Szczur, Jastrząb i Świnia

Frywolne rozprawy na temat najnowszego wydawnictwa uniwersum Lodu i Ognia :)

Moderator: Nocna Straż

szujana332
Poziom 8
Awatar użytkownika

Szczur, Jastrząb i Świnia

Postautor: szujana332 » 12 lut 2015, o 12:29

W 217 roku ma miejsce bal maskowy w KP. W jego trakcie trzech przebranych jak w tytule napastników atakuje księżniczkę Aelorę, córkę Raegala T., co według maestra było czynnikiem skłaniającym ją do samobójstwa.
W 251 roku wybucha rebelia pod sztandarami Szczura, Jastrzębia i Świnii w wyniku, której ginie książę Daerion, syn Aegona V.
Kim są tajemniczy spiskowcy, którzy przez ponad 30 lat mieszali Targom i mieli swój udział w przynajmniej dwóch zgonach członków rodziny królewskiej. Zapraszam do luźnych spekulacji w temacie.

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Re: Szczur, Jastrząb i Świnia

Postautor: Maegi » 15 lut 2015, o 13:16

Ten bal maskowy niekoniecznie miał być w 217 AC, bo to Aelor zginął w tajemniczych okoliczność w 217, a Aelora nie wiadomo kiedy. Może Aelora dożyła nawet czasu rządów Aegona V. :?: To niekoniecznie musi być 30-letnia intryga. Zakładasz, że oni byli przebrani za te zwierzęta – to też nie jest pewne info – pewnie byli (był bal maskowy w końcu ^^), ale nie wiadomo na 100%.

Aerys died without issue, his marriage still unconsummated. His brother Rhaegel, third son of Daeron the Good, had predeceased him, choking to death upon a lamprey pie in 215 AC during a feast. Rhaegel’s son, Aelor, then became the new Prince of Dragonstone and heir to the throne, only to die two years after, slain in a grotesque mishap by the hand of his own twin sister and wife, Aelora, under circumstances that left her mad with grief.
(Sadly, Aelora eventually took her own life after being attacked at a masked ball by three men known to history as the Rat, the Hawk, and the Pig.)
(...)
Prince Daeron brought to his father, Aegon, an altogether deeper sort of grief when he was killed in battle in 251 AC, leading an army against the Rat, the Hawk, and the Pig. Ser Jeremy died at his side, but the rebellion was quashed, and the rebels slain or hanged.

Szukając więcej informacji o tych wydarzeniach natknęłam się na łączenie tych trzech tajemniczych złoczyńców ze wspomnianymi koleżkami z dzieciństwa Dunka w Królewskiej Przystani, o których to rozmyśla na początku Tajemniczego rycerza. Można tę makabrę wspomnień ewentualnie spróbować przyłożyć do traumy Aelory:

Gdy zbliżali się do bramy miasteczka, Jajo ściągnął nagle wodze. Nad bramą widniała głowa zdrajcy nadziana na żelazny palik. Sądząc z wyglądu, świeża. Nadal była bardziej różowa niż zielona, ale wrony już się do niej dobrały. Ptaki rozszarpały wargi i policzki trupa, jego oczy były dwiema brązowymi dziurami płaczącymi powolnymi, czerwonymi łzami, a krople deszczu mieszały się z zakrzepłą krwią. Usta były szeroko rozdziawione, jakby głowa chciała prawić kazania przejeżdżającym dołem wędrowcom.
Dunk widywał już podobne obrazki.
- W Królewskiej Przystani, kiedy byłem małym chłopcem, ukradłem kiedyś głowę z palika – pochwalił się Jaju. W rzeczywistości to Fretka [org. Ferret] wspiął się na mur i zwędził głowę, po tym jak Rafe i Budyń [org. Pudding] powiedzieli, że w życiu nie odważy się tego zrobić, ale gdy nadbiegły straże, rzucił głowę i Dunk ją złapał. - To był jakiś zbuntowany lord albo rycerz-rabuś. Albo może zwykły morderca. Głowa to głowa. Po kilku dniach na paliku wszystkie wyglądają tak samo.
On i trzej jego koledzy straszyli potem tą głową dziewczęta z Zapchlonego Tyłka. Ganiali je po zaułkach, a gdy już je złapali, kazali im całować głowę, zanim je puszczą. Pamiętał, że głowa otrzymała mnóstwo pocałunków. W Królewskiej Przystani nie było ani jednej dziewczyny, która potrafiłaby biegać tak szybko jak Rafe. Lepiej jednak, żeby Jajo o tym nie usłyszał. Fretka, Rafe i Budyń to były trzy małe potwory, a ja byłem jeszcze gorszy. Jego koledzy przechowywali głowę tak długo, aż zrobiła się czarna i ciało zaczęło od niej odpadać. Wtedy ganianie dziewczyn przestało ich bawić, zakradli się więc pewnej nocy do garkuchni i wrzucili to, co zostało, do kotła.

Pewnie poczytamy więcej o nich w kolejnych opowiadaniach o losach Dunka. Tylko (lub aż) trzeba się uzbroić w cierpliwość. @sweat
Obrazek The dragons know. Do you?

Torrhen Stark
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Torrhen Stark » 15 lut 2015, o 13:46

Maegi pisze:Ten bal maskowy niekoniecznie miał być w 217 AC, bo to Aelor zginął w tajemniczych okoliczność w 217, a Aelora nie wiadomo kiedy. Może Aelora dożyła nawet czasu rządów Aegona V. :?: To niekoniecznie musi być 30-letnia intryga. Zakładasz, że oni byli przebrani za te zwierzęta – to też nie jest pewne info – pewnie byli (był bal maskowy w końcu ^^), ale nie wiadomo na 100%.

Aelora na pewno nie dożyła do panowania Aegona V. Mało tego nie dożyła nawet do panowania następcy Aerysa I, Maekara I jest to przecież napisane w "Świecie":
Kiedy natomiast Aelora odebrała sobie życie po tym, jak na balu maskowym zaatakowali ją trzej mężczyźni, znani historii jako Szczur, Jastrząb i Świnia, pozostał tylko jeden możliwy dziedzic - ostatni żyjący brat króla, książę Maekar.

Fragment ten jasno sugeruje, że Aelora popełniła samobójstwo jeszcze za panowania Aerysa I.
Valar morghulis

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Maegi » 15 lut 2015, o 13:55

Tego nie ma w oryginale ŚLiO. To już dodał tłumacz. Aelora mogła bowiem dożyć do czasów Aegona V, ponieważ w świetle decyzji jednej z Wielkich Rad przed laty nie mogła dziedziczyć tronu (podobnie jak jej młodsza siostra - Daenora).

The last of the heirs Aerys recognized before his death would be the one to succeed him to the throne: the king’s sole surviving brother, Prince Maekar.

szujana332
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: szujana332 » 16 lut 2015, o 10:18

Skoro to nie był rok 217 to do rebeli może pasować krótki bunt Lyonela B., dołączyć mógł ojciec wzgardzonej Olenny R. Runceford, a trzecim mógł być lord Tyrell. Czyli cała trójca wzgardzonych lordów przez dzieci Aegona. Rok 251 AC by pasował do tego.
Z resztą w Świecie jest wzmanka o krótkiej Rebeli Lyonela i jej zakończeniu pojedynkiem z Lordem Dowódzcą Dunkiem, to może być jedna i ta sama akcja w końcu :D

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Maegi » 16 lut 2015, o 21:28

To też mi jakoś nie pasuje, ponieważ kalendarium wygląda mniej więcej w ten sposób, że sprawa z Lyonelem została zakończona orientacyjnie gdzieś tak w 240 AC (prześledziłam to tropiąc losy Rhaelle, która to powinna być w 251 AC już od sześciu lat małżonką Ormunda Baratheona :?:). Gdybym miała obstawiać, to bym postawiła jednak na tych trzech koleżków Dunka z dzieciństwa. @plotting

Cecylio
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: Cecylio » 6 wrz 2015, o 22:42

Cały rozdział Aerysa I jest pełen błędów, przypuszczam, że wynikających z tłumaczenia.

Nieszczęsna data śmierci 121 o.P. (i nie wiem czy chodzi o 211, czy 221). Raczej to drugie, bo jego brat zginął PRZED nim w 215 o.P. Bratanek Aerysa zginął z rąk bratanicy w 217 o.P. Ale potem książka nie podaje ani daty tego balu, ani daty jej samobójstwa po tym balu. Niemniej jednak musiała zginąć przed 221 o.P. bo fragment sugeruje, że po jej śmierci "pozostał tylko jeden możliwy dziedzic - ostatni żyjący brat króla, książe Maekar". A potem nagle 30 lat od śmierci Aerysa I ci sami panowie albo ich potomkowie wszczynają rebelię, gdzie ginie najmłodszy syn Aegona V. Mindblown, długo nie mogłem sobie tego w głowie ułożyć.

Nie wiem czy ten bunt ma jakiekolwiek znaczenie. Został stłumiony i basta, zapamiętano w historii tylko ich pseudonimy.

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Wróć do „Świat Lodu i Ognia”