Świat Lodu i Ognia - wrażenia [SPOILERY!]

Frywolne rozprawy na temat najnowszego wydawnictwa uniwersum Lodu i Ognia :)

Moderator: Nocna Straż

Żółwik Estermont
żółwik
Awatar użytkownika
Rejestracja: 8 lut 2014, o 10:48

Re: Świat Lodu i Ognia - wrażenia [SPOILERY!]

Postautor: Żółwik Estermont » 30 sty 2015, o 19:14

Ja już też zakończyłem lekturę. Bardzo dużo pozytywnych wrażeń i trochę irytacji mnie spotkało :)

Co mi się podobało:
+++ Wykonanie. Wielkie oklaski za okładkę, przepiękne ilustrację oraz resztę kompozycji. Jakbym miał porównać to do czegoś, to bym porównał do eksluzywnego hotelu, w którym obsługa stara się maksymalnie dogodzić klientowi :P
+++ Historia Dzieci Lasu, Pierwszych Ludzi, Andalów i Rhoynarów wraz z Valyrią
++ Historia panowania Targaryenów od a do z, z pominięciem paru szczegółów
Podział geograficzny:
+ przedstawienie regionów Westeros
++ Essos i Sothoros (Lorath, Qhohor, Braavos i śmiertelny kontynent super, może tylko ciut za mało swarliwych córek, jestem w stanie wybaczyć Quarth)
++ Daleki Wschód. Zawsze byłem ciekaw co się kryję za Kośćmi i co się dzieje z Asshai. Pomimo małego materiału w stosunku do innych działów, dostałem bardzo ładny kąsek :D
+ Drzewa genealogiczne - pomogły w orientacji co nieco, zwłaszcza podczas czytania o Targach
+ Maesterskie wydanie

Co mnie nieco zawiodło
-- Irytujące luki lub uogólnienia pt "Wszyscy to wiedzą" w paru wydarzeniach i wątkach (np Bractwo Królewskiego Lasu, Rebelia Roberta)
- Mapy. Doceniam bardzo mapki regionalne, które w bardzo ładny sposób zostały wykonane dla Westeros, Wysp Letnich i Sothoros, ale... Miałem największą potrzebę obserwacji nie tyle regionu Westeros którego znam, co krain mu odległych (przede wszystkim daleki wschód). W przypadku krain tj Jhoghos Nhai, YiTi, Ibben, Zatoka Tysiąca Wysp, Leng czy Asshai i Stygai, musiałem się posiłkować szukaniem w internecie tej właściwej mapy.

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.


Venomous
Poziom 2
Awatar użytkownika
Rejestracja: 26 mar 2014, o 22:18

Re: Świat Lodu i Ognia - wrażenia [SPOILERY!]

Postautor: Venomous » 3 lut 2015, o 21:13

Czytając Świat lodu i ognia najbardziej podobały mi siię początkowe rozdziały z dawnej historii Weseros i Essos oraz rządy Targaryenów. W tych drugich szczególnie przypadły mi do gustu te o tańcu smoków. Wiele smaczków o których wcześniej nie było słowa zostało ujawnionych.

I tu pomyślałem o oczywiście zupełnie nierealnym pomyśle ale za to jakże widowiskowym. Wiele osób pisze, że fajnie byłoby zobaczyć w kinie czy telewizji rebelie Roberta czy opowieści o Dunku i Jaju. Myślę, jednak, że przynajmniej pod względem niesamowitych efektów, zwrotów akcji, wielkiego rozmachu czy ogólnie rozumianej "epickości" Taniec Smoków miałby szanse na naprawdę duży sukces jako film kinowy lub nawet trylogia.

Móc zobaczyć zekranizowane takie sceny jak ( licząc od początku wojny ) : Atak Aemonda Targaryena na księcia Lucerysa pod murami Końca Burzy gdy Veagar doścignął Arraxa i strącił go do morza, historia Jucha i Twaroga, wielka bitwa między Rheanys a Aegonem II, podczas której księżniczka i jej smok Meleys straciły życie, zdrada Hugh młota i Ulfa pijanicy w bitwie pod Tumbleton, bitwa powyżej Oka Boga, gdzie Deamon Targaryen przeskoczył z grzbietu Caraxes na Vhegar i oboje wraz z Aemondem i ich smokami zginęli, druga bitwa pod Tumbleton gdzie starło się wiele smoków i aż 3 z nich zginęły, szturm Pasterza na smoczą skałę i masowe smokobójstwo, aż w końcu zwycięstwo Aegona II nad Rhaenyrą, która została zjedzona przez Sunfyra na oczach jej własnego syna Aegona zguby smoków.
Każde z tych wydarzeń mogłoby zostać przedstawione naprawdę jako niesamowite widowisko a na taki film przeszedł bym się z wypiekami na twarzy ;) Oczywiście na 99% takie dzieło nie powstanie ale miło pomarzyć.

Wygląda na to, że ofiarą Tańca Smoków padło także sporo wielkich liter, ale już wprowadziłam zastępczynie. ;)
Goszka
"Elia Martell, Princess of Dorne, you raped her. You murdered her. You killed her children."

yennefer
Poziom 13
Awatar użytkownika
Rejestracja: 9 gru 2011, o 20:01

Re: Świat Lodu i Ognia - wrażenia [SPOILERY!]

Postautor: yennefer » 11 lut 2015, o 15:54

O ile pierwsze rozdziały dot. początków Westeros i Targów "poszły" dość szybko, choć też nie bez przeszkód, to rozdział pt. Dzicy zaczynałam już milion sto razy i przebrnąć nie mogę. No nie wiem, czekałam chyba na jakieś spektakularne WOW, na opad szczeny do pasa, na wyjaśnienie choć jednej zagadki i .... doopa blada. Nic to, idę czytać dalej.
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Jestem kobietą! Mam ci to przeliterować? B - O - G - I - N - I !!!
Ciężko być ideałem! Ale ktoś musi! ;-)
Wina Starków @rootbeer F N S DUP

szujana332
Poziom 8
Awatar użytkownika
Rejestracja: 8 sty 2014, o 16:08

Re: Świat Lodu i Ognia - wrażenia [SPOILERY!]

Postautor: szujana332 » 11 lut 2015, o 19:34

Szczęki opadu nie będzie. Tajemnic wiele się nie wyjaśni. Będą za to ciekawostki, smaczki i całkiem niezły rozdział o Lorath, a z większych tajemnic to można dać już spokój Aemonowi i jego domniemanemu związkowi z Oleaną. Wiem, że to nieznany dotąd syn Aegona.

Zaskała
Poziom 3
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 paź 2012, o 12:04

Re: Świat Lodu i Ognia - wrażenia [SPOILERY!]

Postautor: Zaskała » 23 lis 2015, o 23:50

Zacznę od tego, że nie wiem, czy na tym forum moje pytanie jest taktowne? Jeśli nie, proszę Nocną Straż o interwencję.

Otóż, mam dylemat który targa mną już prawie rok. Zakupić „Świat Lodu i Ognia”, czy nie? Można w ciemno strzelić TAK KUPUJ. Lecz nie o strzał mi tutaj chodzi. Wasze wpisy przechlały szalę raz w jedną raz w drugą, aż w końcu nadal nie wiem co zrobić.
Na półce stoją wszystkie książki ze świata PLiO w tym „Rycerz z Siedmiu Królestw” i to już od dawna. Ciągle jednak waham się co do kolejnej (zaznaczam że Wichry Zimy to przyszły priorytet). Przez ostatni rok owa pozycja przegrywała między innymi z „Niebem ze stali”, Pamięcią wszystkich słów”, kryminałami Nesbo o komisarzu Harrym Hole, obecnie cyklem „Turnieje Boże”. Nie mam też wiele czasu na czytanie. Dlatego zastanawiam się czy warto zainwestować swój czas i pieniądze w „Świat Lodu i Ognia” czy może przykładowo w „Królów Przeklętych” którzy wraz z „Magami Prochowymi” również czekają w kolejce na zakup?

Ps. „Ostatnie życzenie” Sapkowskiego, było fajną lekturą ale nie na tyle abym za tak małe objętościowo książki płacił tak dużo. Dlatego z Geraltem mam mało wspólnego. Niestety.

Ps.2 Tak, lubię mieć na własność książki które czytam dlatego ich nie wypożyczam a kupuję.
- Ktoś zdradził. - Hotah wzruszył ramionami. - Zawsze ktoś zdradza.

Cecylio
Poziom 8
Awatar użytkownika
Rejestracja: 27 maja 2012, o 20:18

Re: Świat Lodu i Ognia - wrażenia [SPOILERY!]

Postautor: Cecylio » 24 lis 2015, o 08:11

Jesteś w tej samie sytuacji co mój brat - nie ma wiele czasu na czytanie (już pomijam, że często mu się zwyczajnie nie chce, bo woli usiąść przy komputerze). Ciągle mu coś polecam, ale on kupuje swoje książki i w obu przypadkach nie przeczyta tego wszystkiego do końca dwóch, trzech żywotów ludzkich. Niemniej jednak polecam ci ŚLiO, jeśli naprawdę interesuje cię historia Westeros, rodu Targaryenów oraz jeśli chcesz dowiedzieć się co nieco o Essos i okolicach (to ostatnie to IMO najsłabsza część książki). Czyta się bardzo dobrze, nie ma nadmiaru "suchych faktów", zresztą kto by się tam przejmował jakimiś wodzami Andalów czy Pierwszych Ludzi (historia Nymerii i Rhoynarów jest o wiele ciekawsza). Najmocniejszą, najlepiej napisaną częścią książki są w mojej opinii: Podbój Aegona, dynastia Targaryenów oraz jej "upadek".

Rozumiem twoje wahanie, bo książka ma swoje słabsze i mocniejsze fragmenty (choć to już zależy od osoby), ale to kawał naprawdę porządnej lektury dla fana uniwersum stworzonego przez Martina.

szujana332
Poziom 8
Awatar użytkownika
Rejestracja: 8 sty 2014, o 16:08

Re: Świat Lodu i Ognia - wrażenia [SPOILERY!]

Postautor: szujana332 » 24 lis 2015, o 09:29

Jest to raczej taka pozycja w stylu "Historia powszechna". Napisana momentami bardzo ciekawie, ale są też momenty, że masz wrażenie iż już to czytałeś. I tak jest, bo przedstawione są na przykład potyczki z dwóch punktów widzenia. Zwłaszcza Dorzecze to dobitnie przedstawia. Lepiej jest, jak wchodzą Targowie. Wówczas to idzie bardziej interesująco. No, a potem wkraczają czasy żywotu Egga i robi się enigmatycznie. Opis Essos jest bardzo poziomem nie równy. Jedne historie są ciekawe, a przez inne idzie się topornie.
Plusem są ilustracje. Pozycja do poszerzenia wiedzy, ale cudów się nie spodziewaj. To nie powieść, raczej taka trochę encyklopedia.

Asiek
Poziom 13
Awatar użytkownika
Rejestracja: 22 cze 2011, o 13:07

Re: Świat Lodu i Ognia - wrażenia [SPOILERY!]

Postautor: Asiek » 24 lis 2015, o 10:30

(Ależ. Nocna Straż nie ścina głów za krytykę GRRM, jak już to czyni kęsim za nieprzystojne traktowanie współrozmówców i ogólny brak kindersztuby. I za jednolinijkowce :P )

A co do Twojego pytania Zaskało, to powiem tak, jeśli masz od kogo pożyczyć egzemplarz Świata Lodu i Ognia to pożycz, poczytaj, jeśli uznasz że warto to kupisz własny egzemplarz. To nie jest książka, do której wraca się po kilka razy, tak jak rzekł Szujana, to raczej encyklopedia niż powieść. Zapewne są fanatyczni fani, którzy znają to na pamięć, Siedmiu z nimi ;) ŚLiO rozjaśnia nieco historię, przybliża parę postaci sprzed wieków, łatwiej zrozumieć np fascynację Aryi wojowniczą Nymerią, ale to jednak nadal jest encyklopedia łamane na kronika. Jak lubisz powieści historyczne to jest szansa, że przypadnie Ci do gustu.

DolorousMike
Poziom 4
Awatar użytkownika
Rejestracja: 25 mar 2015, o 13:49

Re: Świat Lodu i Ognia - wrażenia [SPOILERY!]

Postautor: DolorousMike » 24 lis 2015, o 17:53

Asiek pisze:(Ależ. Nocna Straż nie ścina głów za krytykę GRRM, jak już to czyni kęsim za nieprzystojne traktowanie współrozmówców i ogólny brak kindersztuby. I za jednolinijkowce :P )

A co do Twojego pytania Zaskało, to powiem tak, jeśli masz od kogo pożyczyć egzemplarz Świata Lodu i Ognia to pożycz, poczytaj, jeśli uznasz że warto to kupisz własny egzemplarz.


Dokładnie. Akurat ja nie miałem od kogo pożyczyć i długo się wahałem czy kupić czy nie kupić, ale trafiłem na allegro za 30 złotych plus wysyłka, więc kupiłem. Szukaj okazji, ja chyba trafiłem na jakąś niezadowoloną czytelniczkę, która potrzebowała pilnie kasy. I tak bym pewnie kupił nową. ŚLiO jest nie tylko encyklopedią, to zbiór świetnych ilustracji. Lubię się pogapić na obrazki więc Świat Lodu i Ognia poprostu sobie oglądam. Gdyby były malowanki i krzyżówki to też bym pewnie wszystkie rozwiązał. ;)
Na upartego całą wiedzę ze ŚLiO możesz zdobyć w internecie na stronach fanowskich, wiki, albo oglądając filmiki na YT.
OHS KRWI
"Zastąpienie rdzenia przedłużonego przez dostarczony przez rząd moduł okazało się remedium na nocne moczenie Grzesia. Monisia sterowana jest implantem i codziennie zjada płatki do końca."

Mya Stone
Poziom 3
Awatar użytkownika
Rejestracja: 31 maja 2015, o 14:32

Re: Świat Lodu i Ognia - wrażenia [SPOILERY!]

Postautor: Mya Stone » 28 paź 2016, o 19:14

Przeczytałam "Świat" po raz trzeci. Już przy poprzednim czytaniu robiłam notatki i zastanawiałam się, czy wrzucić je na forum. Ale co mi tam ;)
Zwróciliście uwagę, że Yandel (oprócz niedopowiedzeń, stronniczości, sprzeczności itd) podrzuca nam ogromną ilość źródeł, z których korzysta Cytadela?

Yandel i biblioteka Cytadeli:
maester – m. arcymaester – am. wielki maester – w. m. (nr str ŚLiO)

m. Kennet „Przejścia umarłych” (5, 135, 143)
m. Childer „Królowie zimy albo legendy i genealogia Starków z Winterfell” (5, 6)
m. Yorrick „Zaślubieni morzu, czyli opisanie historii Białego Portu od jego najwcześniejszych dni” (6)
septon Barth „Historia nienaturalna” (7, 13, 65, 93, 198)
septon Barth „Smoki, żmije i wywerny” (285)
m. Herryk „Historia królów za Murem” (7)
m. Kirth „Pieśni, które śpiewają utopieni” (7)
Lomas Obieżyświat „Cuda stworzone przez człowieka” (11, 257, 259, 268, 289, 300, 303)
Colloquo Votar „Nefrytowe kompendium” (11, 252, 303, 307)
m. Nicol „Miara dni” (11)
am. Fomas „Łgarstwa starożytnych” (12)
„Prawdziwa historia” (12, 152, 173)
am. Thurgod „Inwentarze” (15)
Gessio Hataris „Przed smokami” (15)
Galendr „Ognie nad włościami” (17, 255)
„Siedmioramienna gwiazda” (17, 163)
am. Laurent „Stare miejsca nad Tridentem” (19)
am. Haereg „Historia ludzi z żelaznego rodu” (19, 175, 177, 180, 182, 183, 184, 190, 191, 193)
Beldecar „Historia wojen rhoynarskich” (22)
KRONIKA AM. GYLDAYNA (31-45, 49, 53, 57, 60, 65, 66, 73, 110, 131, 143, 242, 244)
„Biała Księga” (51)
m. Mathis „Dziewięć rejsów” (65) + listy Corlysa Velaryona (296, 307)
septon Eustace „Panowanie króla Viserysa, Pierwszego Tego Imienia, oraz Taniec Smoków który nastąpił później” (68, 71, 228)
„Świadectwo Grzyba” (68, 93, 143)
w. m. Munkun „Prawdziwa opowieść” (73, 76, 80, 83, 84, 86, 93)
Daeron I „Podbój Dorne” (87, 141, 236, 242)
m. Gareth „Czerwone piaski” (88)
am. Walgrave „Czarne skrzydła, szybkie słowa” (93)
w. m. Kaeth „Żywoty czterech królów” (94, 95, 96, 265)
w. m. Merion „Smok czarny i czerwony” (102, 264)
m. Eon „Relacja z wojny dziewięciogroszowych królów” (111)
m. Egbert „Sprawiedliwość i niesprawiedliwość na północy: wyroki wydane przez trzech lordów z rodu Starków” (136)
m. Barneby tłumaczenia runicznych zapisków Pierwszych Ludzi (137)
m. Balder „Na krańcu świata” (139)
„Roczniki czarnego centaura” (140)
m. Anson „Prawda” (143)
am. Harmune „Strażnicy na murach” (145)
am. Harmune „Wyryte w kamieniu” (258)
m. Wyllis „Hardhome: relacja z trzech lat spędzonych za Murem wśród dzikusów, łupieżców i leśnych wiedźm” (148)
am. Perestan „Rozważania o historii” (152, 168, 169, 196, 198, 258)
„Roczniki rzek” (152)
„Żelazna kronika” (156)
am. Arnel „Góra i Dolina” (167)
„Kroniki Długiej Siostry” (168)
m. Deneston „Pytania” (170, 173)
„Chwała Volantis” (197)
m. Theron „Osobliwy kamień” (214)
m. Hubert „Kuzyni jelenia” (231)
am. Vyron „Triumfy i klęski” (233)
am. Cassander „Pieśń morza – jak doszło do rozdzielenia lądów” (237)
am. Timotty „Domysły” (246)
m. Pol traktat o qohorickiej sztuce obróbki metalu (260)
am. Graymon „Pamiątki po smoczych lordach” (268)
Nysseo Qoheros „Dzienniki” (270)
am. Matthar „Początki Żelaznego Banku oraz Braavos” (275)
m. Gallard „Dzieci lata” (278)
m. Vanyon „Przeciw nienaturalności” (285)
„Annały lat i zim” (288) + inne zaginione kroniki
Bell „Upadek Wysokich Ludzi” (289)
m. Illister „Plemiona jeźdźców, studium nomadów ze wschodnich równin Essos” (289)
m. Joseth „Bitwy i oblężenia podczas Stulecia Krwi” (289)
Vaggor „Zburzone miasta, ukradzeni bogowie” (289)
„Prawdziwe opisanie podróży Addama z Duskendale” (292)
„Czerwona księga” (297)
Terrio Erastes „Ogień pośród traw” (297)
m. Naylin „Rubiny i żelazo” (300)
raport am. Marwyna o Asshai (308)
Harmon „O miazmatach” (308)

Dodatkowo wziankowani są:
MAESTERZY: am. Gerold (31), am. Eyron (140), am. Hake o ŻW (176, 179, 183, 184), am. Quillon (214), am. Glaive (224), am. Brude (235), m. Erlyn (258), am. Ebrose (282, 285), a. Hagedorn (287), m. Heriston (294), am. Margate o lodowych smokach (294). [przedmowa: Edgerran, Ebrose, Walgrave]

LISTY do Cytadeli: m. Aemon (5), w. m. Gawen (52, 54, 55), z Tańca Smoków (68), w. m. Pycelle (114, 120, 125, 126, 202, 204), Starkowie (141), z Końca Burzy i Raventree Hall (154), m. Quince (172, 173), maesterowie z ŻW (191), m. Beldon z Casterly Rock (200, 201).

LEGENDY: dzikich (5, 137), o Pierwszych Ludziach (8-10), spisane przez Asshai'i (13), z Pentos (17), andalskie (151), z Doliny (169, 172, 173), z ŻW (175, 176, 179, 188), o Pierwszych Ludziach na zachodzie (195, 196), z Reach (207, 208, 209, 235), o Durranie i Elenei (223, 233), o Dayne'ach (239), z Wolnych Miast (253, 254, 257, 259), opowieści podróżników (285, 286, 287), z YiTi (300-303), o Zhei (305), o Przedwiecznych (307).

BALLADY I PIEŚNI o Brandonie Budowniczym (6), o Pierwszych Ludziach (8-10, 137), o podbojach Targaryenów (49), o Baleorze I (89), o ser Barristanie w Duskendale (119), z Północy (139), z Doliny (164), z Krain Burzy (224), z Tarth (231), z Pogranicza (231, 233), Rhoynarów (240, 241, 246), z Braavos (276), o Wyspach Bazyliszkowych (284).

KRONIKI HISTORYCZNE, KRONIKI MIEJSKIE, ARCHIWA, ANNAŁY, MAPY, KSIĘGI GENEALOGICZNE, KSIĘGI WIARY, ROCZNIKI, RELACJE PODRÓŻNIKÓW:
archiwa z 7 Królestw w Cytadeli (68, 119, 137, 156, 168, 179, 210, 221, 224, 227, 232, 233, 238)
runy na kamieniach (151), runiczne zapiski i relacje maesterów, którzy żyli wśród dzieci lasu (213), runy Pierwszych Ludzi (223, 237)
archiwa/ kroniki Nocnej Straży (5, 137, 145, 147)
podania andalskich septonów (11, 164, 165, 169)
relacje 20 kronikarzy z turnieju w 281 o.P w Harrenhal (124, 125)
z Wolnych Miast, Valyrii, Ghis, Asshai, YiTi (5, 11, 17, 252, 259, 271, 276, 278-281, 288, 296, 299, 300, 301, 302, 303)
valyriańskie zwoje o Jaelarze Belaerys, która spędziła 3 lata w Sothorys (285)
mapy z ŻW (175, 179), ghiscarskie mapy (278), qartheńskie mapy (285), mapy ibbeńskich kartografów (298)
skalne malowidła (257)
relacje z rejsu Bryana ze Starego Miasta (296).

Sporo, czyż nie? Yandel powołując się na dane źródło często sugeruje nam, co jest bzdurą odrzuconą przez Cytadelę. W indeksie ŚLiO też nie wszystko jest zawarte.
Zacytuję wypowiedź z tego tematu: viewtopic.php?f=47&t=4309&p=120045&hilit=maester#p120045
Galskus pisze:ŚLiO: I tutaj trzeba się zastanowić jaki wpływ na Królestwo ma przekazywana wiedza przez maesterów. Przecież czytają i piszą listy lordom, i jeśli mają czas na konsultację z Cytadelą to naprawdę mogą stać za wieloma intrygami w 7K. Zresztą na maesterach już się niektórzy lordowie poznali, o czym świadczą słowa Lady Dustin.

Cytadela gromadzi wszystko, każdy okruch wiedzy, informacji. I decyduje, co przekazać do wiadomości publicznej, a co ukryć. Ciekawe, co Sam znajdzie wśród zakurzonych regałów.

Edycja: uzupełniono nr stron.
Dodano: wspominane są kroniki, pieśni i historie wyryte w pniach ogromnych drzew wieżowatych w Mieście Wysokich Drzew na Wyspach Letnich (278-281) oraz letniackie mapy, którymi tubylcy się nie dzielą (284).
Ostatnio zmieniony 4 lis 2016, o 09:04 przez Mya Stone, łącznie zmieniany 2 razy.
na Skagos @xmass2

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika
Rejestracja: 19 sie 2015, o 13:14

Re: Świat Lodu i Ognia - wrażenia [SPOILERY!]

Postautor: Ayesha » 31 paź 2016, o 18:47

WOW! Mya serio Wow! Szacun za spisanie tego, czuję, że może się to przydać (jeszcze nie wiem do czego, ale (Dzięcioł wykorzystaj w kolejnej edycji turnieju, :P )).

Ale naprawę, te źródła przewijają się w książkach, ale nie miałam pojęcia, że jest tego aż tyle!

Dzięki za wrzucenie, i śmiało dziel się swoimi notatkami, :)
"Ludzie, którzy twierdzą, że są źli, zwykle nie są gorsi od reszty. To ludzi, którzy twierdzą, że są dobrzy lub w jakimś sensie lepsi od innych, należy się wystrzegać." - Gregory Maguire
LEW A+J=C&J :twisted: @fingercrossed R+L=JS :roll:

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.Wróć do „Świat Lodu i Ognia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości