Rumak, który przemierzy świat!

...czyli spisek i ukryta tożsamość! [spoiler alert]

Moderator: Nocna Straż

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika
Rejestracja: 6 kwie 2013, o 11:36

Rumak, który przemierzy świat!

Postautor: Nan » 13 sie 2015, o 17:46

Na forum jest wiele tematów poświęconych AA, Księciu, którego obiecano oraz Ostatnim bohaterze. Wszystkie te postacie z legend i przepowiedni są kreowane na zbawców świata. W rozważaniach tych często jest pomijany lub tylko wspomniany jeszcze jeden mistyczny bohater: Rumak, który przemierzy świat.

Zazwyczaj jest on kojarzony z Rhaego - nienarodzonym synem Daenerys i Drogo. Na naszym forum spotkałam się z inną teorią. Mianowicie, że Rumakiem jest Dany. Chciałabym w tym temacie przybliżyć to spostrzeżenie.

Krótko kim jest Rumak, który przemierzy świat:
Mają na myśli khala nad khalami, o którego nadejściu wspominają już pradawne przepowiednie. Ma zjednoczyć Dothraków w jeden khalasar, który podbije wszystkie narody i dotrze aż na krańce ziemi.


Kiedy ser Jorah mówi Dany kim jest Rumak, większość czytelników myśli, że to właśnie Rhaego - dziecko, które nosi w sobie khaleesi. Po dalszej lekturze wiemy jednak, że syn Dany urodził się martwy a przepowiednia nigdy się nie spełniła. Zapobiegła temu Mirri Maz Duur zabijając dziecko w łonie matki. A jeśli staruchy z dosh khaleen i maegi się myliły i od samego początku to Daenerys jest khalem nad khalami lub stała się nim dopiero po śmierci syna?

Mknie szybko jak wiatr, a za nim khalasar rozlewa się na całą ziemię, niezliczona ilość ludzi, w ich dłoniach lśnią arakhy niczym źdźbła mieczowej trawy. Książę będzie gwałtowny, jak burza. Jego wrogowie zadrżą przed nim, a ich żony zapłaczą krwawymi łzami i ze smutku będą rozdzierać własne ciała. Pieśń dzwonków w jego włosach oznajmi jego nadejście, a bladzi ludzie w kamiennych domach zadrżą przed jego imieniem(...) Nadjeżdża książę. To on będzie rumakiem, który przemierzy świat.


Wiemy, że jedynym z przydomków Dany jest Zrodzona z burzy i wiele cech jej charakteru są gwałtowne jak ten żywioł - krew smoka. Książkowa khaleesi po każdym swoim podboju dopina nowy dzwoneczek do swojego warkocza. Ma za sobą tysiące Nieskalanych oraz rzesze niewolników a może w najbliższym czasie także potężny khalasar.

Już w "Grze o tron" Martin zdradza nam co wydarzy się w "Tańcu ze smokami":
Nie było już kamiennej posadzki, a ona leciała nad Morzem Dothraków, coraz wyżej i wyżej, pod nią falująca zieleń; wszystko, co żyło i oddychało, uciekało w popłochu przed cieniem jej skrzydeł. [/b]Wyczuwała dom, widziała go, tam, tuż za drzwiami, zielone pola i ogromne kamienne domy i ramiona, które niosły ze sobą ciepło[/b].


TzS kończy się sceną kiedy Dany wraz z Drogonem spotyka ogromny khalasar. Możemy się tylko domyślać co z tego wyniknie, ale duża część czytelników uważa, że Zrodzona z burzy podporządkuje sobie Dothraków za pomocą smoka :-)

Mamy też charakterystyczny dla Georgea "spoiler" - już w pierwszym tomie dowiadujemy się, że Dany wróci do Westeros (po licznych przygodach w Essos), które jest domem nie tylko jej, ale również smoków - Smocza Skała.

Mamy też smaczek w postaci "ramion, które niosą ze sobą ciepło". Czyżby w Siedmiu Królestwach Dany odnalazła nową miłość a Daario pójdzie w odstawkę?

Jednakże ważniejszą kwestią jest, jak przepowiednia o Rumaku ma się do tej o AA oraz Pieśni Lodu i Ognia.

Rumak ma zjednoczyć ludzi a w kontekście całości lektury oraz tego co spoileruje nam serial - Hardhome jednoczenie się ludzi i ochrona "krainy człowieka", postać Rumaka, który przemierzy świat wydaje się być kluczowa. Nie wspominając, że przepowiednie pokrywają się w kwestii "książęcej krwi" (AA jako książę, którego obiecano) a Daenerys jest księżniczką, co wiele razy jest podkreślane w książkach oraz pochodzi z królewskiego rodu a jej mąż, bądź co bądź był królem.

Sam Aemon podkreśla, że w przepowiedni zakradł się błąd i książę może być również księżniczką, ponieważ smoki nie mają płci. Podobne przeoczenie mogło dojść podczas wizji staruch - widziały księcia, gdyż w kulturze Dothraków tylko mężczyźni mogli mieć tak wysoką pozycję społeczną i nawet do głowy im nie przyszło, że khal nad khalami może być khaleesi :-)

W "Grze o tron" jest jeszcze fragment sugerujący spotkanie Dany z Innymi lub ingerencje Wielkiego Innego w jej życie:
Czerwone drzwi znajdowały się tak daleko przed nią, a z tyłu lizał ją lodowaty oddech. Gdyby ją pochwycił, umarłaby czymś więcej niż śmiercią, wyjąc bez końca samotnie w ciemności. Zaczęła biec.


Czyżby Wielki Innych chciała zapobiec "przemianie" Dany i obudzenia smoków, które spały w kamiennych jajach? Ta ponura wizja nawiedziła Daenerys po połogu kiedy była osłabiona i toczyła wewnętrzna walkę ze sobą i swoimi "demonami".

Fragment ten może sugerować, że Matka Smoków może stanowić zagrożenie dla Innych i być ważną częścią Pieśni Lodu i Ognia.

Zwycięstwo nad nimi da jej upragniony dom.
W Grze o Tron czysta jest tylko krew...
"The Blood of Aegon the Dragon flows in her veins."

Obrazek

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.


Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika
Rejestracja: 2 mar 2015, o 21:59

Re: Rumak, który przemierzy świat!

Postautor: Nettles z Gór » 13 sie 2015, o 22:49

Nan pisze:

Już w "Grze o tron" Martin zdradza nam co wydarzy się w "Tańcu ze smokami":
Nie było już kamiennej posadzki, a ona leciała nad Morzem Dothraków, coraz wyżej i wyżej, pod nią falująca zieleń; wszystko, co żyło i oddychało, uciekało w popłochu przed cieniem jej skrzydeł. Wyczuwała dom, widziała go, tam, tuż za drzwiami, zielone pola i ogromne kamienne domy i ramiona, które niosły ze sobą ciepło.


Ten cytat po angielsku jest ociupinkę inny:
Again she sees the red door in Braavos, but then she is flying over the Dothraki sea, everything fleeing in terror before her. She can sense home beyond the door, "green fields and great stone houses and arms to keep her warm".

(a przynajmniej taki jest w spisie wszystkich przepowiedni na westeros.org pod linkiem http://www.westeros.org/Citadel/Prophecies/Entry/1798 " onclick="window.open(this.href);return false; )

Ja bym go interpretowała, że odnosi się do domu w Braavos i wszystkich dobrych wspomnień jakie Dany z nim wiązała, choć oczywiście może też chodzić o Westeros.
"Laws should be made of iron, not of pudding."
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"
(Wawrzyniec Goślicki, O senatorze doskonałym księgi dwie, 1568)

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika
Rejestracja: 6 kwie 2013, o 11:36

Re: Rumak, który przemierzy świat!

Postautor: Nan » 17 sie 2015, o 11:58

Nettles to bardzo ciekawe spostrzeżenie, czytając wszystkie rozdziały Dany widać wyraźnie, że czerwone drzwi odzwierciedlały jej pragnienie domu. Przez całą jej wędrówkę po Essos ich wypatrywała i próbowała dopasować miejsce, w którym była aktualnie do jej wizji domu. Jak wiemy, żadnym miejscu, oprócz Morza Dothraków z Drogo nie czuła się, jak w domu. Po jego śmierci nawet tamto miejsce straciło magiczny nimb. Dlatego to wyśnione Westeros jest jej ostatnią nadzieją na znalezienie swojego miejsca na ziemi.

Znalazłam jeszcze jeden fragment sugerujący to, że Dany będzie musiała o ten dom zawalczyć:
Nocą śniło się jej, że jest Rhaegarem i jedzie na bitwę nad Tridentem. Nie dosiadała jednak konia, lecz smoka. Czekający na nią po drugiej stronie rzeki zbuntowani żołnierze uzurpatora mieli zbroje z lodu, lecz skąpała ich w smoczym ogniu i rozpuścili się, zmieniąjąc Trident w ogromny, rwący potok.


Za raz po tym śnie nawiedziła ją kapłanka w masce:
Pamiętaj. Żeby dotrzeć na północ, trzeba zmierzać na południe. Żeby iść naprzód, należy się cofać, a żeby dotknąć światła musi się przejść przez cień.


Ta przepowiednia daje wyraźnie wskazówki, jaką trasę przemierzy lub już przemierzył Rumak.
Można też przypuszczać, południe symbolizuje Królewską Przystań, północ Mur, cofanie się symbolizuje powrót do początku jej przygody - Morze Dothraków. A biorąc pod uwagę sny Dany oraz cały wydźwięk Sagi przejście przez cień to walka z Innymi i/lub zmierzenie się ze swoimi słabościami - rządy w Zatoce Niewolniczej.
W Grze o Tron czysta jest tylko krew...
"The Blood of Aegon the Dragon flows in her veins."

Obrazek

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika
Rejestracja: 9 sty 2012, o 14:05

Re: Rumak, który przemierzy świat!

Postautor: fiu* » 18 sie 2015, o 21:31

Jestem przekonana, że Rumakiem jest Dany.
Jednak przepowiednia wypowiedziana przez staruchu z dosh khaleen była wypowiedziana za łapówkę. Przynajmniej tak można interpretować słowa Viserysa na temat komedianckiego przedstawienia.
"The princess must be presented to the dosh khaleen . . ."
"The crones, yes," her brother interrupted, "and there's to be some mummer's show of a prophecy for the whelp in her belly, you told me.(…)


Jednak w czasie wypowiadania wróżby jedna, że staruch miała przerażony wzrok. Mogła doznać olśnienia i naprawdę zobaczyła w Dany Rumaka z przepowiedni.
"As swift as the wind he rides, and behind him his khalasar covers the earth, men without number, with arakhs shining in their hands like blades of razor grass. Fierce as a storm this prince will be. His enemies will tremble before him, and their wives will weep tears of blood and rend their flesh in grief. The bells in his hair will sing his coming, and the milk men in the stone tents will fear his name." The old woman trembled and looked at Dany almost as if she were afraid. "The prince is riding, and he shall be the stallion who mounts the world."
"The stallion who mounts the world!" the onlookers cried in echo, until the night rang to the sound of their voices.

KeMpEs
Poziom 4
Awatar użytkownika
Rejestracja: 19 cze 2015, o 10:31

Re: Rumak, który przemierzy świat!

Postautor: KeMpEs » 19 sie 2015, o 08:19

fiu* pisze:
Jednak w czasie wypowiadania wróżby jedna, że staruch miała przerażony wzrok. Mogła doznać olśnienia i naprawdę zobaczyła w Dany Rumaka z przepowiedni.

Albo zobaczyla Dany rodzącą potwora-bądź smoki :) to też by tłumaczyło przerazony wzrok.
"Jak dobrze wiesz, szaleństwo jest jak grawitacja. Wystarczy lekko pchnąć..."
"Jedyny sensowny sposób na życie w tym świecie, to ten pozbawiony reguł."
AJPK &KKKK & OHS

aryanwarrior
Poziom 1
Rejestracja: 2 paź 2016, o 08:11

Re: Rumak, który przemierzy świat!

Postautor: aryanwarrior » 13 lis 2016, o 10:16

A może Vissy spłodził jakiejś Dothraczce bękarta ,i to ten potomek Viserysa jest rumakiem , a jego smocze pochodzenie mogłoby wyjść np.gdyby to dziecko ujeździło któregoś ze smoków Dany. Jeśli Dany dowiedziałaby się o posiadaniu bratanka , zapewne usynowiłaby go, zalegitymizowała i uczyniła swoim następcą , a ten z Dothrakami i smokami miałby rzeczywiście szansę podbić przynajmniej Essos.

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.Wróć do „Westeroska Enigma”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości