Szybkie pytania

Wszystko, co dotyczy utworów naszego ukochanego autora.

Moderator: Nocna Straż

Tywin
Poziom 7

Re: Szybkie pytania

Postautor: Tywin » 3 wrz 2015, o 15:10

Dobra pytania nie było. W Sadze nie ma odpowiedzi. Co do kantu to najpierw ktoś powiedział że to było oszustwo, a w Kp podczas obrad gwardii królewskiej Jaimie zapytał o to Lorasa. On odpowiedział Skoczyła... i dalej jest urwane.

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 3 wrz 2015, o 19:44

Mi się wydaje że Lorasowi mogło chodzić o to ze w trakcie walki z rycerzem kwiatów Brienne straciła swoją broni. Wygrała dzięki temu, że wyrwała mu jego własny sztylet. Pod spodem opis końca ich pojedynku.

Ser Loras kierował na jego głowę i ramiona serię ciosów przy akompaniamencie okrzyków: „Wysogród!” Jego przeciwnik odgryzał się morgenszternem, lecz ser Loras zasłaniał się przed uderzeniami kuli poobijaną zieloną tarczą ozdobioną trzema złotymi różami. Gdy topór zahaczył o rękawicę błękitnego rycerza, wyrywając mu morgensztern, tłuszcza ryknęła jak zwierzę podczas rui. Rycerz Kwiatów uniósł broń, by zadać decydujący cios.

Błękitny rycerz spiął konia do szarży. Ogiery zderzyły się ze sobą, stępiony topór uderzył w porysowany niebieski napierśnik... ale błękitny rycerz w jakiś sposób zdołał pochwycić rękojeść oręża zakutymi w stal palcami. Wyszarpnął topór z dłoni ser Lorasa. Obaj przeciwnicy zaczęli się mocować, a po chwili wypadli z siodeł. Ich wierzchowce oddaliły się od siebie, a oni grzmotnęli na ziemię ze straszliwym impetem. Loras Tyrell znalazł się pod spodem i wskutek tego ucierpiał bardziej.

Błękitny rycerz wyszarpnął długi sztylet i uniósł zasłonę hełmu rywala. Tłum ryczał tak głośno, że Catelyn nie słyszała, co powiedział ser Loras, odczytała jednak słowa z ruchu jego rozciętych, krwawiących warg. „Poddaję się”. Błękitny rycerz podniósł się niepewnie i uniósł sztylet ku Renly’emu Baratheonowi w geście zwycięzcy pozdrawiającego swego króla.

LannTheClever
Poziom 1

Postautor: LannTheClever » 26 wrz 2015, o 10:44

ktoś może pamięta jaki przydomek nosił Galon (ten który koronował pierwszego króla Żelaznych Wysp, nie licząc ofc Szarego Króla)?

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 26 wrz 2015, o 11:46

Galon Biała Laska - gdyż nosił ze sobą wielki rzeźbiony biały kij i bił nim bezbożnych. (Niektórzy twierdzili, że był on z Czardrzewa, inni, że z Kości Naggi) Oczywiście sama nie pamiętałam, ale mam ŚLiO pod ręką, :)
"Ludzie, którzy twierdzą, że są źli, zwykle nie są gorsi od reszty. To ludzi, którzy twierdzą, że są dobrzy lub w jakimś sensie lepsi od innych, należy się wystrzegać." - Gregory Maguire
LEW A+J=C&J :twisted: @fingercrossed R+L=JS :roll:

KeMpEs
Poziom 4
Awatar użytkownika

Postautor: KeMpEs » 26 wrz 2015, o 12:28

To ja mam szybkie pytanie. Jak Robert podczas nocy ślubnej z Cersei nie zorientował się, że nie jest dziewicą? Aż taki nawalony był?
"Jak dobrze wiesz, szaleństwo jest jak grawitacja. Wystarczy lekko pchnąć..."
"Jedyny sensowny sposób na życie w tym świecie, to ten pozbawiony reguł."
AJPK &KKKK & OHS

Bzhydack
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bzhydack » 26 wrz 2015, o 12:33

Możliwe, przecież powiedział do niej "Lyanna" A zresztą sądzę, że akurat jemu było wszystko jedno, czy panna młoda jest dziewicą, czy nie.
STANNIS VINCIT, STANNIS REGNAT, STANNIS, STANNIS IMPERAT!!! AJPK! Obrazek KRWI @snow Obrazek

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 26 wrz 2015, o 12:43

A Ty myślisz, że każda kobieta krwawi podczas pierwszego razu? Powiem Ci, że to totalna bzdura! Jest bodajże kilkanaście typów błon dziewiczych (od całkowicie zarośniętych do prawie nieobecnych).

Zaś sam Martin w UdW w rozdziale Cersei twierdzi:
Szkoda. Niemniej brak krwi na prześcieradle jeszcze o niczym nie świadczył. Cersei słyszała, że wiejskie dziewuchy krwawią w noc poślubną jak świnie, ale w przypadku szlachetnie urodzonych dziewcząt, takich jak Margaery Tyrell, sprawy nieraz miały się inaczej. Ludzie powiadali, że lordowskie córki częściej oddają dziewictwo koniom niż mężom, a Margaery jeździła konno, odkąd nauczyła się chodzić.

Zaznaczę, że to bzdura, ale w naszej historii też w to wierzono.
"Ludzie, którzy twierdzą, że są źli, zwykle nie są gorsi od reszty. To ludzi, którzy twierdzą, że są dobrzy lub w jakimś sensie lepsi od innych, należy się wystrzegać." - Gregory Maguire

KeMpEs
Poziom 4
Awatar użytkownika

Postautor: KeMpEs » 26 wrz 2015, o 12:44

Ayesha pisze:A Ty myślisz, że każda kobieta krwawi podczas pierwszego razu? Powiem Ci, że to totalna bzdura! Jest bodajże kilkanaście typów błon dziewiczych (od całkowicie zarośniętych do prawie nieobecnych).

Ach, oczywiście, że nie, ale sama Cersei przyznała, że zrobiła się wilgotna, a Roberta śmiało można nazwać...znawcą? :P
Cóż, dziękuję za wyjaśnienia :) tak się zapytałem, bo sam nie wiedziałem, co o tym sądzić.
AJPK &KKKK & OHS

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 27 wrz 2015, o 03:14

Dobra to teraz ja. Mam głupie pytanie, ale mam średni dostęp do książek (pożyczyłam koleżance)(a na necie cytatu nie znalazłam) a ekstremalnie potrzebuje konkretnego opisu tego jak Jaime zabił Aerysa. Wiem w serialu ciął go najpierw w plecy, potem poderżnął mu gardło, ale wydaje mi się, że w książce było inaczej (tylko gardło) potrzebna mi pewna informacja (najlepiej cytat). Gdyby ktoś miał przy okazji coś konkretnego o miejscu (tak wiem sala tronowa, ale gdzie?) ułożeniu ciała Aerysa, ubiorze, czy cokolwiek takiego byłabym ogromnie wdzięczna...

Nimue
Starsza siostra :)
Awatar użytkownika

Postautor: Nimue » 27 wrz 2015, o 10:48

Jaime:
[align=justify]Gdy jednak zamknął oczy, ujrzał Aerysa Targaryena, który spacerował samotnie po sali tronowej, skubiąc krwawiące, pokryte strupami dłonie. Ten dureń wiecznie się kaleczył o ostrza i zadziory Żelaznego Tronu. Jaime zakradł się do komnaty przez królewskie drzwi. Miał na sobie złotą zbroję, a w ręce trzymał miecz. Złotą zbroję, nie białą, ałe o tym nikt nigdy nie pamięta. Szkoda, że nie zdjąłem też tego cholernego płaszcza.
Gdy Aerys ujrzał krew na mieczu, chciał wiedzieć, czy to krew lorda Tywina.
– Chcę, żeby ten zdrajca zginął. Chcę jego głowy. Przynieś mi jego głowę albo spłoniesz razem z całą resztą. Ze wszystkim zdrajcami. Rossart mówi, że przedarli się już przez mury! Przygotował im gorące powitanie. Czyja to krew? Czyja?
– Rossarta – odpowiedział Jaime.
– Aerys wytrzeszczył fioletowe oczy i rozdziawił w szoku królewskie usta. Stracił panowanie nad kiszkami, odwrócił się i pobiegł w stronę Żelaznego Tronu. Pod pustymi oczodołami wiszących na ścianie czaszek Jaime ściągnął ze schodów ostatniego smoczego króla, który kwiczał jak świnia i śmierdział jak wychodek. Wystarczyło jedno cięcie w gardło, by skończyć sprawę. Tak łatwo – pomyślał wtedy. Król powinien umierać trudniej. Rossart przynajmniej próbował się bronić, choć trzeba przyznać, że walczył jak alchemik. To dziwne, że nikt nigdy nie pyta, kto zabił Rossarta... ałe
oczywiście on był nikim. Nisko urodzony namiestnik na dwa tygodnie, jeszcze jeden szalony kaprys obłąkanego króla.

Ser Elys Westerling, lord Crakehall i inni rycerze jego ojca wpadli do komnaty akurat na czas, by zobaczyć koniec, Jaime nie mógł więc zniknąć i pozwolić, by jakiś samochwała ukradł mu zasługę albo winę. Gdy tylko zobaczył, jak na niego patrzą, natychmiast zrozumiał, że będzie to wina... choć być może po prostu się bali. Lannister czy nie, był jednym z siedmiu Aerysa.
– Zamek i miasto należą do nas, ser – oznajmił Roland Crakehall. Było to tylko w połowie prawdą. Targaryeńscy lojaliści nadal ginęli w zbrojowni i na serpentynowych schodach, Gregor Clegane i Amory Lorch wspinali się na mury Warowni Maegora, a Ned Stark wkraczał już ze swymi ludźmi z północy przez Królewską Bramę, Crakehall nie mógł
jednak o tym wiedzieć. Nie wydawał się zaskoczony widokiem martwego Aerysa. Jaime był synem lorda Tywina na długo przed tym, nim wstąpił do Gwardii Królewskiej.
– Powiedzcie im, że obłąkany król nie żyje – rozkazał. – Tych, którzy się poddadzą, oszczędźcie i weźcie do niewoli.
– Czy mam ogłosić kogoś królem? – zapytał Crakehall. Jaime bez trudu zrozumiał sens jego pytania: czy to ma być twój ojciec, Robert Baratheon, czy może chcesz ukoronować nowego smoczego króla? Pomyślał przez chwilę o młodym Viserysie, który uciekł na Smoczą Skałę, i o synu Rhaegara Aegonie, który ukrył się z matką w Warowni Maegora. Nowy Targaryen na tronie i mój ojciec jako jego namiestnik. Wilki zawyją pod niebiosa, a lord burzy zadławi się z wściekłości.
Czuł przez chwilę pokusę, potem jednak spojrzał na leżące na podłodze ciało i otaczającą je kałużę posoki. Jego krew płynie w żyłach ich obu – pomyślał.
– Ogłaszaj sobie, kogo zechcesz – odpowiedział Crakehallowi, po czym wdrapał się na schody i zasiadł na Żelaznym Tronie z mieczem na kolanach, chcąc zobaczyć, kto przyjdzie przejąć władzę nad królestwem. Okazało się, że był to Eddard Stark.

NM, SiŚ, 2002, str.164[/align]

I Ned do kompletu

[align=justify]– Nigdy ci nie mówiłem, co zastałem tamtego dnia w sali tronowej – powiedział Ned. – Aerys leżał martwy na podłodze w kałuży krwi. Ze ścian komnaty patrzyły smocze czaszki. Wszędzie pełno było ludzi Lannistera. Jaime miał na sobie narzucony na złocistą zbroję biały płaszcz Królewskiej Gwardii. Wciąż go widzę. Nawet jego miecz był pozłacany. Siedział wysoko, ponad innymi rycerzami, na Żelaznym Tronie w hełmie o kształcie lwiej głowy. Cały błyszczący!
– Nie mówisz mi nic nowego – mruknął Król.
– Nie zsiadłem jeszcze z konia. Przejechałem w ciszy przez całą salę między rzędami smoczych czaszek. Miałem wrażenie, że mnie obserwują. Zatrzymałem się przed tronem i
spojrzałem na niego. Swój złocisty miecz położył sobie na kolanach, jego ostrze było jeszcze mokre od krwi zamordowanego króla. Moi szli za mną, a ludzie Lannistera cofnęli się. Nie odezwałem się ani słowem. Patrzyłem tylko na niego i czekałem. Wreszcie Jaime roześmiał się i wstał. Zdjął hełm i rzekł do mnie: Nie obawiaj się, Stark. Zagrzewałem tylko miejsce dla naszego przyjaciela, Roberta. To chyba nie jest najwygodniejsze siedzenie.
GoT,2011, str. 125[/align]

Może trochę za dużo, ale uwielbiam tę scenę. ;) I choć w zasadzie nie sądzę by kolejność ciosów coś zmieniała, ale faktycznie w serialu oczywiście musieli dowalić Jaimiemu, tym ciosem w plecy.
"Jestem ci wdzięczna, ale... byłeś już daleko. Dlaczego wróciłeś?
Przyszedł mu do głowy tuzin złośliwych odpowiedzi, każda okrutniejsza od poprzedniej, wzruszył jednak tylko ramionami.
– Przyśniłaś mi się – odparł. "

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 27 wrz 2015, o 14:04

Jeszcze pozwolę sobie wspomnieć o Robercie. To prawda, że miał on swoje doświadczenia przed ślubem, ale nic nie wiemy by któraś z tych kochanek była dziewicą. Jedyną niewinną, z która się przespał, o której wiemy była Barra. Czyli istnieje możliwości, że dopiero po latach doświadczeń przespał się z dziewicą.

KeMpEs
Poziom 4
Awatar użytkownika

Postautor: KeMpEs » 5 paź 2015, o 18:06

No dobra, czas na kolejne szybkie pytanie.

Mianowicie-jeden piekarczyk podczas przemarszu pokutnego Cersei drze się "gorące bułki". Czy to mógł być nasz ukochany Gorąca Bułka, czy to taka zagrywka od Martina? :D pytam z czystej ciekawości co o tym sądzicie.
AJPK &KKKK & OHS

Rudbekia
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Rudbekia » 5 paź 2015, o 21:29

Obstawiam, że raczej zagrywka, bo w sumie po co chłopak miałby wędrować taki kawał świata z Dorzecza do stolicy? Znaczy, w Dorzeczu nie było zbyt bezpiecznie, ale podróż byłaby jeszcze gorsza, bo nie dość, że ryzykowna, to w dodatku męcząca. Przyznam zresztą, że nie zwróciłam szczególnej uwagi na ten okrzyk. W sumie jest on dość naturalny dla miejskiego życia w KL, IMO nie musi w ogóle nic znaczyć. Ot, czy królowe dochodzą do władzy, czy upadają, prostaczkowie muszą jeść i zarabiać takoż. ;)
"All beauty must die."

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 4 lis 2015, o 20:53

Mam pytanie czy któraś z osób wspierających czarnego smoka w pierwszej rebelii trafiła do Nocnej Straży?

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 5 lis 2015, o 21:29

Czy był taki władca, jak Maegor III? Przeglądam drzewo Targów w ŚLiO i nie widzę a Gruby Kwiat wspomina o nim w S05E09 GoT.
W Grze o Tron czysta jest tylko krew...
"The Blood of Aegon the Dragon flows in her veins."

Obrazek

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 6 lis 2015, o 00:02

Nie było trzech Maegorów, nie mówiąc już o trzech królach Tego Imienia.
Byli:
- Maegor Okrutny - król
- Maegor, syn Jasnego Płomienia, który został odrzucony przez Wielką Radę, która wybrała Aegona V na króla

Albo DeDekom się coś pozajączkowało, albo Tłusty Kwiat robił sobie jaja z bankiera :mrgreen:
"Laws should be made of iron, not of pudding."
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"
(Wawrzyniec Goślicki, O senatorze doskonałym księgi dwie, 1568)

hrabia2mol
Poziom 1

Postautor: hrabia2mol » 31 gru 2015, o 19:19

to ja mam pytanie bo nie zakupiłem jeszcze SLiO
jak nazywał sie ojciec Jaja w opowieści o nim i o Dankanie

darksister207
Poziom 1

Postautor: darksister207 » 1 sty 2016, o 13:50

Ojcem Jaja był Maekar I.
Pamięta ktoś może z jakiej wioski pochodził rycerz, któremu giermkował Dunk :?:

KeMpEs
Poziom 4
Awatar użytkownika

Postautor: KeMpEs » 1 sty 2016, o 18:04

Bodajże z Pennytree czy coś takiego.
AJPK &KKKK & OHS

dodo
Poziom 1

Postautor: dodo » 9 sty 2016, o 01:44

Witam.

Jestem w trakcie czytania PLiO i właśnie skończyłem rozdział o Krwawych Godach. W czasie wesela Catelyn miała złe przeczucia i o to chciałem Was spytać.
Dacey Mormont poprosiła do tańca jednego z Freyów, a ten się obruszył i odszedł. Czemu ten fakt tak zaniepokoił Catelyn, że aż postanowiła za nim pójść? To chyba nic aż tak przerażającego, że odmówił tańca. Czemu odmowa tańca tak strwożyła Catelyn?
I druga kwestia, która zaniepokoiła Catelyn to brak kilku Freyów na weselu. Czemu ich brak miałby oznaczać, że coś jest nie tak? I czemu ich nie było?

Dzięki.

Rudbekia
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Rudbekia » 9 sty 2016, o 12:49

dodo pisze:I druga kwestia, która zaniepokoiła Catelyn to brak kilku Freyów na weselu. Czemu ich brak miałby oznaczać, że coś jest nie tak? I czemu ich nie było?
Z Bliźniaków odesłano tych Freyów, którzy pozostali lojalni wobec Robba i mogliby go ostrzec w imię dawnej przyjaźni. Był wśród nich rodzony brat panny młodej, brak tak bliskiego krewnego na weselu wyglądał dziwnie (u nas też wyglądałby dziwnie).

dodo pisze:Dacey Mormont poprosiła do tańca jednego z Freyów, a ten się obruszył i odszedł. Czemu ten fakt tak zaniepokoił Catelyn, że aż postanowiła za nim pójść?
Ta odmowa tańca była chyba taką kroplą, która przepełniła kielich, jedną dziwną rzeczą za dużo. Catelyn od początku czuła, że coś jest nie tak, nie umiała tylko zgadnąć, co konkretnie, a w tamtym momencie była już tak zdenerwowana, że po prostu musiała coś zrobić, cokolwiek, więc poszła za Freyem.
"All beauty must die."

dodo
Poziom 1

Postautor: dodo » 9 sty 2016, o 21:23

Aha. Co do odesłanych Freyów racja. Skoro pozostali oddani Starkom, to rozumiem. Ale wciąż mam wątpliwości co do reakcji Catelyn na odmowę tańca przez Freya, gdyż wtedy pomyślała: "Co tu się przed chwilą wydarzyło?". Tak jakby stało się coś naprawdę zatrważającego.

Alleras
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Alleras » 9 sty 2016, o 23:32

Cat czuła że coś nie gra i cały czas była bardzo wyczulona na najdrobniejsze szczegóły. Wiedziała że złamanie obietnicy złożonej Freyom nie będzoe przez nich dobrze przyjęte. Obawiam się że gdyby Walderowi upadł widelec, to również w głowie Catelyn zapilałby się czerowna lampka....
Remember who you are, Daenerys,[...] The dragons know. Do you?
"Black or red, a dragon is still a dragon."

Obrazek

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 16 sty 2016, o 19:14

Mam pytanie, ale nie dotyczy ono PLiO :-)
Na forum silnie "stoi" temat Gwiezdnych Wojen, jednak nie chciałam zakładać osobnego tematu dla jednego pytania :-)

Czy wiecie, jak Ewan McGregor nagrywał swoją krótką kwestię w "Przebudzeniu Mocy"? Czy może to zmontowany materiał?

Obrazek

Goszka
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Goszka » 16 sty 2016, o 19:19

To był zmontowany materiał. Podobno wycięto "Rey" z "afraid". W której części pojawiła się ta kwestia Ewana - niestety nie pamiętam...

E: Ach, czyli wydawało mi się, że coś mi świta... Apaczu, dzięki za sprostowanie! :)
Skrytoczytaczka
Bałagan nie zając - niestety nie ucieknie.

Apacz
Poziom 12
Awatar użytkownika

Postautor: Apacz » 16 sty 2016, o 23:47

Nie, nie nie. Ewan McGregor jak najbardziej nagrał swoją wypowiedź audio do filmu. Ale słowo Rey wycięto ze słowa "afraid" wypowiadanego prze Sir Aleca Guinnessa w Gwiezdnych Wojnach (to jest Nowej Nadziei). I tym sposobem w jednej wypowiedzi z wizji Rey usłyszeliśmy prawdziwe głosy obu aktorów odtwarzających postać Obi Wana.
The North remembers that Winter is coming

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 17 sty 2016, o 02:15

No właśnie o to jego kwestię mi chodzi: "To Twoje pierwsze kroki" :-)

Czytałam i oglądałam kilka wywiadów z Ewanem i w żadnym nie wspominała, że będzie uczestniczył w nowych GW - choć nie zaprzeczał, że bardzo by chciał wrócić :-D

Chciałam się dowiedzieć kiedy ta kwestia została nagrana, itp. Może aktora obowiązywała klauzula poufności?

Obrazek

Sobieski
Poziom 2
Awatar użytkownika

Postautor: Sobieski » 25 lut 2016, o 15:11

W jaki sposób LBT pozyskują nowe twarze? Myślałem, że to wygląda mniej więcej tak jak proces przestawiony w 5 sezonie.

Natomiast jak czytam komentarze do plakatów, to ludzie się dziwią skąd LBT mają twarz Oberyna skoro skończył jak skończył i postaci, które jeszcze żyją.

Czy to ja za dużo sobie dopowiedziałem i wystarczy umrzeć w jakiejś zapomnianej przez bogów i ludzi wiosce za murem i twoja twarz automatycznie zostaje dodana do bazy danych LBT, czy to widzowie nie ogarniają i nie ma co się dziwić że DeDeki uproszczają fabułę, bo by w ogóle nie ogarniali?

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 25 lut 2016, o 20:05

Dla mnie to tylko reklama mająca utwierdzić widzów w przekonaniu, że każda postać może umrzeć. Nic więcej. Nie koja by w książkach była informacje z skąd LbT je pozyskują. Ale wydaje się logiczne, że są to twarze osób, które zmarły w świątyni.
Jest jeszcze przypadek Jaqen, który z wysokim prawdopodobieństwem zabija, Pate i przybiera jego twarz. Wiec istnieje prawdopodobieństwo, że LbT mogą zdobywać twarze innych osób.
Ale i tak dla mnie te plakaty mają jedynie wzbudzić zainteresowanie i tyle.

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 25 lut 2016, o 22:53

Dokładnie jak pisze fiu* ten trailer ma zaintrygować, a z samą fabula nie ma nic wspólnego, a ludzie analizują bo nie mają co robić, :P

A w książce jest tak jak piszesz.

Tywin
Poziom 7

Postautor: Tywin » 26 lut 2016, o 19:19

Na bazie tematu o spisku północnych lordów, zastanawia mnie czy Stannis wierzy w nadejście Innych czy nie ? Sugeruje się że po zdobyciu Winterfell miałby pomaszerować na południe, ale to błąd biorąc pod uwagę zagrożenie zza Muru.

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 8 mar 2016, o 17:18

Czy ktoś pamięta, jak wygląda "rodowód" maestera Aemona w GoT? W którym odcinku pierwszego sezonu przedstawia swoją historię Jonowi?

Obrazek

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 8 mar 2016, o 18:20

Pierwszy filmik z you tuba w pierwszym poście w tym temacie:
viewtopic.php?f=39&t=3299 " onclick="window.open(this.href);return false;

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 20 kwie 2016, o 22:53

Czy jest gdzieś opisane, jak wyglądały Meraxes i Vhagar?
W ŚLiO tylko wspomniano o wyglądzie Baleriona - ogromna czarna bestia o czerwonych ślepiach. Jedyna wzmianka o Meraxes opisująca jej wygląd to złote oczy. Vhargar zupełnie pominięto.

Obrazek

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 20 kwie 2016, o 23:15

Wydaje mi się, że w ŚLiO jest drobna wzmianka, o tym, że Meraxes była srebrzysta (nie mam ŚLiO, ale tam było, że Rhaenys najbardziej kochała latać na Meraxes i tam to chyba pada, ale sprawdź, ;) ). Vhagar na 100% nie jest nigdzie w serii opisana co do wyglądu, a jedynie, że żyła długo i osiągnęła wielkie rozmiary. A wiem na pewno po sprawdzałam do prezentacji z Cospleyem Visenyi, ;)

Cecylio
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: Cecylio » 21 kwie 2016, o 16:47

http://awoiaf.westeros.org/index.php/Meraxes

Meraxes miał rzekomo srebrne łuski i złote oczy. Z kolei o Vhagar nie wiadomo nic.

http://awoiaf.westeros.org/index.php/Vhagar

Hathor
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Hathor » 24 kwie 2016, o 20:45

Sięgnęłam ponownie po pierwszy tom PLiO i już po pierwszych rozdziałach coś mnie trapi.
Po przyjeździe rodziny królewskiej do Winterfell Catelyn spędza noc z Nedem, w wyniku czego może wyjść ciąża. Jest fragment o tym, że Catelyn modli się o jeszcze jednego syna, bo wcale nie jest za stara na kolejną ciążę, a od narodzin Rickona minęły 3 lata. Co się stało, że Catelyn i Ned nie poczęli dziecka? Zwykła pomyłka Martina i zapomnienie o tym, zażywanie przez Catelyn specjalnych środków do poronienia czy zwyczajny pech? Jest o tym mowa w dalszych częściach? Nie potrafię sobie tego przypomnieć.
TeamDragons
Dracarys!
Obrazek

Goszka
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Goszka » 24 kwie 2016, o 20:55

Nigdzie nie było wspomniane, że Cat piła miesięczną herbatę, więc pewnie płodność jednego/obojga małżonków naturalnie się zmniejszyła z wiekiem lub po prostu nie współżyli we właściwym czasie. ;)
Skrytoczytaczka
Bałagan nie zając - niestety nie ucieknie.

Luiza
Poziom 7
Awatar użytkownika

Postautor: Luiza » 24 kwie 2016, o 20:56

Nic się nie stało. Nie każdy stosunek seksualny kończy się poczęciem. Ten nie zaowocował, mimo modlitw Catelyn. Wiadomo, że chciała mieć dziecko, bo im więcej męskich potomków tym silniejszy ród, ale akurat tej nocy im się nie udało ;) A potem już mieli inne sprawy na głowie.
Obrazek Obrazek
Shameless SanSan shipper#teamSansa
Front Obrony Sansy #teamSandor

Ayuzawa
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Ayuzawa » 25 kwie 2016, o 18:33

Tak się zastanawiam, dlaczego Doran jest księciem Dorne, a nie lordem. Dlaczego ród Martellów ma tytuły książęce?

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 25 kwie 2016, o 18:49

Dzięki za odpowiedzi. Kwesti ta nurtuje mnie od jakiegoś czasu... w ŚLiO jedna rycina przedstawia Vhargar jako zielonego smoka, a przynajmniej jego płomień tak wygląda - strona 37.

Jeśli tak faktycznie by było mamy "smoczą kalkę" z przeszłości w gadach Daenerys:
Drogon, jak Balerion
Viserion, jak Meraxes
Rhaegal, jak Vhargar
:-)

Martellowie przejęli tytuł "książęcy" po jednej ze swoich protoplastek - Nymeri, która wywodziła się z Rhoynar. Tak nazywali siebie władcy tego starożytnego państwa. Więcej przeczytasz o tym w ŚLiO :-)

Mam kolejne pytanie. Joraha ludzie z Essos nazywają Andalem.
Ciekawi mnie dlaczego (jak mówi legenda) Król Północy miałby przekazać Wyspę Niedźwiedzią rodowi, który nie wywodzi się z Pierwszych Ludzi?

Obrazek

Rudbekia
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Rudbekia » 25 kwie 2016, o 19:07

Nan pisze:Martellowie przejęli tytuł "książęcy" po jednej ze swoich protoplastek - Nymeri, która wywodziła się z Rhoynar. Tak nazywali siebie władcy tego starożytnego państwa. Więcej przeczytasz o tym w ŚLiO
Dopowiem tylko - bo nie jestem całkiem pewna, o co chodziło Ayuzawie - że Martellowie zachowali tytuły książęce po zjednoczeniu królestwa przez Targaryenów, ponieważ Dorne w odróżnieniu od innych krain nie zostało podbite, ale połączone z pozostałymi ziemiami poprzez małżeństwa Targaryenów z Martellami. Na mocy zawartych wtedy umów Dorne zachowało wiele ze swych praw, a książęta zachowali tytuł.
Nan pisze:Mam kolejne pytanie. Joraha ludzie z Essos nazywają Andalem.
O właśnie, też mnie to interesuje. Dlaczego właściwie tak go nazywają? Czy rzeczywiście ród Mormontów jest pochodzenia andalskiego, i w Essos o tym wiedzą, czy może dla mieszkańców Essos każdy Westeros jest Andalem (taki stereotyp po prostu)?
Co do przekazania ziemi, najwyraźniej przodek Mormontów, kimkolwiek był, musiał się czymś bardzo przysłużyć Starkom. ;)
"All beauty must die."

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 25 kwie 2016, o 20:26

Mi się wydaje, że z tym Mormontem i Andalem to właśnie na zasadzie, każdy z zachodu jest Andalem i nie ma w tym większej głębi. Bo nawet jeśli by była co ludzi z Essos obchodzi z jakiej nacji wywodzą się lordowie Niedźwiedziej wyspy?

Co do Vhagar, czy ja wiem, czy ona jest zielonkawa na tej grafice z ŚLiO? Moim zdaniem jest szarawa, w każdym razie ciemna, a w ŚLiO jest też jej druga grafika, z okresu Tańca ze Smokami, tu wydaje się być czarno-czerwona jak Balerion:
Obrazek
Na necie są i inne jej obrazy, ale nie z ŚLiO:
Tu jest brązowawa:
Obrazek
Tu w walce z Caraxes gdzie oba smoki zginęły, też jest brązowawa:
Obrazek
Chyba trzeba się pogodzić z tym, że nie wiemy jak wyglądała...

TimOOv
Poziom 4
Awatar użytkownika

Postautor: TimOOv » 25 kwie 2016, o 23:42

Mam kolejne pytanie. Joraha ludzie z Essos nazywają Andalem.
O właśnie, też mnie to interesuje. Dlaczego właściwie tak go nazywają? Czy rzeczywiście ród Mormontów jest pochodzenia andalskiego, i w Essos o tym wiedzą, czy może dla mieszkańców Essos każdy Westeros jest Andalem (taki stereotyp po prostu)?
Co do przekazania ziemi, najwyraźniej przodek Mormontów, kimkolwiek był, musiał się czymś bardzo przysłużyć Starkom. ;)

Mogę z ciekawości spytać kto i prz jakiej okazji nazwał Mormonta Andalem?
Wg informacji z GoT to powinni go nazywać nie mieszkańcy Essos a jedynie Dothrakowie
z GoT z pierwszego rozdziału matki Danuty od (już wkrótce) smoków

Gdzieś jeszcze za zachodzącym słońcem, za wąskim morzem, znajdowała się kraina (...). Dothrakowie nazywali tę krainę Rhaesh Andahli, ziemią Andalów. Mieszkańcy Wolnych Miast nazywali ich Westeros, a ich kraj Królestwem Zachodzącego Słońca. Jej brat zaś używał prostszej nazwy. „Nasza ziemia”, mówił po prostu.
Stannis jest moim prawowitym królem i podążę ścieżką którą mi wyznaczy, nawet gdyby mi się to nie podobało.

AJPK&KKKK

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 26 kwie 2016, o 00:04

Wydaje mi się, że Najemnicy z Wolnych Kompania nazywali tak jeszcze Joraha... chyba w "Nawałnicy" i jeszcze Kapłanka w Masce, ale nie wiem, czy nie myli mi się z serialem :-) W GoT nazywają go tak wszyscy.

Obrazek

Robin Blackett
Duch
Awatar użytkownika

Postautor: Robin Blackett » 26 kwie 2016, o 02:48

Khal Drogo zwracał się tak do Joraha, gdy ofiarował mu konia z własnych stad wzamian za uratowanie Daenerys - "Jorah the Andal". IMO - tylko dlatego, że Dothraki to niedoedukowane kmioty i im wszystko jedno, czy z facet etnicznie wywodzi się z Pierwszych Ludzi, z Andalów czy z Rhoynarów - jak z Siedmiu Królestw za morzem to Andal i na cholerę drążyć temat.
Zły? - być może. Dobry? - a czemu?                                                             Dajcie żyć po swojemu - grzesznemu,
Nie tak wiele znów pychy we mnie.                                                            A i świętym żyć będzie przyjemniej!
Jacek Kaczmarski, Warchoł, 14.1.1993

Ayuzawa
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Ayuzawa » 27 kwie 2016, o 22:10

Taka sytuacja. Kobieta wychodzi za mąż i przyjmuje herb rodowy pana męża. Ich dzieci także posługują się herbem swojego ojca. I tu moje pytanie - czy w rodzinie królewskiej ta zasada nie obowiązuje? Joffrey miał w herbie walczącego jelenia z lwem.

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 27 kwie 2016, o 22:28

Podwójny herb Joffreya jest chyba jedynym takim przypadkiem. Sądzę, że tu szło o dobre samopoczucie Cersei "Przecież mój mały Joff jest LWEM" i przynajmniej choć trochę chciała to pokazać całemu światu.

Choć są też sytuacje, że mąż przyjmuje herb żony - przypadek Orysa Baratheona. Jeżeli mamy dziedziczkę Dorne, to jej dzieci muszą pieczętować się Słońcem i nosić nazwisko Martell, niezależnie za kogo ona wyjdzie za mąż.

I jeszcze jest przypadek Lady Hornwood, gdzie Leobald Tallhart proponuje by jego młodszy syn dziedziczył po niej i przybrał nazwisko Hornwood:
- Tak jest, ser - odparł Leobald i dopiero wtedy poruszył temat lady Hornwood. Biedactwo nie miało męża, który broniłby jej ziem, ani syna, który mógłby je odziedziczyć. Jego pani żona również pochodziła z rodu Hornwoodów. Była siostrą zmarłego lorda Harysa. Z pewnością o tym pamiętali. - Pusty dwór to smutny widok. Myślałem o tym, by wysłać lady Donelli młodszego syna na wychowanie. Beren ma już prawie dziesięć lat. To świetny chłopak i do tego jej siostrzeniec. Z pewnością by ją rozweselił. Być może mógłby nawet przybrać nazwisko Hornwood...
- Gdyby został dziedzicem? - zasugerował maester Luwin.
- ...żeby ród nie wygasł - dokończył Leobald.
"Laws should be made of iron, not of pudding."
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"
(Wawrzyniec Goślicki, O senatorze doskonałym księgi dwie, 1568)

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 27 kwie 2016, o 22:32

Nie chodziło tu o rodzinę królewską, a o siłę rodu Lannisterów w stosunku do Baretheonów. Tywin był dumny, dodatkowo to Lannisterowie zdobyli Królewską Przystań i Tywin złożył Robertowi w darze martwe dzieci Rhaegara, dzięki czemu ten był bezpieczny na tronie. Skoro Cersei, czy Tywin zażyczyli sobie połączenia herbów, Robert miał kiepską pozycję do negocjacji.

Sobieski
Poziom 2
Awatar użytkownika

Postautor: Sobieski » 27 kwie 2016, o 22:38

Wygraj prawie wszystkie bitwy i zjednocz prawie całe Westeros przeciwko Targaryenom. Podkul ogon przed kimś kto zdobył jedno miasto. Bardziej przemawia do mnie argumentacje Nettles. Zresztą to nie był herb Roberta tylko jego dzieci jeśli dobrze pamiętam, a dzieci mogą chyba same decydować, jeśli kiedyś same będą królami.

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Wróć do „Bieżąca Dyskusja”