Tuf Wędrowiec

Czyli o dziełach Martina poza PLiO.

Moderator: Nocna Straż

Baldwin
Poziom 1

Tuf Wędrowiec

Postautor: Baldwin » 31 maja 2007, o 12:33

Czytał ktoś przygody Tufa wędrowca ?
Sam dopadłem ją jakiś rok temu, i nawet całkiem fajna na tyle że mój ojciec który na fantastyke mówi "Bajki" ją przeczytał. Mam też pytanie jakie były wasze wrażenia i ocena opowiadań z tym bohaterem?
Los sprzyja gotowości umysłu.

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

noiser1705
Poziom 2
Awatar użytkownika

Postautor: noiser1705 » 31 maja 2007, o 12:55

Książkę przeczytałem jakiś czas temu. Uważam ją az świetne opowiadanie, które można by fajnie zekranizować za pomocą 10 odcinków serialu :). Przypominało mi to troche serial gwiezdne wrota, co chwila inny świat, problemy, i ich rozwiązanie. Tytułowy bohater Tuf ;), świetna postać, choć nietypowa, teoretycznie jest dobra ale w niektórych może wzbudzić mnie pozytywne uczucia.

Bombacjusz
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bombacjusz » 31 maja 2007, o 18:54

Przeczytałem jak dotąd tylko jedno opowiadanie z Tufem w roli głównej, ale podobało mi sie bardzo bardzo. Było to szmat czasu temu, więc nie pamiętam tytułu. Pokrótce chodziło o zapobieżenie miedzyplanetarnemu konfliktowi między koalicją różnych światów z jednej, a nader agresywnym i przeludninym światem z drugiej. Tuf rozwiązuje konflikt w sposób nader radykalny i zaskakujący zarazem. jeśli reszta opowiadań trzyma ten sam poziom, to polecam bardzo.(Czas byłby zmoleścić się i braki w lekturze pouzupełniać)
Pani, Twych wdzięków nie trzeba mi wcale, co rzekłszy odszedł, nie wrócił...

Joszka
Poziom 7
Awatar użytkownika

Postautor: Joszka » 31 maja 2007, o 21:20

Tak tak, polecam! To ten tom opowiadań spowodował, że Martin stał się moim ulubionym pisarzem. Najbardziej podobało mi się pierwsze opowiadanie z cyklu, o tym jak to Tuf zmienia zawód z międzygwiezdnego kupca na inżyniera genetyka. A opowiadanie o którym wspomina Bombacjusz, to pewnie "Manna z nieba". Pamiętam, że było w którejś z fantastyk.
Lewe oczko mam trochę bardziej.

Baldwin
Poziom 1

Postautor: Baldwin » 8 cze 2007, o 11:59

Tak to "Manna z Nieba" trzecie opowiadanie o tym przeludnionym świecie. Pierwsze opowiada o zmianie zawodu Tufa drugie o spłacie połowy zaciągniętego długu i zmianach jakie zaszły i ostatnie właśnie o rozwiązaniu problemu.

Pamięta ktoś nazwe jego pierwszego statku bo chyba szło to tak "Róg obfitości towarów po niezwykle niskich cenach" :D
Los sprzyja gotowości umysłu.

Toudi
Poziom 1

Postautor: Toudi » 1 gru 2007, o 09:08

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Martina. Tyle się o nim dobrego nasłuchałem no to miałem wysokie wymagania. Jak zacząłem Tufa to byłem raczej zawiedziony na początku. Główny bohater strasznie mnie irytował swoi zachowaniem i arogancją a inni nie byli lepsi. Ale powoli wraz z rozwojem fabuły przyczaiłem się do Tufa i nawet go polubiłem bo otaczający go ludzie byli jeszcze gorsi od niego. Ta książka jest typową przypowieścią gdzie każde opowiadabnie ma drugie istotne do i to odkrycie tego dna jest najważniejsze.

Primus
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Primus » 12 gru 2007, o 14:36

Tufa Wędrowca poznałem początkowo z pojedynczych opowiadań nie pamiętam czy ukazały się one w „Fantastyce” czy w jakimś zbiorze czy też fanzinie. Gdy ukazała się ksiązka to kupiłem ja głównie dla tego, że Martni był autorem „Piaseczników”. Poczucie humoru Tufa i jego podejście do życia wywarło na mnie spore wrażenie. Szczególnie lubiłem to opowiadanie, gdy Tuf zaczyna hodować dla poszczególnych domów zwierzęta do walki na arenie. Tytułu niestety już nie pamiętam. Zakończenie jest wielce dowcipne. Oczywiście później pożyczyłem książkę znajomemu, który rozpłynął się we mgle razem z nią. Dodam jeszcze, że „Grę o Tron” kupiłem głównie dla tego, że jej autor wcześniej napisał „Tufa Wędrowca”.
Pozdrawiam

Joszka
Poziom 7
Awatar użytkownika

Postautor: Joszka » 12 gru 2007, o 19:12

Primus pisze:Oczywiście później pożyczyłem książkę znajomemu, który rozpłynął się we mgle razem z nią.
Moje doświadczenia z Tufem Wędrowcem są bardzo podobne. Tyle, ze rozpłynęła się nawet pamięć o tym, komu pożyczyłem. Zdaje się, że tytuł książce nadany jest nie na darmo, Tuf wędruje sobie wraz z książką od właściciela do właściciela. A nakład wyczerpany, antykwariaty zawodzą, można liczyć na skany (pozdrowienia dla Leo!) albo na to, że cały Tuf zawarty będzie w RRetrospektywie.

Pozdrawiam miłośników opowiadań SF Martina!
Lewe oczko mam trochę bardziej.

Toudi
Poziom 1

Postautor: Toudi » 13 gru 2007, o 00:41

Primus pisze:Poczucie humoru Tufa i jego podejście do życia wywarło na mnie spore wrażenie.

Mnie na początku zniechęciło do tej książki. Denerwował mnie jego snobizm. Bo taki człowiek jest na dłuższą metę potwornie irytujący. Martin tym bardziej to wzmocnił ukazując zepsucie ludzi otaczających Tufa. "doskonałość" bardziej widzimy wady innych. Tuf przestaje być tak irytujący gdy pokazuje więcej ludzkich cech. Zresztą konstrukcja tej postaci jest naprawdę dobra bez niej te przypowieści nie miały by takiej siły oddziaływania.

olivka
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: olivka » 16 sie 2008, o 12:41

Czytałam tylko te opowiadania, które znalazły się w 2 Retrospektywie, ale chętnie przeczytałabym wszystkie, bo spodobał mi się pomysł na taką serię i wykorzystanie ekologii :) Może postać Tuf czasem sprawia wrażenie zbyt pewnego siebie, ale taka była koncepcja Martina na tą postać, opowiadanie i są oryginalne i wciągające, więc nie będę narzekać i polecam.
So long and thanks for all the fish.

f.lamer
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: f.lamer » 29 sie 2008, o 15:25

noiser1705 pisze: Przypominało mi to troche serial gwiezdne wrota, co chwila inny świat, problemy, i ich rozwiązanie.
raczej serial star trek - nastepne pokolenie :)

olivka pisze:Może postać Tuf czasem sprawia wrażenie zbyt pewnego siebie, (...)
zbyt delikatnie powiedziane - on przekonuje się o własnej boskości (zresztą zapożyczenia biblijne są od samego początku serii obecne w tych opowiadaniach).
mi osobiscie gryzie się troche konstrukcja osobowości tufa. albo inaczej - nie potrafię faceta rozgryżć. nie wiem, czy jego uprzejmość bywa szczera, czy zawsze jest maską pogardy.
czy etyka jego zachowań jest niewzruszona, czy tez nieograniczona prawie władza ciągle tufa deprawuje.
dobrzy ludzie śpią lepiej niż źli, ale źli lepiej się bawią kiedy nie śpią

olivka
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: olivka » 29 sie 2008, o 17:28

Co do konstrukcji postaci Tufa - podobał mi się wstęp Martina w drugiej Retrospektywie, gdzie opisywał, jak kombinował cechy tej postaci - nie przytoczę, bo nie mam książki, ale warto zajrzeć :)
So long and thanks for all the fish.

Asiek
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Asiek » 2 wrz 2014, o 23:16

Zysk poszedł za ciosem i Tufa również wznawia. Książka trafić ma do księgarń za tydzień (8 września 2014 r) czyli jest okazja by kupić fajną rzecz martinową i nie tracić majątku na alledrogo ;)

szujana332
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: szujana332 » 3 wrz 2014, o 11:37

Asiek, skąd Ty masz te "Zyskowne Newsy"...
Może wiesz od nich kiedy planują Wichry wydać, co?

Inglorion
Poziom 6

Postautor: Inglorion » 3 wrz 2014, o 12:30

http://katedra.nast.pl/news.php5?id=21053

Tutaj można też zobaczyć okładki obu pozycji
gdy zmrok zapadnie wzrok odnajdzie marzeń skok w nicość...

Asiek
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Asiek » 3 wrz 2014, o 12:31

Szujana http://www.zysk.com.pl/pl/ zakładka 'zapowiedzi' :D

Co do Wichrów to mogę tylko powtórzyć to, co Tomek Zysk mówił na Dniach Fantastyki. Termin wydania Wichrów Zimy zależy wyłącznie od tego, czy potwierdzi się że GRRM ma na początku 2015 roku oddać swemu wydawcy manuskrypt. Jeśli odda, polski wydawca ma szanse dostać plik też na początku roku i wtedy pierwsza część książki po polsku ukazuje się w okolicach połowy 2015 roku.
Jeśli, jeśli, jeśli.
Można tylko trzymać kciuki, żeby Martin się wyrobił ;)

szujana332
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: szujana332 » 3 wrz 2014, o 12:37

oj a już myślałem, że masz jakąś wtykę w Zysku @xmass3 i wiesz, cosik więcej.

uwaga! uwaga! zaczęła migać czerwona kontrolka - kolejne jednolinijkowce (i do tego nie na temat Havilanda ^^) będą skutkowały wysypem ostrzeżeń! - Maegi
Ostatnio zmieniony 3 wrz 2014, o 12:52 przez szujana332, łącznie zmieniany 1 raz.

Bzhydack
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bzhydack » 21 paź 2014, o 16:37

Dorwałem i przeczytałem Tufa przez Weekend.
Naprawdę solidne s-f bardzo dobrze się czyta, i postaci wykreowane znakomicie (jak to zresztą Martin ma w zwyczaju robić). Świetnie skonstruowany wszechświat, z multum odmiennych kultur. Martin zaprezentował wiele problemów, z którymi Ziemia może się zetknąć, sporo wyolbrzymiając.
STANNIS VINCIT, STANNIS REGNAT, STANNIS, STANNIS IMPERAT!!! AJPK! Obrazek KRWI @snow Obrazek

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Wróć do „Nie tylko PLiO Martin żyje”