The Princess and the Queen

Dział specjalny na dyskusje o wąktach PLiOwych poza PLiO.

Moderator: Nocna Straż

szujana332
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: szujana332 » 13 sty 2014, o 14:53

Czy wiadomo już coś o Polskiej publikacji?

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Maegi » 12 mar 2014, o 23:16

Polskiego wydania tPaQ ani widu ani słychu, a już jest kolejna wiadomość o opowiadaniu dziejącym się przed tPaQ - info z bloga GRRM o planowanym wydaniu antologii The Rogues (wyjdzie 17 czerwca) zawiera informację, że będzie tam opowiastka o księciu Daemonie. Czuję się jakby moje życzenie sprzed trzech miesięcy się spełniało:

Maegi pisze:Ach i więcej o przygodach Daemona Targaryena - a jest to postać na miarę Oberyna. :^^: Opis walk na Stopniach na grzbiecie Caraxesa w jego wykonaniu przed 129AL chciałabym bardzo przeczytać.

Yupi! @dance
Obrazek The dragons know. Do you?

Waymar
Poziom 2
Awatar użytkownika

Postautor: Waymar » 14 mar 2014, o 19:24

Przetłumaczone już jakiś czas temu zostało, ale podobno są jakieś opóźnienia przy części tekstów innych autorów, które mają trafić do tej samej antologii.

Maegi, Esme i inni - widzę, że znowu mam opóźnienia w czytaniu Waszych ciekawych dyskusji :)

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 17 mar 2014, o 14:18

The Princess and the Queen pierwszy raz zaglądam do tego działu i wybaczcie mój bark wiedzy i wynikające z tego pytania: czy wszystko co piszecie w tym wątku o smokach i Tagach pochodzi z tego właśnie opowiadania? Skąd czerpiecie cała tą wiedzę, szczególnie Maegi, :-) Jesteś niesamowita! Może ma ktoś z Was dostęp o ego opowiadania i treści na chomiku, czy czymś podobnym i podzieli się ze mną???

Piszcie na prywatny :-) z góry wielkie DZIĘKUJĘ!!!

[ Dodano: 18-03-2014, 3:01 ]
Esme pisze:Zmieniając temat: dlaczego właściwie Drogon nie słucha Dany? Jakoś nikt w opowiadaniu nie ma problemów z jazdą na smoku (oczywiście pod warunkiem, że to jego smok), nawet Nettie bez trudu radzi sobie z Sheepstealerem. A Daenerys ze swoim za diabła nie może. Może Tyrion będzie miał coś do powiedzenia na ten temat, bo ja zgłupiałam.

Ja myślę, że smoki są odzwierciedlają stan w jakim Dany się znajduję, a jest ona zagubiona, wpadła w pułapkę, którą sam na siebie zastawiła. Straciła nad sobą kontrolę i nad smokami jednocześnie. Musi być dla nich kimś więcej niż tylko Matką, musi być ich liderem i panią, władczynią: silną i nie ugiętą. Dany to czerwień to emocje, powinna kierować się intuicją w sprawach smoków – ma to we krwi!
Arena pokazał, że potrafi być stanowcza i władcza, dlatego Drogon jej pozwolił się dosiąść. Ich wspólny lot, a potem przeżycia w Morzu Traw pokazują, że Drogon na nową jej ufa. „Smoki wiedzą kim jesteś a Ty”- Drogon był najbardziej nieposłuszny, bo wydaje mi się najbardziej „kochał” swoją Matkę i chciał by w końcu wróciła na swoją ścieżkę ognia i krwi i wróciła do domu, który jest zagrożony. Dzięki tekstom w tym wątku można odeprzeć zarzutu wielu forumowiczów, że Dany była głupia zamykając smoki w piramidzie i nakładając im łańcuchy i dlatego ona zdziczały. Ja myślę, że ona zrobiły się groźne, bo sam Dany zaczęła być „niepoczytalna” i gdzieś zgubiła swoje ideały. Wielu pisze, że będzie ona rzeźniczką, która będzie palić i mordować, może tak być Dany ma w sobie mrok, ale jeśli powróci na właściwe tory może naprawdę stać się „pogromczynią kłamstw” i jej dewiza nie będzie dotyczyła zniszczenia tylko odrodzenia – ogień oczyszcza. Popiół to najlepszy pokarm dla kiełkującego życia, gdy spłonie stary las, na jego miejscu wyrastają nowe zdrowe drzewa.

Maegi pisze:Esme napisał/a: « Zaznacz »
Przed Tańcem Smoków smoki wykluwały się bez problemu, i właściwie każde targaryeńskie dziecko miało takie zwierzątko.

Mam wątpliwości czy było to rzeczywiście takie bezproblemowe. Rhaena miała kłopot ze swoim smokiem (smok zdechł w kilka godzin po wykluciu) - coś z nim było nie tak czy już wtedy maester na Smoczej Skale zaczął coś kombinować :!: , tak jak mógł kombinować z Sunfyre. :?: Czy ten smok Rhaeny wykluł się za daleko od Smoczej Skały? Czy Viserys I miał smoka - jeżeli tak, to co się z nim stało? Czy to była wina w jakości złożonego lęgu? Albo zaniku samej "smoczej magii"? O tym dowiemy się pewnie z kolejnych książek. @reading

Tagowie są krwią smoka, już gdzieś to pisałam, że smoki wykluwały się słabe i chorowite, bo i taki stawał się ten ród. Było coraz więcej członków miało choroby psychiczne, lub byli ludźmi o słabym charakterze. Oczywiście , że były też jednostki dobre, a nawet wybitne, ale proces ten się jednak pogłębiał i ich magia krwi słabła. Może Tadzy sami ukręcili na siebie bata nie mieszając krwi... nie wiem na ile można się tu sugerować wiedzą medyczna a na ile fikcją literacką.
W Grze o Tron czysta jest tylko krew...
"The Blood of Aegon the Dragon flows in her veins."

Obrazek

Apacz
Poziom 12
Awatar użytkownika

Postautor: Apacz » 19 mar 2014, o 14:14

Przeczytałem wreszcie The Princess and The Queen i choć rzecz prosta wspaniale było na chwilę wrócić do tego świata, i choć rozumiem konwencję relacji spisanej przez maestera, zawierającej głównie fakty, to jednak muszę przyznać, że sam tekst zdecydowanie mnie nie porwał. Taka trochę niekończąca się wyliczanka nazwisk, przydomków i tytułów uczestników obu stron konfliktu, najczęściej żegnających się z tym światem na dziesiątki mniej lub bardziej wyrafinowanych sposobów, która w pewnym momencie staje się zwyczajnie męcząca. Oczywiście sporo tu interesujących faktów, choćby właśnie o smokach i ich relacjach z jeźdźcami, czy o tym jak zmieniały się lokalizacje ośrodków władzy na terenie Westeros, ale fabularnie to był dla mnie jednak kapiszon zamiast bomby. Fajnie, że poznaliśmy historię Tańca ze smokami, ale chyba jednak wolałbym w tym miejscu poznać dalsze losy Dunka i Jaja.
The North remembers that Winter is coming

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 25 mar 2014, o 10:42

Esme pisze:Chyba właśnie dlatego Targaryenowie osiedlili się na Smoczej Skale. I może dlatego smoki wyginęły wraz z Valyrią. Po prostu nie było już miejsca w którym mogły się osiedlić, i składać jaja.

W Starciu Królów w prologu maester smoczej Skały mówi, że Smocza skała był najdalej wysuniętą na zachód posiadłością należącą do Włości Valyrii i było odwieczną siedzibą Tagów.

Co do tego, że żyją gdzieś dzikie lub osierocone przez Tagów smoki - nie wydaje mi się. Jest wyraźnie napisane w Sadze, że gdy umarł ostatni smok magi zginęła wraz z nim. A obecnie odrodziła się z narodzinami smoków Dany.

Tyrion mógł widzieć cień Drogona, który chyba już wtedy zażywał dużo wolności, albo jakiegoś innego stwora.
W Grze o Tron czysta jest tylko krew...
"The Blood of Aegon the Dragon flows in her veins."

Obrazek

Asiek
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Asiek » 1 lip 2014, o 11:37

szujana332 pisze:Czy wiadomo już coś o Polskiej publikacji?

wiadomo ;)
Znów: Zlot, spotkanie z Tomkiem Zyskiem i zapowiedź publikacji całej antologii "Niebezpiecznych kobiet". Jeszcze w tym roku jest na nie szansa.

kalme546
Poziom 1

Postautor: kalme546 » 23 lip 2014, o 15:01

Ludzie czy ktoś ma może polskie tłumaczenie nowych opowiadań martina The Rogue Prince, or, the King's Brother lub The Princess and the Queen nie znam angielskiego proszę o info

szujana332
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: szujana332 » 24 lip 2014, o 10:52

kalme546, nie ma tłumaczenia. Trzeba czekać na Zysk.

Dużo wiedzy tajemnej zostało przekazane na tym spotkaniu z Zyskiem. A Nikt się nawet officjalnie podzielić nie chce:/

kalme546
Poziom 1

Re: The Princess and the Queen

Postautor: kalme546 » 2 gru 2014, o 10:56

może ktoś powiedzieć kiedy będzie polskie tłumaczenie. Ciągle nic nie wiadomo . A może ktoś znający dobrze angielski poświęci się dla ogółu i przetłumaczy to opowiadanie.większość miłośników twórczości martina czeka z utęsknieniem.

szujana332
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: szujana332 » 2 gru 2014, o 11:08

Chyba na Facebooku było info odnoście Antologi "Niebezpieczna Kobieta". Początek przyszłego roku jakoś?

kalme546
Poziom 1

Postautor: kalme546 » 7 sty 2015, o 09:42

Jest zapowiedź wydania Antologi Niebezpieczne kobiety wydawnictwo Zysk i spółka. Data wydania 26 styczeń 2015. Pozdrawiam

GrublukTheGrim
Poziom 1

Postautor: GrublukTheGrim » 7 lut 2015, o 17:28

Księżniczkę i Królową przeczytałem. Trzeba przyznać, że jest to kawał ciekawej historii, ale chyba tylko dla nas - fanów Pieśni. Reszta nie ogarnie tematu i specyficznego stylu opowiadania. Warto wiedzieć co działo się w Westeros dawniej, nie wypada być ignorantem. ;-)
Po moją pełną recenzję zapraszam na bloga (link w podpisie). Mogą tam być niewielkie spoilery, więc uwaga!

Venomous
Poziom 2
Awatar użytkownika

Postautor: Venomous » 12 lut 2015, o 01:43

Czy Księżniczkę i Królową można znaleźć w formie elektronicznej w internecie, czy narazie jedyna możliwość przeczytania jej to kupienie Niebezpiecznych Kobiet?
"Elia Martell, Princess of Dorne, you raped her. You murdered her. You killed her children."

Nivellen
Poziom 1

Postautor: Nivellen » 30 maja 2015, o 23:54

Jestem świeżo po przeczytaniu, więc dorzucę swoje trzy grosze. Ogólnie opowiadanie świetnie mi się czytało, choć po tytule zbioru można by sądzić, że tytułowe bohaterki będą ciekawszymi i zajmującymi więcej miejsca w tekście postaciami. Największą wadą było dla mnie to, że nie wiadomo co stało się z Alicent po zakończeniu Tańca. Boli to także dlatego że ŚLiO również o niej milczy.
Co do stron konfliktu to wolałem czarnych. Obie strony wykazały się niemałym okrucieństwem, ale zamordowanie lorda Beesbury'ego i bestialstwo Aemonda przeważyło.
Od strony prawnej rację, miał raczej Aegon. Pokazuje to nieudolność Viserysa, który nie zabezpieczył prawnie sukcesji córki i pozwolił by Małą Radą zawładnęli zieloni.

Jeśli chodzi o Cytadelę, to myślę, że jednak przyczynili się do wyginięcia smoków, ale Taniec był przyczyną a nie skutkiem ich działań.

Moje przemyślenia co do niektórych postaci:

Aemond - kolejny Targaryen-psychol

Deamon - Nie podzielam zachwytów nad jego osobą. Zamordowanie Jaehaerysa i sposób w jaki to zrobił było szczytem bestialstwa.

Rhaenyra - Miałem wrażenie, że ona też nie była do końca zdrowa na umyśle.

Corlys Velaryon - Chyba najciekawsza postać w opowiadaniu i jedna z najciekawszych w ŚLiO. Wielki podróżnik i niezły polityk.

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 1 cze 2015, o 13:06

Wreszcie przeczytałam po polsku i pierwszym wrażenie było dziwne - bo wydawało mi się przy wersji angielskiej, że opowiadanie jest daleko dłuższe, gdyż dłużej mi się go czytało :lol:

W sumie to bardziej taki kawałek ze "Świata" niż pełnoprawne opowiadanie, jak te o Dunku i Jaju, ale i tak ciekawe. Sporo jest o smokach, można zacząć zastanawiać się jak działa ich więź z jeźdźcem (bo tak na dobrą sprawę to smoki nie mają powodów by ze sobą walczyć) i co z tego wynika dla smoków Danki (oraz ich potencjalnych jeźdźców).

Tak sobie porównałam chronologię i wyszło, że Taniec w porównaniu do wojny 5 królów toczył się znacznie szybciej. Powiedziałabym też, że przez te prawie 200 lat zasady prowadzenia wojny w Westeros się trochę "ucywilzowały".

Corlys Velaryon - chyba jeden z większych pechowców. Nie dość, że mu spalili włości, to jeszcze ostatecznie wylądował w lochu, tyle dobrze, że zdołał "załatwić" nazwisko dla swoich bękarcich synów.

I ostatnie, ale nie najmniej ważne, to parę słów na obronę księcia Daemona - w końcu mój nick zobowiązuje :D - śmierć małego Jaehaerysa, nawet jak na warunki Westeros, była daleko odległa od "szczytu bestialstwa". Ten wątpliwy zaszczyt przynależy do Maegora w duecie z Visenyą za śmierć Viserysa, syna Aenysa. Tutaj zginął ten kto miał zginąć ("oko za oko i syn za syna") i dwie osoby mogące stanowić zagrożenie (strażnik i służąca).
Daemon, moim zdaniem, to jedyna postać w całym świecie Pieśni, która ma "ułańską fantazję" i za to go lubię. Jest niezłym draniem, ale takim z polotem - zobaczcie jak zorganizował zdobycie Królewskiej Przystani @woohoo Więcej o nim jest w tym drugim opowiadaniu "The Rogue Prince".
"Laws should be made of iron, not of pudding."
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"
(Wawrzyniec Goślicki, O senatorze doskonałym księgi dwie, 1568)

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Maegi » 13 mar 2016, o 13:54

Na youtubie znalazłam wspominany dodatek do wydania 5 sezonu (ostatni z listy - The Dance of Dragons) - drobne rozbieżności od tPaQ i uproszczenia można zauważyć, ale jako streszczenie opowiadania od HBO chyba całkiem dobry, a przynajmniej mogło być gorzej. ^^

https://www.youtube.com/watch?v=aJVVwWN2zNY
Obrazek The dragons know. Do you?

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 14 mar 2016, o 22:36

Fajnie wypadła ta animowana historia Tańca Smoków - choć mi nie pasował sposób narysowania Daemona, ale jest Nettles (i to dwa razy), czyli OK. :D

A twórcy filmiku wrzucili taki malutki drobiazg - od 12:04 do 12:37 kiedy jest mowa o zniknięciu rannego Aegona II z KP i Rhaenyrze zasiadającej na ŻT jako podkład muzyczny mamy "Warrior of Light", czyli temat muzyczny Stannisa.
Przypadek? Sugestia dla widzów? A może zwyczajny trolling? :D
"Laws should be made of iron, not of pudding."
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"
(Wawrzyniec Goślicki, O senatorze doskonałym księgi dwie, 1568)

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 20 cze 2016, o 19:10

Obejrzałam właśnie ten filmik (wydało mi się to ciekawszą metodą na spędzenie czasu niż nowy odcinek, :P ). Bardzo mi się podobał! Żałuję, że nie pokazali wszystkiego, ale i tak milion razy bardziej to wierne oryginałowi niż GoT, ;) No nic dalej liczę, że kiedyś zrobią z tej historii film pełnometrażowy, :P A na razie fajnie mieć chociaż to, zwłaszcza ta narracja znanych nam postaci, super wyszła. Najbardziej mnie bolał w filmiku wygląd 3 starszych synów Rhaenyri i ich kolory włosów, no ale nie wytłumaczą przecież wszystkich zawiłości, :)
"Ludzie, którzy twierdzą, że są źli, zwykle nie są gorsi od reszty. To ludzi, którzy twierdzą, że są dobrzy lub w jakimś sensie lepsi od innych, należy się wystrzegać." - Gregory Maguire
LEW A+J=C&J :twisted: @fingercrossed R+L=JS :roll:

elenai
Poziom 2
Awatar użytkownika

Postautor: elenai » 30 cze 2016, o 20:27

Przeczytałam niedawno i... Co za hekatomba. I niech ktoś teraz napisze, że jednym z głównych motywów i przesłań twórczości Martina nie jest postawa antywojenna. W sadze smoki mogą nam się jawić jako coś magicznego i wzniosłego, jako część starego, magicznego świata który odszedł. A w tym krótkim opowiadaniu nie ma nic wzniosłego - sam brutalny realizm wojny i walki o władzę. Strasznie mi się to podoba. Jak to się teraz ma do ostatniej sceny 10 odcinka sezonu szóstego, czyli

Spoiler:

Co by tu jeszcze. Martinowi znowu omsknęło się pióro, i niechcący napłodził w króciutkim opowiadaniu z jakichś 300 nowych i ciekawych bohaterów. Cały Miły Staruszek, czy on nie jest genialny :mrgreen:

Podoba mi się forma opowiadania - spisana po latach z różnych źródeł historia (coś jak Silmarillion). Tak jak już wcześniej pisano, można się przez to zastanawiać nad obiektywizmem historii - w końcu historię piszą zwycięzcy. Np. czy Rhanyra naprawdę wykrzykiwała takie rzeczy podczas porodu? ;) I nie mogła być taka zła, skoro np. nie zabiła Królowej Alicante kiedy miała okazję.

Kobiety Targaryenów są pokazane jako takie herod-baby - bardziej Brunhildy niż delikatne Danusie z Krzyżaków (co mogłaby sugerować delikatna jeszcze Danka).

Co do okiełznania smoka przez osobę bez targaryjeńskiej krwi, tworzy to ciekawe pole do spekulacji, ale Netty mogła rownie dobrze taką krew mieć - w końcu z opowiadania wynika że sporo było targaryjeńskich bękartów

Mya Stone
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Mya Stone » 29 gru 2016, o 18:45

Porównuję sobie informacje z PaQ i ze ŚLiO :mrgreen:
W ŚLiO mamy cosik takiego str 75:
Aegon dysponował także trzema dzikimi smokami, które można było oswoić, jeśli znaleźliby się dla nich jeźdźcy. Były to: Kanibal, według prostaczków kryjący się na Smoczej Skale już od czasów poprzedzających przybycie Targaryenów.

Z PaQ wiemy, że Jace Velaryon zwrócił się na Smoczej Skale do smoczego nasienia, żeby spróbowali opanować smoki.
ŚLiO str 77:
Królową wdowę Alicent uwięziono, ale Aegon II, który nadal nie wrócił do zdrowia po obrażeniach odniesionych pod Gawronim Gniazdem, jego królowa i ocalałe rodzeństwo oraz ser Larys Strong wymknęli się z zamku tajnymi przejściami.

Larys Strong wykradł Aegona II, jego córkę i syna. Helaena została w Warowni Maegora, po czym zginęła podobno wypchnięta z okna przez Luthora Largenta.

W PaQ mamy coś takiego:
Istnieje wiele wzajemnie sprzecznych relacji o śmierci smoczycy królowej. Niektórzy przyznają zasługę Hobbowi Rębaczowi, ale to niemal z pewnością fałsz. Czy to możliwe, by ten sam człowiek zabił jednej nocy dwa smoki i to w identyczny sposób? Inni wspominają o bezimiennym włóczniku, „zbroczonym krwią olbrzymie”, który skoczył z rozbitej kopuły Smoczej Jamy prosto na grzbiet Syrax. Jeszcze inni opowiadają o tym, jak rycerz zwany ser Warrickiem Wheatonem uciął skrzydło bestii mieczem z valyriańskiej stali. Kusznik imieniem Bean przechwalał się później, że to on zabił smoczycę, opowiadając o tym w wielu gospodach i winnych szynkach, aż w końcu jeden z ludzi wiernych królowej zmęczył się jego gadaniną i uciął mu język. Prawdy nikt nigdy nie pozna. Wiemy tylko, że Syrax zginęła owej nocy.

Czyżby jakieś wskazówki co do tego, kto w WoW zostanie smokobójcą? :wink:
Zbroczony krwią olbrzym nie daje mi spokoju. Pomyślałam sobie - a co jeśli Harwin Strong przeżył pożar w Harrenhal i wrócił się mścić za podpalenie?

Z innych ciekawostek zawartych w PaQ [-> możemy odnaleźć analogie do UdW i TzS] które zrodziły sporo pytań:
- Smród gnijącego Viserysa I [a smród Tywina L.] wywoływał silne niepokoje na dworze. Alicent i jej ludzie zamykali podejrzany element w lochach, aż w końcu z Gwiezdnego Septu z Oldtown przyleciał list od Wielkiego Septona z zapytaniem co się dzieje. [tzn – być może miał szpiegów na dworze, którzy nagle zamilkli. W PLiO Wielki Wróbel i Hightowerowie też pewnie odegrają tak dużą rolę w walce o władzę.] Dopiero po kilku dniach ujawniono prawdę.
- Co się stało ze złotem ze skarbca, podzielonym przez Małą Radę Aegona II? Czy przyszli królowie odzyskali choć część? Wiemy, że podzielono skarb pomiędzy: Lannisterów, Hightowerów, Żelazny Bank i ostatnią część przeznaczono na opłacenie najemników. Rhaenyra torturowała Lannistera, ale czy majątek Korony wrócił do skarbca za czasów Aegona III?
- Czy Rhaenyra rodząc swoją córkę Visenyę i nazywając ją potworem przyczyniła się – używając nieświadomie magii krwi – do zniekształcenia dziecka? Czy może była podtruwana? [podobnie Dany w GoT przemawia do dziecka mówiąc, że jest smokiem.]
- Co się stało z jajem Viserysa II, który został porwany w drodze do Pentos? Czy 3 jaja Rhaeny wróciły z Doliny?
- Borros Baratheon nie umiał czytać. Maester przeczytał mu list. [Ilu lordów było manipulowanych przez maesterów?]
- Darklyn i Massey spłonęli, próbując zostać smoczymi jeźdźcami. Czyżby krew Pierwszych Ludzi miała jakieś znaczenie? Czy tylko potomkowie Valyrian mogą zostać jeźdźcami?
- Miecz rodowy Hightowerów Czujność. Valyriański?
- Alys Rivers. Co się z nią stało?
- Sposób na przeżycie ataku smoka: ukryć się w kryptach [Darry]. Sposób na podstęp: uczty trupów w dorzeczu.
- Synowie lorda Manderly, którzy przez pewien czas odgrywali znaczącą rolę na dworze Rhaenyry. Po śmierci Aegona II nadeszła Godzina Wilka. [zapowiedzi przyszłych wydarzeń w WoW?]
- Opis bitwy nad Okiem Boga i wrząca smocza krew [wskazówka co do tragedii w Summerhall?]
- Zamieszki w KP jako czas proroków i komediantów.
- Rhaenyra półroczna królowa -> Daenerys? Ktoś inny?
- Na sam koniec na tronie zasiadł potomek Targaryneów, melancholijny Aegon III.
Spoiler:

Dodaję 2 ilustracje pomocne przy rozmyślaniach nt. Tańca Smoków by Enife
[synowie Rhaenyry z pierwszego małżeństwa powinni mieć ciemne włosy]

Obrazek
Obrazek
na Skagos @xmass2

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Wróć do „Jajo i Dunk czyli co przed PLiO?”