocjować wcześniej koronę dla niego.

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 15 cze 2015, o 21:42

Nie mam książek "przy sobie" - pomóżcie odświeżyć pamięć :-)

Czy Walda jest w ciąży także w akcji powieści?

I co dzieje się z Mrycellą i Trystanem w UdW i TzS?

---

Dzięki za pomoc! Przy wszystkich pomysłach D&D można się pogubić he he he

Obrazek

Torrhen Stark
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Torrhen Stark » 15 cze 2015, o 23:53

Nie pamiętam gdzie to było napisane, ale kojarzy mi się, że Walda jest w ciąży z Roose'em. Co do Myrcelli i Trystane'a to przebywają w Dorne, ale książę Doran ma zamiar wysłać ich do Królewskiej Przystani na żądanie Cersei. Przebywają bodajże w Wodnych Ogrodach gdzie księżniczka dochodzi do siebie po utracie ucha.
Valar morghulis

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 16 cze 2015, o 01:19

Tak, Walda jest w ciąży - informacja z Tańca, rozdział Theona w którym mamy awanturę Lorda Zbyt Grubego z Freyem.

Nettles, jednolinijkowiec http://www.ogienilod.in-mist.net/viewtopic.php?f=2&t=1693 nie wnosi zbyt dużo treści, Ty zaś udzieliłaś konkretnej odpowiedzi (szkoda tylko, że nie podpartej cytatem, wtedy była by bardziej wyczerpująca), zresztą w temacie stworzonym do krótkiego i treściwego odpowiadania. Za to ta druga linijka była kompletnie niepotrzebnym wodolejstwem, więc ją usunęłam.
Goszka

Nie ma problemu - po takim odcinku serialu i po pierwszej w nocy, kiedy rano miałam iść do pracy włączyło mi się głupie poczucie humoru :D

Tak dla porządku cytat
Do kom­naty wszedł Roose Bolton, jas­noo­ki i ziewa­ją­cy. To­warzyszyła mu tłus­ta ciężar­na żona, Gru­ba Wal­da. Przed nim szło kilku lordów i dowód­ców, między in­ny­mi Kur­wis­tra­ch Um­ber, Aenys Frey i Roger Ryswel . Nieco dalej od pod­wyższenia Wyman Man­der­ly pożer­ał kiełbasy i ja­ja na twar­do, pod­czas gdy siedzą­cy obok niego stary lord Locke wypeł­ni­ał bez­zęb­ne us­ta owsianką.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2015, o 22:11 przez Nettles z Gór, łącznie zmieniany 1 raz.
"Laws should be made of iron, not of pudding."
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"
(Wawrzyniec Goślicki, O senatorze doskonałym księgi dwie, 1568)

Lord Snow
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Lord Snow » 16 cze 2015, o 18:03

Czy jest gdzieś informacja o tym, do kogo wcześniej należały smocze jaja Daenerys? Czytam sobie właśnie o przygodach Dunkana i Jajo i zaciekawiła mnie ta sprawa.
"Rzuć mnie wilkom na pożarcie, a wrócę dowodząc watahą"

www.facebook.com/WinterIsComingPL

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Maegi » 17 cze 2015, o 07:32

To zagadka, której dotąd nie rozwiązano - istnieje kilka teorii o możliwych źródłach prezentu dla Daenerys od Illyrio Mopatisa. Jeżeli mówił prawdę, to sprowadził je z Cienia zza Asshai:

– Smocze jaja. Z Krainy Cieni za Asshai – odpowiedział magister Illyrio. – Eony zamieniły je w kamień, lecz mimo to nic nie straciły ze swego piękna.

Bądź kłamał (tutaj jest wiele możliwości) - poczytać o innych teoriach można na przykład w temacie >>> Smocze jaja.
Opowiadanie The Princess and the Queen sugerowało, że:

Spoiler:

mlody
Poziom 1

Postautor: mlody » 17 cze 2015, o 19:54

Mam pytanie o The Rogue Prince, or, the King's Brother jest może gdzies to przetłumaczone? I przy okazji są jeszcze jakieś opowiadania o swiecie plio oprócz Jaja i Dunka i tPaQ?

Sobieski
Poziom 2
Awatar użytkownika

Postautor: Sobieski » 17 cze 2015, o 23:22

Czy jest gdzieś w necie takie rozpiski:
1. jakie rozdziały sagi przypadają na jakie odcinki serialu,
2. chronologiczny układ rozdziałów sagi,
3. dopasowanie rozdziałów sagi do kalendarza Westeros (w jakim roku i jakim miesiącu miały miejsce w przedziale 297-300).

Punkt 2 i 3 mogą się łączyć w 1. Po prostu punkt 3 jest bardziej szczegółowy.

Wydaje mi się, że kiedyś na taką listę trafiłem w dziale ŚLiO, jakiś mod (chyba) zamieścił link w swoim poście. Teraz jak przejrzałem wszystkie posty w całym dziale (na szybko) nie mogę tego znaleźć.
Obrazek[tab=10]Obrazek[tab=9]Obrazek[tab=10]I’m Korra. You gotta deal with it.[tab=285]Korraaaaa

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 18 cze 2015, o 08:59

Punkt 1
http://www.westeros.org/GoT/Episodes/
Przy każdym odcinku w opisie jest taka rozpiska, które rozdziały się w nim pojawiają.

Punkt 2 i 3
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... fNUE#gid=8

Jestem pełna podziwu dla autorów tego kalendarza - dokładna dzienna rozpiska wydarzeń od przybycia Dany do Pentos (22.04.297 po Podboju) do Różowego listu (02.08.300 po Podboju). Jedynym problemem jest to, że daty piszą po amerykańsku - najpierw miesiąc potem dzień, więc na przykład 5/1 oznacza 1 maja, a nie 5 stycznia. :D
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"

Ser Arthur Dayne
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Ser Arthur Dayne » 18 cze 2015, o 09:02

Gdzie mogę znaleźć wszystkie osadzone w uniwersum Westeros dzieła Martina? Byłbym wdzięczny za jakiś link.
Elia i jej dzieci długo czekały na sprawiedliwość. - Książe Oberyn wciągnął miękkie rękawiczki z czerwonej skóry i ponownie złapał za włócznię. - Dziś jednak ją otrzymają.

Robin Blackett
Duch
Awatar użytkownika

Postautor: Robin Blackett » 18 cze 2015, o 09:07

Zły? - być może. Dobry? - a czemu?                                                             Dajcie żyć po swojemu - grzesznemu,
Nie tak wiele znów pychy we mnie.                                                            A i świętym żyć będzie przyjemniej!
Jacek Kaczmarski, Warchoł, 14.1.1993

Sobieski
Poziom 2
Awatar użytkownika

Postautor: Sobieski » 18 cze 2015, o 16:54

Mam wrażenie, że do punktu pierwszego też widziałem kiedyś na tym forum excela, tyle że tamten był robiony poziomo, a nie pionowo jak ten do puntu 2 i 3.

Może zanim Martin wyda TWoW zdążę przeczytać sagę chronologicznie według tej rozpiski. Zawsze to jakieś urozmaicenie.

mlody
Poziom 1

Postautor: mlody » 18 cze 2015, o 18:46

Robin Blackett pisze:https://pl.wikipedia.org/wiki/George_R._R._Martin#Pie.C5.9B.C5.84_lodu_i_ognia_.28A_Song_of_Ice_and_Fire.29" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.empik.com/ " onclick="window.open(this.href);return false;

Robin niestety ale w ogóle nie pomogłeś bo wikipedia jest nie dokładna nie ma tam choćby The Princess and the Queen czy The Rogue Prince(Wie ktoś czy jest przetłumaczone?) a to są te o których ja wiem i wydaje mi sie że nie są jedyne?

Goszka
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Goszka » 18 cze 2015, o 18:58

Młody, opowiadanie "The Princess..." pojawiło się w antologii "Niebezpieczne kobiety". "The Rogue Prince" został już przetłumaczony i również ma się ukazać w jakiejś antologii, niestety nie wiem kiedy.

Poza tym o Westeros i okolicach opowiada PLiO, "Świat Lodu i Ognia" oraz opowiadania o Dunku i Jaju, wydane jako "Rycerz Siedmiu Królestw". I to na razie wszystko.

Wszystkie te książki są dostępne w sprzedaży lub/i bibliotekach. :)
Skrytoczytaczka
Bałagan nie zając - niestety nie ucieknie.

Castellano
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Castellano » 18 cze 2015, o 22:55

pytanie. czemu wszyscy piszą, że Rickon jest na Skagoz? Jakoś nie mogę sobie przypomnieć, aby w sadze była jakaś wzmianka o tym, gdzie on zmierza.
Proud to be Polish

Bzhydack
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bzhydack » 19 cze 2015, o 08:35

Nie było to powiedziane wprost. Podobnie jak z R+L=J. Jest to dedukcja oparta na kilku przesłankach:
1. Do przytransportowania potrzebny jest świetny żeglarz. Sugeruje to iż nie jest możliwe przetransportowanie chłopaka drogą lądową. To z kolei sugeruje wyspę.
2. Ostatnie zdanie w rozdziale Davosa mówi wyraźnie, że w miejscu do którego się udaje ludzie jedzą ludzi. Wiemy, że takie rzeczy podobno dzieją się na Skagos.
3. Mniej więcej w tym kierunku udała się Osha a Rickonem po rozstaniu z Branem i resztą.
4. W jednej z wizji Bran widzi jak Kudłacz zagryza wielką kozę o pojedynczym rogu. To z bardzo dużym prawdopodobieństwem jest słynny Skagoski jednorożec.

karwis_
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: karwis_ » 19 cze 2015, o 09:31

Ja też mam pytanie. Gdzieś na tym forum spotkałam się ze stwierdzeniem, że GRRM powiedział, że w sadze nie będzie jednoznacznej odpowiedzi na to, czy ci wszyscy bogowie są prawdziwi czy tylko urojeni i że od czytelnika będzie zależało czy w nie wierzy czy nie. Czy to prawda? I jeśli jest jakiś wywiad z nim, w którym to stwierdza to czy mogę poprosić o linka? :)
Wymyśliłam Cię, nocą przy blasku świec...

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Maegi » 24 cze 2015, o 20:32

To chyba ja linkowałam ten wywiad (George R.R. Martin explains why we'll never meet any gods in A Song of Ice and Fire) w temacie Żółwika >>> Krwawe Gody, a bogowie - post z pytajnikiem z wywiadu tutaj. @yo

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 1 lip 2015, o 21:01

Chce skorygować odpowiedzi na temat do Myrcelli i Trystane'a.
Siódme miejsce przypadnie Dornijce, która obecnie odprowadzała Myrcellę do domu. (...) nie uznał jeszcze za stosowne zawiadomić Mace'a Tyrella o jej spodziewanym przybyciu
Epilog Dwd
Z tych myśli Kevana wnioskuje że córka Cersei jest w drodze do KP. Trystane pewnie pozostał w Dorn.

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 19 lip 2015, o 20:12

Dwa pytania :-)
Czy kości Neda ma lady Dustin?
Co się działo po buncie Czarnych Braci u Crastera? Zostali w jego domostwie? Co z żonami/córkami?

Obrazek

Bzhydack
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bzhydack » 19 lip 2015, o 20:23

Kości Neda chyba nie przebyły Przesmyku.

A Czarni Bracia zostali w domostwie Crastera i zginęli, bo potem Sam spotkał część z nich w niebieskookiej formie. Co się jednak stało z żonocórkami Crastera to nie wiem.

Rudbekia
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Rudbekia » 20 lip 2015, o 12:30

O żonocórkach Crastera też nic nie powiem, bo nie wiem. W powieści chyba nikt już ich potem nie spotkał, więc może Inni je utrupili/zabrali/whatever, a może zdołały jakoś uciec i dołączyć do jakiejś grupy dzikich, przy czym stawiałabym jednak na pierwszą opcję.

Co do kości Neda, to lady Dustin wyraźnie powiedziała Theonowi, że kazała śledzić szlak i że czeka, więc na pewno jeszcze ich nie ma. Może w ogóle ich nie dostanie. ;)
"All beauty must die."

Torrhen Stark
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Torrhen Stark » 22 lip 2015, o 23:09

Nan pisze:Dwa pytania :-)Co się działo po buncie Czarnych Braci u Crastera? Zostali w jego domostwie? Co z żonami/córkami?

Kilku z nich po pewnym czasie musiało opuścić Twierdzę Crastera (m.in. Ollo Obcięta Ręka i nożownik Dirk) bo mieli pecha napatoczyć się na Zimnorękiego i kruki Bloodravena. Ich ciałami pożywili się Lato i jego nowa wataha - 3 wilki Varamyra.
Valar morghulis

Cecylio
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: Cecylio » 30 lip 2015, o 20:05

Szalone pytanie, a właściwie prośba. W głowie kotłuje mi się od lat pewna teoria, a mam dostęp do tylko pierwszych trzech tomów (Nawałnica podzielona na dwa oczywiście). Otóż, czy ktoś dobry w wyszukiwaniu fragmentów podjąłby się wyszukania opisów WYGLĄDU Stannisa PO Bitwie nad Czarnym Nurtem? Ostrzegam, że to może być syzyfowa praca, bo nic z tych fragmentów może nie wynikać, zwłaszcza dla mojej teorii - to mogła być po prostu moja rozbuchana wyobraźnia >.> To będą pewnie przede wszystkim POV-y Davosa, Jona, ewentualnie Melisandre. Najlepiej podesłać mi na PW, co by nie zaśmiecać tematu.

Szaleństwo, wiem. Z góry gorąco dziękuję.

lymphia
Poziom 2
Awatar użytkownika

Postautor: lymphia » 30 lip 2015, o 23:40

To może być bardzo głupie pytanie... Ale czy w książkach było potwierdzone (czy chociaż by wspomniane), że ser Loras jest odmiennej orientacji seksualnej?
~Gdy nam zależy,[tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=40]TeamDragons
Pokonamy noc, pokonamy demona, bo mamy moc,
[tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=16][glow=red]"Fire cannot kill a DRAGON"[/glow]
to ona była przeznaczona nam[tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=30][tab=19]OOP|TeamWolves

Cecylio
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: Cecylio » 31 lip 2015, o 01:58

Nie, ale to była jedna z najgorętszych plotek w Westeros. Jedynie serial niejako "potwierdził" plotki (jak i wiele innych). Nie mamy POV-ów "zainteresowanych", także ciężko o konkrety.

KeMpEs
Poziom 4
Awatar użytkownika

Postautor: KeMpEs » 31 lip 2015, o 10:16

Mam pytanko-czy Starszy Brat z Cichej Wyspy może być jednym z rycerzy Littlefingera?
"Jak dobrze wiesz, szaleństwo jest jak grawitacja. Wystarczy lekko pchnąć..."
"Jedyny sensowny sposób na życie w tym świecie, to ten pozbawiony reguł."
AJPK &KKKK & OHS

Goszka
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Goszka » 31 lip 2015, o 11:02

Tak, może nim być. Jest w miarę podobnie opisywany.
Skrytoczytaczka
Bałagan nie zając - niestety nie ucieknie.

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 31 lip 2015, o 20:23

Cecylio opis Stannisa w czasie pierwszego spotkania z Davosem:
Stannis miał na sobie szarą, wełnianą bluzę, ciemnoczerwony płaszcz oraz zwykły pas z czarnej skóry, przy którym zwisały miecz i sztylet. Na głowę włożył czerwono-złotą koronę, której szpicom nadano kształt płomieni. Jego wygląd przyprawił Davosa o szok. Król wydawał się dziesięć lat starszy niż wtedy, gdy pożegnał się z nim w Końcu Burzy, by pożeglować na bitwę, która przyniosła klęskę im obu. W krótko przystrzyżonej brodzie Stannisa widać było wiele siwych włosów. Stracił na wadze co najmniej dwa kamienie. Nigdy nie był tęgim mężczyzną, teraz jednak kości sterczały pod jego skórą niczym włócznie pragnące się wyrwać na zewnątrz. Nawet korona wydawała się za duża na jego głowę. Oczy stały się niebieskimi kałużami lśniącymi w głębokich jamach, a pod skórą wyraźnie rysowały się zarysy czaszki.
Gdy jednak zobaczył Davosa, na jego ustach wykwitł blady uśmiech.

2 tematy na temat homoseksualizmu Lorasa:
viewtopic.php?f=5&t=75&p=511&hilit=Loras#p511 " onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=39&t=1670&p=37174&hilit=Loras#p37174 " onclick="window.open(this.href);return false;

KeMpEs możesz poczytać o tym w temacie:
viewtopic.php?f=45&t=3380&hilit=mysz " onclick="window.open(this.href);return false;

Akuku
Poziom 1

Postautor: Akuku » 30 sie 2015, o 20:25

Czy "królewska krew" Stanisa albo bękartów Roberta, której potrzebowała Melisandre do swojej magii ma jakikolwiek związek z tym, że ich babką była kobieta z rodu Targaryenów? Zostało to w jakiś sposób wyjaśnione?

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 30 sie 2015, o 23:03

Niestety pan Martin nie był tak miły i nie sprecyzował, o którą "królewską krew" chodziło. Krew Targaryenów, lub Roberta, jako króla, to najprostsze wyjaśnienie, ale mi osobiście się widzi bardziej "królewska krew" w znaczeniu potomków Elenei, córki boga morza i bogini wiatru, (małżonki Durrana, pierwszego króla burzy), oraz potomków Gartha Zielonorękiego od którego swój ród wywodzą Florentowie.
Nawiasem mówiąc, zarówno Edric Storm, jak i Shireen pochodzą od obu tych boskich przodków (jeżeli legendy są prawdziwe) :D

Akuku
Poziom 1

Postautor: Akuku » 31 sie 2015, o 17:33

Dzięki wielkie za odpowiedź! Tak pytam, bo wydało mi się to wyjątkowo istotne w perspektywie teorii
Spoiler:

Tywin
Poziom 7

Postautor: Tywin » 3 wrz 2015, o 12:13

Czy było powiedziane jakiej sztuczki użyła Brienne żeby wygrać turniej Renlego ?

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 3 wrz 2015, o 12:27

Z tego co pamiętam Brienne była wkurzona na swoich pseudo-zalotników, którzy starali się wygrać zakład pod hasłem "kto pierwszy prześpi się z Dziewicą z Tarthu" i z czystą, żywą radością sprała wszystkich po kolei (to jest gdzieś w rozdziałach Brienne). W "Starciu" Cat widzi ostatnią walkę turnieju, kiedy Brienne pokonała Lorasa i nie wydaje mi się by tam był jakiś kant.

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Wróć do „Bieżąca Dyskusja”