Kwestia spoilerów - prośba

To chyba nie wymaga tłumaczenia?

Moderator: Nocna Straż

Nimue
Starsza siostra :)
Awatar użytkownika

Kwestia spoilerów - prośba

Postautor: Nimue » 9 sty 2008, o 20:27

Dział tom "PLiO tom 5" z samej swojej istoty ma charakter spoilerowy. Jednak wydaje mi się, że spoilery "DwD" można podzielić na dwie grupy - jedne to całe rozdziały udostępnione przez GRRM, drugie to na ogół streszczenia tego co Martin przeczytał na różnych konewentach. Odnoszę wrażenie, że takie też się na forum pojawiły. Mam wielką prośbę - oznaczajcie je!
"Jestem ci wdzięczna, ale... byłeś już daleko. Dlaczego wróciłeś?
Przyszedł mu do głowy tuzin złośliwych odpowiedzi, każda okrutniejsza od poprzedniej, wzruszył jednak tylko ramionami.
– Przyśniłaś mi się – odparł. "

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Piotr
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Piotr » 3 lis 2008, o 23:23

Z całego z serca jestem za przedmówczynią. Argumentuję swoją wypowiedź tym, że obecnie jestem na 2 cześci 3 tomu i gdyby nie fakt że niechcący w recencji 4 tomu za spoilerowałem sobie śmierć Joffreya to bym i tak by to się stało na jednej ze stron tego forum. Apeluje do was czytelnicy tej cudnej sagi wspólnie powiedzmy - STOP SPOILEROM!!!

f.lamer
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: f.lamer » 4 lis 2008, o 08:40

piotr, wypowiedź nimue dotyczyła raczej spojlerów z części piątej PLiO - tańca smoków. informację o śmierci jofferya znalazłeś jak mniemam w części forum poświęconej tomom 1-4, tam też jest jej miejsce. domyślnie przyjmujemy że znamy tomy już wydane w polsce, a trudno jest dyskutować o książce nie odnosząc się do konkretnych wydarzeń. jeśli nie chcesz natykać sie na takie informacje - może wstrzymaj się z lekturą forum do ukończenia uczty dla wron?

co do oddzielenia spojlerów z części piątej, to oczywiście jestem za, choć samemu zdarzało mi się przemycać pewne informacje w dyskusji ogólnej. rozumiem, że przypadkowe poznawanie przyszłych wydarzeń może być dla czytelnika niefajne, choć mi osobiście to zbytnio nie przeszkadza. jestem pewien, ze martin nie odkrył wszystkich kart dotyczących dwd i jeszcze czymś zaskoczy. nawet tych, którzy udostępnione rozdziały znają już na pamięć.
dobrzy ludzie śpią lepiej niż źli, ale źli lepiej się bawią kiedy nie śpią

Nimue
Awatar użytkownika

Postautor: Nimue » 4 lis 2008, o 14:30

Zgadza się - jeśli chodzi o tomy 1-4 jedynym sposobem na uniknięcie spoilerów jest przeczytanie książek. Oznaczanie każdej informacji "spoiler z tomu 2" itp. byłoby zbyt uciążliwe.
Natomiast co do tomu 5 wychodzimy z założenia, że choć każdy wchodzi do działu "tom 5" na własną odpowiedzialność, to spoilery pochodzące z innych źródeł niż oficialnie uajwnione przez GRRM rozdziały powinny być oznaczane. To samo dotyczy wszelkich spoilerów z tomu 5 w dziale 1-4.
Przyszedł mu do głowy tuzin złośliwych odpowiedzi, każda okrutniejsza od poprzedniej, wzruszył jednak tylko ramionami.

Piotr
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Piotr » 4 lis 2008, o 20:49

Śmierć Joffreya była tylko przykładem i była też tytułem dyskusji , wiec kiedy ktoś szuka czegoś o np. 2 tomie to mimowolnie trafia na ten temat, kolejny powód by oznaczać takie rzeczy. Popierałem tylko uwagę o spoilerach i przytoczyłem argument na poparcie tej tezy, nie mowie by wszedzie pisać "jak nie czytałeś tej a tej strony w tym a tym tomie to uważaj, a tutaj uwaga informacja o tomie ... "

vortex
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: vortex » 6 lis 2008, o 00:06

w sumie tak sie czepne że forum zdaje sie aktualizować wraz książką to znaczy w tym momencie tomy 1-4 są "przeczytane" a tom 5 jest "oczekiwany" zatem wszelkie wiadomości z tomu 5 są spoilerami lub informacjami bliskimi takowym a informacje z tomów 1-4 są "wiadome każdemu". Oczywiście zawsze sie znajdzie ktoś kto jeszcze nie przeczytał wszystkiego ale teraz nie bardzo jest jak to wszystko zmienić. Opcji jest kilka

1) przeczytać wsjo do tomu 4 i wtedy wziąć udział w dyskusji
2) podzielić forum na poszczególne działy (tom1, tom2..) co chyba zostało porzucone bo kolejne tomy były klejone w jedną całość tak jak to jest obecnie
3) zaznaczać każde wydarzenie jako spoiler z danego okresu... ała

Sam pewnie po przeczytaniu całości nie chciałbyś skakać po niewiadomo ilu działach. Dodatkowo sprawe potęguje fakt że nie ma wyraźnych granic miedzy działami, wszystko jest pisane jakby jednym ciurkiem, przynajmniej ja to tak odbieram.

ja zastosowałem opcje 1), to znaczy za dokładnie nie pamietam ale starałem sie jak najmniej udzielać na forum zanim nie przeczytałem wszystkiego i całe szczeście nie wiedziałem nic o paru ważnych wydarzeniach bo podczas czytania szczena mi nieraz opadła :P

pozdrawiam
"dogmat to nic innego jak wyraźny zakaz myślenia"

SemiVowel
Poziom 7
Awatar użytkownika

Postautor: SemiVowel » 6 lis 2008, o 10:22

Ja zrobiłam tak samo - przeczytałam wszystko do tomu 3 (bo wtedy 4 jeszcze się nie ukazał, przynajmniej po polsku, nie pamiętam już dokładnie) i wtedy zaczęłam udzielać.
Nie da się dzielić wszystkiego na tomy. Bo jak się wypowiadać na temat tylko jednego z nich? Udawać, że się nie wie, co się stało potem?
Z Ucztą było tak samo, jak teraz jest z Tańcem. Po ukazaniu się wersji polskiej odczekaliśmy chyba z pół roku albo i rok i dopiero został przyłączony do tomów 1-3, kiedy pojawiły się rozdziały Tańca. Miejsmy nadzieję, że z 5 też tak się stanie, kiedy będziemy się zbliżać do szóstego...
Where the ocean meets the river.

Art by annejulie. Used with permission.

Nimue
Awatar użytkownika

Postautor: Nimue » 28 cze 2011, o 19:47

Uprzejmie proszę, aby osoby, które będą zakładać nowe wątki w niniejszym dziale, pamiętały, że tytuły wątków widać także ze strony głównej forum i przez jakiś czas również na portalu. W związku z powyższym, nie należy w treści tematu podawać informacji z DwD, które mogłyby komuś popsuć zabawę.

Lambert
Poziom 2
Awatar użytkownika

Postautor: Lambert » 29 cze 2011, o 01:05

No niechże szczezną te psiekrwie, które omyłkowo rozesłały część egzemplarzy DwD na 2 tygodnie przed premierą!

O ile generalnie nie mam nic przeciwko spoilerom, to tym razem obiecałem sobie, że poza początkowymi rozdziałami kilku POVów, które GRRM odczytywał na konwentach, nie zapodam sobie nic więcej. A tu taki psikus!

Zaroi się teraz pewnie wszędzie od spoilerów, więc czas czmychnąć stąd oraz z innych forów, dopóki książka nie trafi w moje niecierpliwe ręce. :)

valvae
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: valvae » 30 cze 2011, o 18:09

Co do Amazona, przedwcześnie wysłanych książek i spoilerów - nie wszystkie spoilery są prawdziwe (jak sam Martin napisał na swoim blogu). Równie dobrze mogą to być tylko plotki, tworzone przez ludzi, którzy chcą zniszczyć innym całą przyjemność z lektury...

Sądzę, że tutaj tkwi prawdziwy problem, a kochany Amazon dał pole do popisu internetowym trollom...

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Wróć do „PLiO tomy 1-5”