The Rogue Prince, or, the King's Brother

Dział specjalny na dyskusje o wąktach PLiOwych poza PLiO.

Moderator: Nocna Straż

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

The Rogue Prince, or, the King's Brother

Postautor: Maegi » 18 cze 2014, o 00:04

Wzmiankowane już jakiś czas temu na blogu GRRM pojawiło się opowiadanie o księciu Daemonie - młodszym bracie króla Viserysa I. Postacią centralną według tytułu opowieści powinien być Daemon (tak liczyłam na tego typa spod ciemnej gwiazdy przemierzającego krainy Westeros i Essos na grzbiecie Caraxesa :>), ale opowiadanie zawiera raczej perypetie rodzinne Targareynów czasu rządów Viserysa I (103-129AC). Pojawia się zatem sporo nowych (dotąd nieznanych z imienia) Targaryenów. :] I sporo potencjalnych bękartów o smoczej krwi rozsianych po Westeros czy Essos.

Przeczytałam z przyjemnością tę narrację arcymaestera Gyldayna o czasach poprzedzających Taniec Smoków - wojnę domową opisaną w opowiadaniu "The Princess and the Queen". "The Rogue Prince" to krótkie opowiadanie (krótsze od tPaQ). Mając w pamięci, że Gyldayn może być tendencyjny, frajdę sprawiło mi czytanie o różnych jego "źródłach" - relacje królewskiego błazna (zwanego Mushroom - mógłby być przetłumaczony jako Grzybek ^^) są tak "wyuzdane", że chyba są prawdziwe. ^^ Mushroom wydaje się był w każdej sypialni. :D

Może trochę (niedużo i drobnych) spoilerów dopiszę o przedakcji opowiadania. Jest wzmianka na początku o tym, że po śmierci ukochanej żony Alysanne i następcy tronu (jednocześnie królewskiego namiestnika Jaehaerysa I) księcia Baelona, stary król podupadł na zdrowiu. :?: (już tu węszę spisek :>) Kolejnym namiestnikiem został ser Otto Hightower - ojciec wspominanej w tPaQ Alicent. Stary król Jaehaerys mylił czasami (ponoć przez tę "zaawansowaną" starość?) młodą Alicent ze swoją tajemniczą córką Saerą. Saera Targaryen :?: miałaby wyjechać gdzieś za Wąskie Morze - do Essos? Zaciekawiła mnie bardzo ta postać. W 103AC król Jaehaerys umarł. Miał 69 lat, a wstąpić na tron miał w wieku lat 14 - panował bardzo długo. Tron objął wnuk króla - Viserys I (miał lat wtedy 26). Jego żona Aemma Arryn była wnuczką starego króla (matką Aemmy była Daella Targaryen, która zmarła w 82AC). Rhaenyra (córka Viserysa) ma mieć w 103AC około 6 lat. I tutaj się zaczyna właściwa opowieść o Daemonie - bracie Viserysa, który na tron "czyhał". :] Jeszcze wspomnę, że Daemon Targaryen żył początkowo po ślubie :?: z pierwszą żoną w Dolinie Arrynów. Jego pierwszą żoną (to chyba pierwsza) była lady Rhea Royce z Runestone. Na wzmiankę o Royce'ach od razu zaplotłam teorie "magiczne". ;D Szeroki uśmiech na mojej twarzy wywołał także rodzynek ze wspomnieniem historii lady Johanny Swann - sławnej kurtyzany z Lys. Zwanej Czarnym Łabędziem. ;D Z chęcią poczytałabym też więcej o wspaniałym maesterze-uzdrowicielu Gerardysie czy barwnym rodzie Velaryonów.

Pojawia się oczywiście znowu (żadne to zaskoczenie) wiele niewiadomych w historii Westeros. Choć i wiele zagadek z tPaQ znajduje rozwiązanie - o młodych smoczych jeźdźcach, o Laenie Velaryon i jej smoku, rozwiązanie zagadki jednookiego Aemonda, czy o polityce Westeros i Essos tego czasu (warto łącznie chyba przeczytać te dwa opowiadania). Można snuć również różne "teorie spiskowe", jak na przykład tę z podstępną trucicielką Alicent Hightower. :> "The Rogue Prince" kończy się w początkach 129AC - gdzie opowiadanie tPaQ się rozpoczyna. Płynnie przechodzi zatem w tPaQ.

I tak pewnie będą te opowiadania zawarte razem z innymi historiami w planowanej encyklopedii "The World of Ice and Fire". W każdym razie :mrgreen: nie ma tutaj właściwie w "The Rogue Prince" opisu bitew czy litanii poległych, jest za to o życiu królewskiej rodziny - o Rhaenyrze, Viserysie, Daemonie i o najistotniejszych osobach, których życiowe ścieżki się z nimi skrzyżowały. Podobała mi się ta lektura. @reading Sądząc jednak po wpisach na anglojęzycznych forach, jest sporo osób, które są zawiedzione małą objętością tego opowiadania.
Obrazek The dragons know. Do you?

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

szujana332
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: szujana332 » 1 lip 2014, o 11:12

Przyjemne czytadełko, wyjaśniające w skrócie skąd wziął się konflikt i przedstawiające parę ciekawostek.
A kilka ciekawszych to z pewnością dość często występujące deformacje dzieci. Rozrysowanie relacji pościelowych na dworze i nie tylko.
Deamon to niezły Casanova mlecznych barów był:)
Ciągle jednak kto kim u tych Hightowerów (poza ojcem i córką) jest to nie bardzo kumam. Może jak uda się przeczytać księżniczkę i królową to się wyjaśni to dla mnie.
No i jednooki mnie zaciekawił po opowiadanku.

Ps. Rzeczywiście krótkawe opowiadanko.

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 1 lip 2014, o 11:26

Chyba Martin ma mega słabość do Targów :-) Bardzo dużo czasu poświęca im w tych swoich nowelkach... ale cóż kto nie lubi smoków hehe. Kocham Targów jest to mój ulubiony ród - połączenie szaleństwa, piękna i czasem mądrości. Niesamowicie przypomina mi starożytne egipskie dynastie.

Ale czekam na coś więcej o Dzieciach Lasu, czy Okrutnych Królach Północy. Targówie już dali poznać się od każdej strony: i tej dobrej i złej więc przydałby się trochę mrocznych i złych Starków żeby było równowaga dla szlachetnego Neda i jego familii.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2015, o 18:41 przez Nan, łącznie zmieniany 1 raz.
W Grze o Tron czysta jest tylko krew...
"The Blood of Aegon the Dragon flows in her veins."

Obrazek

Esme
Poziom 6

Postautor: Esme » 13 lip 2014, o 20:22

Bardzo sympatyczne opowiadanie, arcymaester miał lekkie pióro :). No i ewidentne zamiłowanie do dworskich plotek, zwłaszcza opowieści błazna Grzybka... Swoją drogą, że też nie stracił głowy za opowieści które rozpowszechniał o Rhaenyrze... :oops:

Dostaliśmy garść ciekawostek o Targaryenach, na przykład dowiedzieliśmy się, jak hodowali swoje smoki: dziecku wkładano jajo do kołyski i najwyraźniej po jakimś czasie samo się wykluwało (!?). Co najmniej dwa smoki, te należące do dzieci Aegona i Haeleny, wykluły się w Królewskiej Przystani. No i to by było na tyle, jeśli chodzi o teorie o bliskości wulkanu. ;)

Inny ciekawy szczegół: wygląda na to, że małżeństwa Targaryenów z innymi rodami były naprawdę częste. Chyba zaraz się okaże, że większość co potężniejszych rodów ma jakąś domieszkę smoczej krwi. Do listy właśnie dołączyli Arrynowie, do tego małżeństwo Daemona z Rheą Royce...

No i jeszcze zamieszanie w kwestii dziedziczenia... Ciekawa informacja o zasadzie mówiącej, że kobiety nie dziedziczą władzy. Ziemie i zamki tak, korona nie... Mowa jest o dwóch przypadkach, kiedy pominięto w dziedziczeniu córkę i korona przeszła na brata. Czyli gdyby aktualnie w Westeros postanowiono się trzymać tej zasady, to po śmierci Tommena dziedzicem i tak byłby Stannis... Wesoło może być, prawda? :twisted:

Kolejne opowiadanie o Tańcu Smoków, które zupełnie nie wyjaśnia, dlaczego właściwie Viserys postanowił, że tron odziedziczy Rhaenyra. Tym razem maester Gyldyan sugeruje, że wszystkie kroki w celu zabezpieczenia dziedziczenia Rhaenyry miały na celu uniemożliwienie dojścia do władzy Daemonowi. Tylko dlaczego Viserys nie zmienił zdania? Pomimo tego, że miał potem trzech synów z małżeństwa z Alicent, i dwóch wnuków. Pomimo całkiem uzasadnionych podejrzeń co do ojcostwa synów Rhaenyry. Wreszcie pomimo jej małżeństwa z tymże Daemonem, wbrew woli ojca. W dodatku Rhaenyra najwyraźniej wcale nie zdradzała ani specjalnych talentów ani chęci do rządzenia. Jej edukacja w tym kierunku też raczej skończyła się dość wcześnie. Więc właściwie dlaczego? Miał jakieś powody, czy po prostu przestał się przejmować?
There will be nowhere to hide.

paragraf225
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: paragraf225 » 1 sie 2014, o 08:20

Nie wiem, dlaczego, ale w mojej pamięci tkwi podprogowa informacja z Rycerza Siedmiu Królestw, że Daemon Blackfyre i jego następcy byli jedynymi potomkami Targaryenów o tym imieniu. Pamięta ktoś, czy pojawiała się taka informacja w treści Rycerza, czy to jednak musiałem to przeczytać u kogoś, kto zwyczajnie nie znał The Rogue Prince?
Chroń tę leszczynę, co wciąż od nowa - Prostuje się zajadła,
Trzeba by cały las wykarczować - Żeby padła..
RPA @sun & Wina Starków @rootbeer Obrazek
They see me hikin'. They hatin'.

Adrgart
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Adrgart » 2 sie 2014, o 15:21

Ostatnio odświeżyłem sobie Błędnego Rycerza i Wierny Miecz, tam podobnej informacji nie znalazłem, dziś wieczorem przymierzam się do ponownego przeczytania Tajemniczego Rycerza, wtedy mogę napisać, czy taka informacja pada. Choć przyznam szczerze, że nie pamiętam, by coś takiego pojawiło się w którymś z opowiadań.
"Kiedy nie ma się czego bać, tchórz może być tak samo odważny jak każdy inny."

kalme546
Poziom 1

Re: The Rogue Prince, or, the King's Brother

Postautor: kalme546 » 2 gru 2014, o 08:16

może ktoś powiedzieć kiedy będzie polskie tłumaczenie. Ciągle nic nie wiadomo . A może ktoś znający dobrze angielski poświęci się dla ogółu i przetłumaczy to opowiadanie.większość miłośników twórczości martina czeka z utęsknieniem.

paragraf225
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: paragraf225 » 2 gru 2014, o 08:31

Nie sądziłem, że jest zapotrzebowanie :D. Ja mam w tej chwili przetłumaczone kilka stron, ale jakiś czas temu to zarzuciłem. Postaram się w takim razie dokończyć ;).
Chroń tę leszczynę, co wciąż od nowa - Prostuje się zajadła,
Trzeba by cały las wykarczować - Żeby padła..
RPA @sun & Wina Starków @rootbeer Obrazek
They see me hikin'. They hatin'.

kalme546
Poziom 1

Postautor: kalme546 » 2 gru 2014, o 10:17

W imieniu czytelników nie znających języka angielskiego z góry dziękujemy za tłumaczenie.

...

Mam pytanie czy może już ktoś przetłumaczył The Rogue Prince, or, the King's Brother. Osoby nie znające angielskiego czekają z utęsknieniem na tłumaczenie. Jak na razie nie ma żadnej informacji o planowanej oficjalnej publikacji.

kalme546
Poziom 1

Postautor: kalme546 » 29 wrz 2015, o 10:43

Mam pytanie czy może już ktoś przetłumaczył The Rogue Prince, or, the King's Brother. Osoby nie znające angielskiego nadal czekają na tłumaczenie ale jak na razie brak w sieci. Za tłumaczenie z góry dziękuje.

Goszka
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Goszka » 29 wrz 2015, o 18:20

Kalme, to opowiadanie już zostało przetłumaczone przez P. Michała Jakuszewskiego, a w listopadzie zostanie wydane w antologii.

Na przyszłość - jeśli koniecznie będziesz musiał po raz kolejny zadać to samo pytanie, to edytuj stary post, ewentualnie wyrzuć go i wstaw nowy.
Skrytoczytaczka
Bałagan nie zając - niestety nie ucieknie.

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 29 wrz 2015, o 20:07

Groszka akurat to opowiadanie nie zostało jeszcze oficjalnie przetłumaczone. Nic nie wiem by Zysk planował wydać przetłumaczony zbiór Rogue. W wydanej antologii „Niebezpieczne kobiety” znajduje się opowiadanie „Księżniczka i królowa”. Ewentualnie musze zgłosić reklamacje w księgarni, bo otrzymałam wybrakowane wydanie.:wink:

Goszka
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Goszka » 29 wrz 2015, o 20:26

Fiu, ależ zostało przetłumaczone. A antologia została zapowiedziana na stronie Zysk i Ska (planowana data wydania: 16.11.2015): http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/lotrzyki---george-r.r.-martin%2C-gardner-dozois.
Skrytoczytaczka
Bałagan nie zając - niestety nie ucieknie.

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 29 wrz 2015, o 21:23

:oops: Przepraszam nie przeczytałam dość dokładnie poprzedniego posta. Nie miałam pojęcia ze planują jej wydanie. Chętnie dowiem się więcej o rządach Viserysa.

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Maegi » 30 wrz 2015, o 16:48

Polskie wydanie w niedługim czasie to bardzo dobra wiadomość. :]

Ostatnio nałogowo słucham anglojęzycznych audiobooków GRRM (jakich tylko mogę) i jako ciekawostkę do posłuchania wkleję początek opowiadania czytany przez Joraha (^^ Iain Glen i jego głos @serducho ) click click. ^^

MisternyMisterio
Poziom 1

Postautor: MisternyMisterio » 8 lip 2016, o 19:49

Jest już polska wersja. Miał ktoś okazję? Warto? Ta postać wydaje mi się być szalenie ciekawa ale czy opowiadanie ma chociaż ze 100 stron? Bo cała antologia prawie tysiąc! :)

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 8 lip 2016, o 22:26

Ja przeczytałam w Epiku czekając na seans w kinie, :) Nie jest długa, nie pamiętam ile stron, ale znacznie mniej niż Księżniczka i Królowa. Opowiadanie bardzo mi się podobało, ale trzeba przyznać, że było jedynie wstępem do Tańca Smoków i konfliktu Rhaenyry z Alicent.
"Ludzie, którzy twierdzą, że są źli, zwykle nie są gorsi od reszty. To ludzi, którzy twierdzą, że są dobrzy lub w jakimś sensie lepsi od innych, należy się wystrzegać." - Gregory Maguire
LEW A+J=C&J :twisted: @fingercrossed R+L=JS :roll:

Mya Stone
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Mya Stone » 20 gru 2016, o 21:56

Dorwałam wersję papierową i przeczytałam po raz drugi. Daemon Targaryen jest tak niesamowitą postacią, że aż się prosi, żeby ktoś z PLiO stał się drugim takim Łotrzykiem. Np.
Spoiler:

„Stworzono go w równej mierze ze światła i z ciemności.”

Wiele ciekawostek zawarł GRRM w tym opowiadaniu:
- Daemon po 6 latach małżeństwa wraca z Doliny na dwór. Po wydaleniu z Małej Rady, zreformował Straż Miejską na Złote Płaszcze. Książę miasta uwielbiał np. nacinać nosy złodziejom.
- Daemon często bywał za Wąskim Morzem i przywoził Rhaenyrze podarunki z wypraw.
- Podobno rozdziewiczył Alicent Hightower, drugą żonę swojego brata Viserysa I. To tłumaczy jego reakcję na wieść o ślubie brata z Alicent :!: ŚLiO str. 68 na Smoczej Skale, wg opowiadania – w Dolinie :!:
- Daemon zabrał Mysarię na Smoczą Skałę, gdzie poczęli dziecko. Podarował jej smocze jajo, ale Viserys I nakazł mu je zwrócić. Mysaria poroniła podczas sztormu na Wąskim Morzu.
- Po powrocie w 111r.o.P na dwór Daemon przywozi Rhaenyrze kolejne prezenty np. nefrytową tiarę cesarzowej Leng. Spędzają ze sobą wiele czasu. Wkrótce Daemon zostaje wygnany z dworu.
- Po śmierci pierwszej żony Rhei Royce Daemon próbował bezskutecznie przejąć jej majątek w Dolinie. W tym samym roku 115 o.P. Daemon bierze za żonę córkę Corlysa Velaryona, Laenę.
- Laena i Daemon podróżowali po Essos na swoich smokach: Vhagar i Caraxes. Byli w Pentos, Starym Volantis, nad Rhoyne, w Qohorze i Norvos, po czym wrócili do Pentos, gdzie w 116r.o.P Laena rodzi Rhaenę i Baelę Targaryen. Daemon z rodziną wraca do Westeros.
- Po śmierci Laeny Daemon związuje się z Rhaenyrą w 120r.o.P [jej mąż zginął w Spicetown].
- Smoki „czarnych” i „zielonych” nie reagowały na siebie pozytywnie [warging smoczych jeźdźców :?:]
- Syrax kilkakrotnie znosiła po kilka jaj.
- Aegon II podobno miał 2 bękarty. A jego córka Jaehaera i syn Jaehareys [z małżeństwa z siostrą] byli dziwnymi dziećmi: ona nigdy nie płakała, on miał po 6 palców u rąk i u nóg.
- Spory dotyczące sukcesji Velaryonów [Daemon morduje Vaemonda Velaryona na rozkaz Rhaenyry] doprowadzają do złożenia skargi przed królem w KP. Wściekły Viserys I nakazuje wyciąć oskarżającym języki. Kaleczy się o Żelazny Tron.
UWAGA :arrow: wg opowiadania maester Mellos zakłada opatrunki, a maester Gerardys ze Smoczej Skały [który przybył z Rhaenyrą do KP] ucina dwa palce Viserysa. Wg ŚLiO str 72 to maester Orwyle amputował te palce [zastąpił Mellosa po jego śmierci].
Książę Łotrzyk pisze:Choć maester Mellos przemył ranę wrzącym winem i zabandażował pasami płótna nasączonymi uzdrawiającymi maściami, wkrótce wdała się gorączka i wielu się obawiało, że król może umrzeć. Chorobę powstrzymało dopiero przybycie księżniczki Rhaenyry ze Smoczej Skały, towarzyszył jej bowiem maester Gerardys, który bezzwłocznie amputował Jego Miłości dwa palce i w ten sposób uratował mu życie. (…)
Jego Miłość odzyskał nieco dawnego wigoru, gdy wielki maester Mellos zmarł i zastąpił go wielki maester Gerardys. Jego eliksiry i mikstury okazały się skuteczniejsze od pijawek, które preferował Mellos. Ta poprawa była jednak krótkotrwała. Królowi nadal dokuczała podagra, bóle w klatce piersiowej oraz zadyszka. W miarę jak jego zdrowie się pogarszało, Viserys coraz bardziej zdawał się w rządach na swego namiestnika i małą radę.

ŚLiO pisze:Viserys, now in the winter of his years but still hearty, injured himself on the Iron Throne in 128AC after rendering a judgment. The wound became dangerously infected, and in the end Maester Orwyle (who had succeeded Maester Mellos in the previous year) was forced to amputate two fingers. That measure was not stringent enough, however, and as 128 ended and 129 began, Viserys was growing in creasingly ill.

Viserys zmarł w wieku 52 lat. Przy takim Starym Królu o jakiej zimie żywota my mówimy? Ja wszędzie widzę spiski maesterów i Hightowerów, niestety.
ŚLiO str 80 – Orwyle wspominany w dziele maestera Munkuna. Podejrzewam, że Yandel opierał się na Munkunie, nie na dziełach septona Eustace, Grzyba czy kronice arcymaestera Gyldayna. Stąd różnice w wersji wydarzeń.
Nie wiem, kogo bardziej nie znoszę – przekłamań Yandela czy maesterów zmyślających różne rzeczy w swych dziełach. Szukam aktualnie różnych wzmianek w PLiO i porównuję do ŚLiO. Ciekawe kwiatki wychodzą :^^:
E: Velaryonowie zdecydowanie najciekawszym rodem!!!
na Skagos @xmass2

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Maegi » 21 gru 2016, o 18:08

Nie jestem pewna, czy Elio nie prostował tego pomieszania maesterów jako zmiany koncepcji GRRM już po napisaniu TRP - wiki ma odsyłacz do cytatu, ale po zmianie ich forum, nie wklikuje mi tego cytatu/wyjaśnienia. Być może Orwyle i Gerardys początkowo to była jedna osoba, a przy pisaniu ŚLiO historia się rozrosła? :?: Nie jestem jednak pewna.

A i tak te opowiadania są za krótkie. ^^ Wydawało mi się podczas czytania, że GRRM specjalnie naprowadza na trop cierpiącego na chorobę wieńcową :?: Viserysa I (miałby mieć zawał?). Finał z otruciem należy jednak nadal do moich "ulubionych" spiskowych koncepcji. @tea Znalazłam też ostatnio grafiki drzewek geneal. autorstwa poly-hebdo to wkleję tę, bo chyba lepiej pozwalają zaznajomić się z tym tłumem Targaryenów.

Obrazek

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Wróć do „Jajo i Dunk czyli co przed PLiO?”