Daenerys, smoki, Cień i Asshai

Frywolne rozprawy na temat najnowszego wydawnictwa uniwersum Lodu i Ognia :)

Moderator: Nocna Straż

Cecylio
Poziom 8
Awatar użytkownika

Daenerys, smoki, Cień i Asshai

Postautor: Cecylio » 2 wrz 2015, o 14:37

"W Asshai znają wiele sprzecznych opowieści; pewne teksty – wszystkie z nich niewiarygodnie starożytne – utrzymują jednak, że smoki wyłoniły się z Cienia, miejsca, w którym cała nasza wiedza zawodzi. Według owych spisanych przez Asshai'i historii smoki udomowił w Cieniu lud tak starożytny, że aż nienazwany, który następnie sprowadził je do Valyrii, nauczył tubylców swojej sztuki i zniknął z kart kronik.

Jeśli jednak smoki udomowili najpierw mieszkańcy Cienia, dlaczego nie zostali zdobywcami, jak Valyrianie?"

Nikt nie oddaje bezinteresownie tak potężnej broni. Quaithe mówi, że smoki to żywy ogień, a ogień to moc, potęga, władza. Quaithe mówi również słynne słowa - żeby dotknąć światła musi się przejść przez cień. Targaryenowie przyjęli wiarę w Siedmiu. Co trzyma w dłoni Starucha? Lampę. Dotknięcie światła to metafora zdobycia mądrości, wiedzy... o smokach? Przejść przez cień, ten Cień gdzie być może tkwi źródło wiedzy o ujarzmianiu smoków, z czym obecnie Daenerys sobie niezbyt radzi.

Bezinteresowność starożytnych mieszkańców Cienia? Nie potrafię dojść do tego, o co im chodziło, ale zuważcie, że historia zatacza koło. Martin powiedział, że w książkach nie zobaczymy Asshai, ale nie było mowy o Cieniu. Quaithe zdaje się prowadzić Daenerys ku tej tajemniczej krainie. By posiadła wiedzę o smokach? By udawszy się na wschód, podążyła w końcu na zachód? Daenerys Zdobywca ponownie podbija Westeros, dajmy nawet na to, że ratuje je przed Innymi, jednoczy królestwo i odzyskuje władzę należną Targaryenom. Dynastia rozrasta się. A smoki? Być może się mnożą, ale koniec końców znów wymierają. Wymierają też Targowie, prawdopodobnie z powodu następców Aerysa II. Wraz z osłabieniem władców, słabną też smoki.

Czy o to chodzi mieszkańcom Asshai? Czy o to chodziło starożytnemu ludowi zamieszkującemu Cień? Te dwie krainy zdają się być mocno powiązane. Może lud Asshai wywodzi się z Cienia? Quaithe nazywa siebie "władczynią cieni", przewiduje przyszłość i przekazuje ją w postaci enigmatycznych zagadek. Władcy cieni, jej pobratymcy, muszą umieć to samo.

Czy starożytni przewidzieli przyszłość, Zagładę Valyrii, wymarcie smoków w obcej krainie, Westeros? Być może dali Valyrianom tak wspaniały dar, a był on po prostu bombą z opóźnionym zapłonem. Smoki to żywy ogień, ogień to moc, ale ogień parzy. W pewnych warunkach nawet "wybucha" (stawiam na eksplozję wulkanów - Czternastu Płomieni - i stawiam na powiązanie ze smokami). Nie wyszło w Valyrii, bo pewna dziewczyna również przewidziała jej Zagładę. A teraz władcy cieni z Asshai chcą dokończyć dzieła starożytnych, wykończyć ostatnich Smoczych lordów Valyrii.

"Nagłą pustkę wypełnił chaos. Smoczy lordowie skupiali się w Valyrii, jak mieli to w zwyczaju... poza tylko Aenarem Targaryenem, jego dziećmi i smokami, którzy uciekli na Smoczą Skałę, i w ten sposób uniknęli Zagłady"

"Dwanaście lat przez Zagładą Valyrii Aenar Targaryen sprzedał swe ziemie we Włościach i w Krainach Długiego Lata, po czym przeniósł się z całym swym bogactwem, wszystkimi żonami, niewolnikami, smokami, braćmi, siostrami i kuzynami na Smoczą Skałę (...)"

"(...)dziewicza córka lorda Aenara, późniejszym znana jako Daenys Marzycielka, przewidziała, że Valyrię zniszczy ogień. Gdy po dwunastu latach Zagłada rzeczywiście nadeszła, ze wszystkich smoczych lordów ocaleli jedynie Targaryenowie."

Czy ja tutaj widzę wzór, czy tylko sobie coś wymyślam? W końcu pochodzenie smoków z Cienia absolutnie nie zalicza się do faktów.

Głosik z tyłu głowy mówi mi również, że zadaję złe pytania i dochodzę do złych wniosków. Pogmatwałem to trochę. Zrozumieliście coś z mojego bełkotu? W takim razie zapraszam do dyskusji.
Ostatnio zmieniony 2 wrz 2015, o 17:52 przez Cecylio, łącznie zmieniany 1 raz.

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Re: Daenerys, smoki, Cień i Asshai

Postautor: Nettles z Gór » 2 wrz 2015, o 15:09

Ja tylko dorzucę taki mały kamyczek do ogródka - Bran w swojej wizji widzi smoki w Asshai (a skoro są pod słońcem to nie mogą być w Cieniu) - podrzucam cytat po angielsku, ze spisu przepowiedni na westeros.org, bo nie mam Gry pod ręką:

He lifted his eyes and saw clear across the narrow sea, to the Free Cities and the green Dothraki sea and beyond, to Vaes Dothrak under its mountain, to the fabled lands of the Jade Sea, to Asshai by the Shadow, where dragons stirred beneath the sunrise.

http://www.westeros.org/Citadel/Prophecies/Entry/1791

Nie wiadomo czy smoki Dany są jedynymi w świecie Pieśni, a znając zamiłowanie pana Martina do zaskakiwania czytelników może on na przykład ściągnąć armie smoczych jeźdźców, którzy będą mieli perfekcyjnie logiczny powód do pojawienia się na scenie. :D
"Laws should be made of iron, not of pudding."
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"
(Wawrzyniec Goślicki, O senatorze doskonałym księgi dwie, 1568)

Cecylio
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: Cecylio » 2 wrz 2015, o 16:22

@Nettles, teorii o pochodzeniu smoków jest wiele, wszystkie opisane w Świecie Lodu i Ognia. Moją uwagę zwróciła i na niej się skupiłem, teoria o pochodzeniu smoków z Cienia :) Podobno ślady smoków znajdowane były nawet w Westeros, przed Targami.

Co do wizji Brana. Asshai, Cień, te dwa słowa zawsze znajdują się koło siebie. One po prostu muszą być ze sobą powiązane, jak np. zaproponowane przeze mnie pochodzenie Asshai'i od starożytnych mieszkańców Cienia. Asshai nie jest zbyt słonecznym miejscem, jest opisywane jako dosyć mroczne, a jego noce są ponoć najciemniejsze.

"Wszyscy się zgadzają, że noce w Asshai są wyjątkowe czarne, a nawet najpogodniejsze dni lata robią wrażenie szarych i posępnych."

EDIT: Doczytałem rozdział o Asshai przy Cieniu.

"Najbardziej złowrogimi ze wszystkich czarnoksiężników z Asshai są władcy cieni, noszący lakierowane maski, które ukrywają ich twarze przed wzrokiem bogów i ludzi. Tylko oni onieśmielają się pływać w górę rzeki, w samo serce ciemności."

Ciekawe po co tam pływają? :D

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 2 wrz 2015, o 18:02

Równie dobrze smokami, które widzi Bran mogą być smoki Dany. W PLiO bardzo często jest podkreślane, smoki żyją dłużej niż ludzie - pieszczochy Daenerys mogą wylądować tam już po śmierci swojej matki. To a propos słodko-gorzkich zakończeń...

Warto też zaznaczyć, że jaja, które dostała księżniczka pochodzą właśnie Asshai, dlatego "coś" może je tam z powrotem ciągnąć...

Może to też już czepialstwo i szukanie dziury w całym, ale Cień koło Asshai jest zawsze pisany z wielkiej litery, natomiast cień z przepowiedni nie jest tak wyróżniony... może to niedopatrzenie, albo to nieistotny szczegół. Jednak mi skojarzył się raczej z jakąś próbą, która czeka Dany: naprawienie błędów z ZN, walka z Innymi lub z własną "ciemną stroną mocy", czyli skazą, którą mają wszyscy Targowie.
W Grze o Tron czysta jest tylko krew...
"The Blood of Aegon the Dragon flows in her veins."

Obrazek

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 13 lis 2015, o 18:38

Na forum jest zamieszczona wypowiedzi Martina że w książkach nie ma pojawić się Asshai chyba że we wspomnieniach. W związku z tym wątpię by Dany miałaby zawędrować do Cienia.
Uważam za prawidłowy tok myślenia że przekazanie przez mieszkańców Cienia wiedzy na temat smoków mieszkańcom Vayrii, jeżeli podzielili się nią dobrowolnie, pragnęli zapobiedż lub wypełnić jakaś przepowiednie.

Natknęłam się na teorie że cieniem Dany był Drogon na arenie.
A shadow rippled across [Hizdahr’s] face. (…)The dragon jerked his head back. “No,” she screamed again. “NO!” The barbs raked along his snout. Drogon rose, his wings covering her in shadow.

Alleras
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Alleras » 6 sty 2016, o 22:30

fiu, ciekawa teoria, w pewnym sensie do mnie przemawia, chociaż nie jestem pewien czy nie jest to za mały szczegół. Do tego mam wrażenie że "przejście przez Cień" będzie czymś co Dany zrobi z wyboru, a nie czymś co dzieje się samoistnie bez jej wpływu.
Remember who you are, Daenerys,[...] The dragons know. Do you?
"Black or red, a dragon is still a dragon."

Obrazek

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Wróć do „Świat Lodu i Ognia”