6. sezon - spekulacje

Moderator: Nocna Straż

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Re: 6. sezon - spekulacje

Postautor: Ayesha » 12 cze 2016, o 23:19

To nie jest spoiler i przepraszam, że post pod postem, ale o jedyna taka sytuacja MUSZĘ!!

klik

OMFG!!!!!!!!!!!!!!!! @serducho @serducho @serducho @serducho @serducho @serducho @serducho (kto wymyślił ten limit emotek!)

[glow=gold]JAIME&BRIENNE![/glow] [glow=blue]JAIME&BRIENNE![/glow] [glow=gold]JAIME&BRIENNE![/glow] [glow=blue]JAIME&BRIENNE![/glow]

[glow=gold]JAIME&BRIENNE![/glow] [glow=blue]JAIME&BRIENNE![/glow] [glow=gold]JAIME&BRIENNE![/glow] [glow=blue]JAIME&BRIENNE![/glow]

Właśnie totalnie przestały mnie interesować wszelkie potencjalne absurdy tego sezonu!

<dziękuję za uwagę>

EDIT:
Nie no, ja nie mogę! Obejrzałam to jakiś milion razy lecę szukać całodobowej apteki i środków uspokajających... Opcjonalnie opróżnię barek mamy..., egzamin? who cares...

EDIT 2:
Jej OCZY! Czy Wy widzicie jej oczy? OMG! Czekałam na to jakiś milion lat! HBO powinno dać DeDekom zakaz kręcenia scen z NCW i Gwen, które nie są scenami wspólnymi... Takie marnowanie potencjału... Przez 2 i pół sezonu...
"Ludzie, którzy twierdzą, że są źli, zwykle nie są gorsi od reszty. To ludzi, którzy twierdzą, że są dobrzy lub w jakimś sensie lepsi od innych, należy się wystrzegać." - Gregory Maguire
LEW A+J=C&J :twisted: @fingercrossed R+L=JS :roll:

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

mortuus10
Poziom 1

Postautor: mortuus10 » 13 cze 2016, o 12:15

Pozamiatane.Euron zastąpi Ramsaya jako zły.Danka ma flotę bo po spaleniu paru okrętów panowie się poddadzą do tego przybędzie Theon tak że te 1000 statków będzie.Bractwo wzmacnia Jona i Ogar przy okazji też,resztki Boltonów ,Umberów i Karstarków dołączają do Jona i po odgłosach rozwalającego się muru ruszają do KP po drodze spotkają Arię w Blizniakach więc Freyowie tzn.to co z nich zostało też do Jona dołąńczają.Dorne wyrusza do KP z zemstą,pewno Tyrrelowie się z nimi dogadają no i danka w końcu do KP ruszy Takie moje przypuszczenia na ostatnie dwa odcinki.

RegalWK
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: RegalWK » 13 cze 2016, o 15:21

W 42 sekundzie trailera na horyzoncie można zobaczyć 3 jeźdźców na koniach, którzy stoją i obserwują, czy to możliwe żeby to był Nocny król?

https://youtu.be/eOzsR8Pk3TE?t=42s

Dziubell
Poziom 1

Postautor: Dziubell » 13 cze 2016, o 15:35

Skąd NK po tej stronie Muru?

To samo ujęcie było też w przedsezonowym trailerze, i po dogłębnych analizach, głównymi kandydatami byli LF i Przyjaciele i/lub Sansa.

A tymczasem w Bitwie Domysłów jest pytanie, czy Danuta zaakceptuje pomoc Yarashy. Szybko dopłynęli. No i niestety jednak Meereen będzie odcinek psuło, a liczyłem na Północ-only :(
There are no men like me. There's only me.

Tywin
Poziom 7

Postautor: Tywin » 13 cze 2016, o 15:44

Ale kto dopłynął ? Panowie ? Nie wiemy kiedy ruszyli więc to ma sens inna kwestia forma tego ,,oblężenia''. I dlaczego Meeren miałoby psuć odcinek skoro w skrócie nie ma nic o pojawieniu się tej lokalizacji ?

Dziubell
Poziom 1

Postautor: Dziubell » 13 cze 2016, o 15:49

Yara...? Stąd, że jest w Bitwie Domysłów, czyli oficjalnej "grze" HBO, więc wiemy że się pojawi?

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 13 cze 2016, o 16:00

Było, było cały czas spoilery mówiły, że w 9 dwie bitwy: o Winterfell i o Meereen. Szczerze 9 odcinek interesuje mnie w stopniu zerowym i chyba sobie daruję, jak Hardhome rok temu, :P (tak serio dla mnie cały wątek Innych to najsłabsza część tak książki jak i serialu). A ten odcinek nie interesuje mnie bo walkę o Winterfell znam ze spoilerów, a Meereen... ech...
"Ludzie, którzy twierdzą, że są źli, zwykle nie są gorsi od reszty. To ludzi, którzy twierdzą, że są dobrzy lub w jakimś sensie lepsi od innych, należy się wystrzegać." - Gregory Maguire

Tywin
Poziom 7

Postautor: Tywin » 13 cze 2016, o 18:59

Będą dwie bitwy ? Aa myślałem że tylko ta północna. Ale i tak nic nie pokazali szkoda.
I jaka bitwa domysłów i gdzie to znaleźć ?

Nienazki
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Nienazki » 13 cze 2016, o 20:59

Obstawiam, że bitwa o Meereen będzie w stylu bitwy o Winterfell z tamtego sezonu.
Smoki pewnie przelecą trzy razy, spalą połowę floty i tyle z tego będzie.

W ogóle to z tego co widzę to DeDeki robią ze swojego ukochanego Ramsayka wielkiego dowódcę, super skoordynowanej armii i mega taktyka, a z armii Jona bandę obdartusów którzy robią "huzia na Józia"... oh, well.

mortuus10
Poziom 1

Postautor: mortuus10 » 13 cze 2016, o 21:43

Dziwię się ,że pisząc o serialu nie macie pojęcia o tworzeniu scenariuszy.200 stron książki zmieścić w 45 minut się nie da.Skróty są konieczne.Dedeki znając zakończenie likwidują niepotrzebne wątki dlatego nie będzie ani Aegona ani Victariona co daje do myślenia że w książkach ich misje spalą na panewce.Aegon z tego co pamiętam atakuje najemnikami a jaki problem w przekupieniu najemników więc po cholerę kreślić temat który banalnie zdechnie,No i przeskoki czasowe,we Władcy Pierścieni miały po kilka lat a ciągłość zachowano historii ,tu z tego co widzę to parę tygodni mają.Jaki cel miałoby info,że od czasu dżgnięcia Arii minęły np dwa tygodnie,kogo by to interesowało,jaki by miało wpływ na opowieść,żaden.Ktoś chce zagłębić się w historię ubocznych postaci przeczyta książkę i tyle.Tu widzę że zawężają wątki Jon,Sansa,Dany,Arya,Cersei,Jaime,podejrzewam że resztę postaci widownia nie interesuje oprócz Tyriona oczywiście.

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 14 cze 2016, o 00:37

Oficjalne opisy odcinków 9 i 10. Nie są ani specjalnie długie, ani szczegółowe, ani też nie ujawniają nic, co by już nie było wiadome :lol:
Odcinek 9:
Warunki kapitulacji zostają odrzucone i zaakceptowane

Spoiler:

Odcinek 10:
Odcinek finałowy. Cersei stawia czoła swojemu procesowi

źródło:
http://watchersonthewall.com/game-thron ... -synopses/
"Laws should be made of iron, not of pudding."
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"
(Wawrzyniec Goślicki, O senatorze doskonałym księgi dwie, 1568)

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 14 cze 2016, o 00:55

Cieszę się jak dziecko z nominacji NCW! On powinien dostać nagrodę za 3 sezon i już! Nominacja Petera za ten sezon... o lol...

I odcinki... klasyka... samouwielbienie finału... mamy potwierdzenie, że będzie słaby, :P

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Maegi » 15 cze 2016, o 21:36

Pojawiło się kilka zdjęć z 9 odcinka, zapowiedź bitwy wygląda dość szaro - zdjęcia z @farfarawaysite kolejność na chybił-trafił:

Spoiler:
Obrazek The dragons know. Do you?

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 15 cze 2016, o 23:25

Jakby ktoś nie chciał czekać, aż te wielgachne zdjęcia z farfarawaysite.com się załadują, to podaję link do kolekcji na WotW:
http://watchersonthewall.com/new-photos ... more-68747

Zdjęcia fajne, ale najlepszy jest rumak Davosa :D

Spoiler:

Szkoda, że nie dali nic z Meereen.

Edycja - nowe zdjęcia pod linkiem WotW

Spoiler:
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 16 cze 2016, o 20:53

Nie wiem gdzie to wrzucić to wrzucę tu. Tak wiem, zabili nam Cytryna (DRANIE!), ale Jóhannes Haukur pozostaje najcudowniejszym 10-cio planowym członkiem obsady ever. Dowód, obiecał, że nam nagra fragment o LSH i to zrobił:

KLIK

I go zabili, a takie piaskowe wensze, czy jak im tam było dalej gdzieś siedzą...

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 16 cze 2016, o 21:49

mortuus10 pisze:Skróty są konieczne.Dedeki znając zakończenie likwidują niepotrzebne wątki dlatego nie będzie ani Aegona ani Victariona co daje do myślenia że w książkach ich misje spalą na panewce.Aegon z tego co pamiętam atakuje najemnikami a jaki problem w przekupieniu najemników więc po cholerę kreślić temat który banalnie zdechnie,No i przeskoki czasowe,we Władcy Pierścieni miały po kilka lat a ciągłość zachowano historii ,tu z tego co widzę to parę tygodni mają.

Jestem przekonana, że DD nie uwzględnili w serialu wątków Aegona i Victoriana głównie, dlatego że zamierzają oni kończyć kręcenie serialu. Poza tym jest bardzo możliwe, że ich wątki zostaną przydzielone innym postacią. Młodego gryfa dla Tommena a Victoriana dla Ahy/ Yary.
Kompletnie nie zgadzam się z twoja tezą, że te wątki banalnie zdechną i dlatego nie pojawią się w serialu. Gdyby twórcy serialu tak myśleli to Stannis nie powinien się w nim pojawić. Mam wrażenie, że z twoim podejściem cały serial Got powinien się skończyć w 10 odcinków, a kryminały powinny być rozwiązywane w 5 min. czy w 3 strony, bo, po co detektyw ma wpadać na fałszywe trop, kiedy od razu może dojść do prawidłowych wniosków.

Celownik liczby mnogiej: postaciom. Szanujmy ortografię ojczystego języka. Apacz

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 16 cze 2016, o 22:20

fiu* zgadzam się z Tobą w 100%. Dodam jeszcze, że coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że serial skończy się inaczej niż książka. Mam wrażenie, że wszystko dąży do tego by ważne sceny, w wykonaniu książkowych postaci pominiętych, były przydzielane serialowym postacią, które widzowie znają. Myślę, że tak samo zakończenie może pójść w fanserwis...

Mam pytanie, wiele osób mówi, że Tommen przejmuję rolę fAegona. Mogę zapytać jak się to objawia, bo ja tego, szczere mówiąc nie widzę.

Jak wyżej. Postaciom, nie postacią w liczbie mnogiej. Apacz

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 16 cze 2016, o 23:16

Mała informacja o wątku Meereen
Spoiler:

Wow @woohoo żeby tylko te galery z Yunkai nie odpłynęły z powodu braku funduszy na efekty komputerowe. Jeżeli tylko pokażą choćby kawałek sensownej bitwy morskiej, to będę zachwycona. Wreszcie mam na co czekać w 9 odcinku. :D

źródło:
http://watchersonthewall.com/behind-bat ... an-expect/

mortuus10
Poziom 1

Postautor: mortuus10 » 16 cze 2016, o 23:32

W sumie zostało 15 odcinków do końca.I nie widzę miejsca dla Aegona i Victariona.Myślę serialowo a nie książkowo.A Aegona miejsce wg. mnie Sansa przejmuje.

Gdzieś czytałem że jakiś Stark ma się stać czarnym charakterem i przeczytałem też że LSH ma zostać Sansa,co by było w logice dedeków.Głupie to ale dedekowo logiczne,troszkę nie podoba mi się ta wizja.

Zamiast posta pod postem skorzystajmy z opcji edytowania.

bombacjusz

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 17 cze 2016, o 11:06

Jeśli ktoś myślał, że LSH spekulację ucichną, NIGDY, :P Nawet nie daje w spoiler, bo wiecie, :P

Obrazek

unStark1
Poziom 1

Postautor: unStark1 » 17 cze 2016, o 17:13

@Ayesha, Czy to jest obsada, któregoś z 2 ostatnich odcinków? Bo jeśli tak to, będzie ciekawie. Czekam, na powrót LSH od początku 5 sezonu, do teraz.

Luiza
Poziom 7
Awatar użytkownika

Postautor: Luiza » 18 cze 2016, o 08:04

Pojawił się list Sansy do Blackfisha:

Obrazek

Od razu rzuca się w oczy (a wręcz je rani) wielki błąd, jaki uczynili twórcy serialu. Blackfish nie był bratem Catelyn, a jej wujkiem. Zastanawiam się jak można nie utrzymać wiedzy o świecie przestawionym na tak podstawowym poziomie, jak drzewo genealogiczne głównych postaci. Idiotyzm, wstyd i żałość. Coś, do czego w sumie już powinniśmy być przyzwyczajeni.

Najśmieszniejsze jednak jest to, że niezmordowani fani serialu w komentarzach pod listem próbowali udowadniać, że list mógł być adresowany do Edmure'a :lol: :lol: :lol:
Obrazek Obrazek
Shameless SanSan shipper#teamSansa
Front Obrony Sansy #teamSandor

MisternyMisterio
Poziom 1

Postautor: MisternyMisterio » 18 cze 2016, o 09:46

Tu akurat się zgodzę i dołączę do krytyków serialu, przecież gdyby Blackfish był bratem Catelyn a tym samym synem Hostera i bratem Edmura to On byłby lordem Riverrun. No cóż, z drugiej strony o ile pamiętam to Lord Frey mówi synom by pokazali Blackfishowi nóż którym poderżnęli gardło jego bratanicy, więc może ten list to fake?

unStark1
Poziom 1

Postautor: unStark1 » 18 cze 2016, o 09:54

Luiza pisze:Idiotyzm, wstyd i żałość. Coś, do czego w sumie już powinniśmy być przyzwyczajeni.

Luiza pisze:żałość

Pozwolę rozwinąć, cytując klasyka: "Proszę, wyjechać z 1-4 sezonów Gry o tron, tu bym jechał na południe, 5 sezon, Gra o tron"B", nie wiem czy ktoś z was przejeżdżał tamtędy.Tam już widać że jest inaczej, a im bardziej w głąb, nie wiem, 6-7 sezon(siódmego jeszcze nie ma, ale mniejsza) to na prawdę jest ŻAŁOŚĆ"

To idealnie oddaje poziom, ostatnich dwóch sezonów(gdy "idziemy" w głąb, kolejnych odcinków, 5 sezonu i "dochodzimy" do tych, obecnych, widzimy tę "sławetną" żałość). Oczywiście nie wszystko jest złe, ale mogłoby być zdecydowanie lepiej, co pokazują zresztą fani, którzy właściwie mogliby odwalić robotę za Dedeków, a i tak wyszłoby lepiej w niektórych, jeśli nie wszystkich aspektach.

DolorousMike
Poziom 4
Awatar użytkownika

Postautor: DolorousMike » 18 cze 2016, o 10:04

Nie no, to musi być fake. Przecież ten list jest w ogóle krzywy i koślawy jakby był pisany na kolanie. Myślę że pani Winterfell bardziej by się postarała, zwłaszcza że to list od którego wiele zależy.

Edit: Właśnie spojrzałem na oficjalną stronę HBO i to jest prawdziwy list. Tym razem uważam że wypuścili go tylko po to żeby stworzyć dodatkowy rumor na forach. To taka teoria spiskowa, ale staram sie znaleźć usprawiedliwienie dla tej rażącej niekonsekwencji i głupoty.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2016, o 11:35 przez DolorousMike, łącznie zmieniany 1 raz.
OHS KRWI
"Zastąpienie rdzenia przedłużonego przez dostarczony przez rząd moduł okazało się remedium na nocne moczenie Grzesia. Monisia sterowana jest implantem i codziennie zjada płatki do końca."

Tywin
Poziom 7

Postautor: Tywin » 18 cze 2016, o 11:03

A tak właściwie to jak powinna się zwrócić Sansa do Blackfisha ? Stryjeczny dziadku, dziadku ? Może odmówił bo pomyślał że jakaś głupia, skoro nie zna genealogii najbliższej rodziny ?

Luiza
Poziom 7
Awatar użytkownika

Postautor: Luiza » 18 cze 2016, o 11:10

Chyba trochę za dużo im przypisujesz, DolorousMike. Według mnie to zwykłe niedbalstwo, wynikające z braku szacunku do świata przedstawionego i widzów, którzy i tak łykną to co im się rzuci. Swoją drogą to już nowy poziom, na który wchodzą dedeki. Gubią się nie tylko między sezonami, ale też między odcinkami jednego sezonu... szkoda słów.

Ach, jeszcze jeden świetny kwiatek: pomylone motto Tullych. :lol: :lol: :lol:

Przecież tu nie chodzi o to, jak zwróciła się do Blackfisha, Tywin, tylko że napisane jest, że Catelyn jest jego siostrą. A nie jest. I akurat Sansa doskonale wyznaje się na stosunkach rodzinnych.
Obrazek Obrazek
Shameless SanSan shipper#teamSansa
Front Obrony Sansy #teamSandor

Amaranta
Poziom 1

Postautor: Amaranta » 18 cze 2016, o 14:20

Aż musiałam się zarejestrować, żeby zadać frapujące mnie pytanie. Niniejszym witam wszystkich ;)

Jakie prawo ma Sansa do podpisywania się jako Sansa Stark? Wyszła za mąż za Ramsaya wyraźnie nie z przymusu, na oczach rodów Północy. Nie rozwiązując swojego wcześniejszego małżeństwa z Lannisterem, ale to szczegół. I teraz pisze, że Boltonowie śpią w łóżkach Starków, a dla Blackfisha wygląda to tak: dziewczyna z własnej woli, z jednym z Boltonów, w takim łóżku spała. I nagle się jej odwidziało? I ma jej iść na odsiecz? A co jeśli to boltonowa pułapka?

Swoją drogą, rozerwalność małżeństw jest traktowana w serialu stanowczo zbyt współcześnie, bez słowa wyjaśnienia...

Szkoda.

Tywin
Poziom 7

Postautor: Tywin » 18 cze 2016, o 14:39

Przecież tu nie chodzi o to, jak zwróciła się do Blackfisha, Tywin, tylko że napisane jest, że Catelyn jest jego siostrą. A nie jest. I akurat Sansa doskonale wyznaje się na stosunkach rodzinnych.
Ale ja to wiem ! Pytanie było jak najbardziej dosłowne, jak mówi się na brata dziadka. Ale znalazłem coś takiego
W przypadku krewnych z różnych pokoleń linii bocznej (pokrewieństwo w linii bocznej nierównej), współcześnie coraz częściej dla wszystkich stopni stosuje się jednolitą nazwę: wujostwo (wuj/wujek, ciocia/ciotka). Dotyczy to zarówno czyjegoś krewnego (rodzeństwo rodzica, rodzeństwo dziadka itd.) jak i małżonka tego krewnego, który jest już powinowatym (patrz niżej).
A więc Dedeki wcale nie pomylili się przynajmniej biorąc pod uwagę nam współczesne określenia. (i zakładając że wiki się nie myli) choć tradycyjna terminologia to dziadek stryjeczny. Inna kwestia że zawalili z Cat siostrą Blackfisha.

Il Biondo
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Il Biondo » 18 cze 2016, o 14:45

Amaranta, problem jest taki, że tego nie wie nikt. Podejrzewam, że i sami twórcy również. Zasady uniwersum serialowego zachowują się według potrzeb scenariusza (tak jak i postaci). Jeżeli twórcy potrzebują zrealizować jakiś punkt w historii, to go realizują bez względu na to, że nagną wszystko po drodze.

Do momentu wydania Sansy za Ramsaya, można było podejrzewać, że małżeństwo w serialu jest traktowane identycznie jak w książce. Z tego co pamiętam z 5. sezonu, LF stwierdził, że małżeństwo z Tyrionem jest nieważne, gdyż nieskonsumowane (pominę głupotę takiej zasady i to jak Roose szybko to kupił). Dlaczego teraz ma więc być uznawane z Ramsayem za nieważne, skoro można powiedzieć, że nieskonsumowane i nikt tego nie sprawdzi? Nikt nie wie na jakiej zasadzie działa małżeństwo, zresztą to wypomina Sansie Lyanna Mormont, która zadanie pytanie co równie skonfundowani widzowie w swoich głowach. Twórcy tego nie tłumaczą, jadą z koksem, czasem siląc się chyba na autoironię (przypadek Lyanny Mormont).

Swoją drogą, co też miało przynieść Sansie małżeństwo z Boltonem? Dlaczego się na nie zgodziła? Ten wątek jest zbyt głupi, by potraktować nadchodzącą bitwę bękartów na serio.
there is no trap so deadly as the trap you set for yourself
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

TimOOv
Poziom 4
Awatar użytkownika

Postautor: TimOOv » 19 cze 2016, o 09:45

W tym serialu bardzo często do Catelyn mówiono Lady Tully. Tak samo jak w pierwszym tomie sagi, ba żeby było ciekawiej tam na samą siebie mówiła "Catelyn Tully, teraz musisz być Stark"... Żeby było jeszcze ciekawiej czasami nazywano ją Catelyn Tully Stark.

Dla odmiany taka Cersei - z tego co pamiętam - nigdy nie użyła nazwiska Baratheon.

Tutaj więc trochę u Martina jest nielogiczne (syndrom porzuconego pomysłu?), a DD ciągną jego pomysł z pierwszego tomu.
Stannis jest moim prawowitym królem i podążę ścieżką którą mi wyznaczy, nawet gdyby mi się to nie podobało.

AJPK&KKKK

mortuus10
Poziom 1

Postautor: mortuus10 » 19 cze 2016, o 11:17

A skoro Jaquen jest Eddardem Starkiem,sprawa wypuszczenia Aryi nie była by już taka bezsensowna bądż też Syrio okazałby się Jaquen,odkryli że ma wiele talentów i nieświadomie ją przekształcają w osobę która ma uratować królestwo.Ojciec wie najlepiej jak zmotywować córkę w końcu,może była leniwa ,nieznośna i tylko w taki sposób mógł ją nakierować na właściwą drogę.Pokazują młodego Starka by grunt zrobić pod wydarzenia 8 sezonu co by obecność w obsadzie Sean Beana była wiarygodna.Głupia teoria ale na kacu jestem.

No bo na cholerę w pierwszy sezonie Ed by te książki wszystkie czytał skoro nic z tego nie wynika.

[mod="Goszka"]Kac kacem, ale przez jednolinijkowce giną małe króliczki. Do tego post pod postem... zarżnąłeś dziś całą królikarnię. @cry
Goszka
[/mod]

Robin Blackett
Duch
Awatar użytkownika

Postautor: Robin Blackett » 19 cze 2016, o 14:35

TimOOv pisze:Tutaj więc trochę u Martina jest nielogiczne (syndrom porzuconego pomysłu?), a DD ciągną jego pomysł z pierwszego tomu.

Przecież wszystko się zgadza. Kobieta ze szlacheckiego rodu ma własne nazwisko i tylko od niej zależy, jak mocno identyfikuje się z rodem, do którego zostaje "przyłączona" małżeństwem.
Catelyn Tully po wyjściu za Starka czuła się Starkiem, starała się żyć jak Stark, i tak też o sobie mówiła. Cersei prędzej podcięłaby sobie żyły niż powiedziała o sobie "Baratheon", dlatego też nigdy takiego sformułowania nie słyszeliśmy.
Nazwisko to kwestia indywidualna, zależy od kilku czynników. Jeśli kobieta jest ze znacznie potężniejszego rodu, czemu miałaby korzystać z nazwiska męża, które nie ma żadnego prestiżu? Przykład - Genna Lannister, żona Emmona Freya.

Ten przypadek też pokazuje inną rzecz - jaki niby porzucony pomysł? Martin jest konsekwenty w tym względzie także w Uczcie.

Sansa ma takie samo prawo do nazywania się Starkiem, jakie miała przed małżeństwem. Tego jej nikt i nic nie może odebrać. Inna rzecz to to, że jest bigamistką, ale to już zupełnie inny problem dyktowany debilizmem DeDeków.
IIRC, samo nieskonsumowanie związku jeszcze nie świadczy o jego nieważności, jest jedynie przesłanką do jej ogłoszenia. Brak papierka od Wielkiego Septona lub Rady Wiary - Tyrion jest nadal mężem Sansy. Koniec.
Zły? - być może. Dobry? - a czemu?                                                             Dajcie żyć po swojemu - grzesznemu,
Nie tak wiele znów pychy we mnie.                                                            A i świętym żyć będzie przyjemniej!
Jacek Kaczmarski, Warchoł, 14.1.1993

Amaranta
Poziom 1

Postautor: Amaranta » 19 cze 2016, o 15:49

Dzięki za wyjaśnienia.
Robin Blackett pisze:Cersei prędzej podcięłaby sobie żyły niż powiedziała o sobie "Baratheon", dlatego też nigdy takiego sformułowania nie słyszeliśmy.

W prawdziwej historii żona króla też zachowywała swoje "nazwisko" np. Elżbieta Habsburżanka, Barbara Radziwiłłówna. Wydaje mi się, że Martin to odwzorował, mieliśmy Elię Martell, Margaery Tyrell, Jeyne Westerling.

Ale związki między rodami szlacheckimi... Lady Dustin. Lady Walda Bolton. Lysa Arryn. Selyse Baratheon. Roslin Tully. Genna jest jedynym wyjątkiem, jaki mi teraz przychodzi na myśl i jej swoboda rzeczywiście wynika z silnej pozycji i charakteru.

Dajmy na to, że wujo Blackfish ma jakąś tam wiedzę o poczynaniach Sansy serialowej. Dziewczyna pojawia się w Orlim Gnieździe, gdzie tajemniczo ginie Lysa. Potem usłużnie legitymuje władzę Boltona nad Winterfell. Ramsay wciąż żyje i ma się dobrze, więc otruć go nie chciała... za to wywabia Jona z muru i chce wciągnąć Tullych, no właśnie, w co? Na miejscu Blackfisha uznałabym, że dziewczyna, jeśli działa w czyimś interesie, to na pewno nie Starków ani reszty ocalałych krewnych.

Wiem, wiem, nie ma co dywagować nad serialem ;)

Robin Blackett
Duch
Awatar użytkownika

Postautor: Robin Blackett » 19 cze 2016, o 19:39

Amaranta pisze:Ale związki między rodami szlacheckimi... Lady Dustin. Lady Walda Bolton. Lysa Arryn. Selyse Baratheon. Roslin Tully. Genna jest jedynym wyjątkiem, jaki mi teraz przychodzi na myśl i jej swoboda rzeczywiście wynika z silnej pozycji i charakteru.

Przecież to banalne.
Lady Barbrey Dustin rządzi Barrowton, które jest siedzibą właśnie rodu Dustin, więc o wiele bardziej na miejscu jest korzystanie z nazwiska męża, niż z własnego.
Walda Bolton - raz, że Boltonowie znaczą więcej od Freyów, dwa, Wald Frey jest na pęczki, Walda Bolton - tylko jedna.
Selyse Baratheon rozbija trochę twoją teorię o królowych (bo skoro Stannis ogłosił się królem, to jego żona powinna być znowu Florent, czyż nie? No właśnie, jednak nie), a dwa - jest kilka lig różnicy między Baratheonami a Florentami.
Roslin Tully - to akurat zupełnie nietrafiony przykład, bo nigdzie Roslin nie jest opisana jako Tully. Nawet w appendiksach jest:
EDMURE TULLY, Lord of Riverrun, taken captive at his wedding and held prisoner by the Freys,
—LADY ROSLIN of House Frey, Edmure’s young bride,

Trochę pudło.
Zły? - być może. Dobry? - a czemu?                                                             Dajcie żyć po swojemu - grzesznemu,
Nie tak wiele znów pychy we mnie.                                                            A i świętym żyć będzie przyjemniej!

Amaranta
Poziom 1

Postautor: Amaranta » 19 cze 2016, o 22:42

Nie wiem skąd ten dość ostry ton, ale postaram się odpowiedzieć merytorycznie, chociaż skręcamy w offtop.

Przejrzałam księgi pod kątem użycia "lady" i widzę, że żony lordów były zawsze nazywane ich nazwiskiem. Zawsze. Lady X była z założenia albo panną, albo żoną lorda x. Martin natomiast częściej używa połączenia tytułu "lady" z samym imieniem.

Jedyny wyjątek to rozmowa o Lysie Tully z Petyrem:
Lordzie Baelish — rzekła lady Waynwood. — Lysa Tully była wdową po Jonie Arrynie i matką jego dziecka.

Genna nigdzie nie jest oficjalnie nazwana "Lannister", jedynie gdy przywołuje się jej młodość:
Genna Lannister była w młodości atrakcyjną kobietą o obfitych kształtach.

Ciekawy przykład, w jaki jedynie sposób wdowa mogła wrócić do panieńskiego nazwiska:
Rozdzierając ptaka
tłustymi paluchami, lord Wyman zapytał uprzejmie o lady Hornwood, która była jego
kuzynką.
– No wiecie, urodziła się z nazwiskiem Manderly. Być może, gdy jej żałoba dobiegnie
końca, zapragnie znowu je nosić, hę? – Odgryzł kawałek mięsa ze skrzydła, uśmiechając się
szeroko. – Tak się składa, że jestem wdowcem już od ośmiu lat. Najwyższy czas, bym wziął
sobie następną żonę, mam rację, panowie?

Co do Roslin:
Idę o zakład, że Roslin tańczy już po Bliźniakach, podśpiewując „lady Tully, lady Tully, lady Roslin Tully”. Jutro będzie sobie przykładała do policzka materiał w czerwono-niebieskich barwach Riverrun, żeby sprawdzić, jak będzie się prezentowała w płaszczu żony

Natomiast w przypadkach żon władców często jest przywoływane ich panieńskie nazwisko. Przypadku Selyse nie podejmuję się tłumaczyć, bo nie pamiętam już, jak ją nazywano. Kojarzy mi się Baratheon, ale w końcu wyszła za lorda, nie za króla.

To wszystko stawia w ciekawym świetle Sansę Bolton, ale i książkową Sansę Lannister - chyba, że Inni sprawią, że ludzie przestaną zajmować się takimi drobnostkami, jak prawne rozwody.

lily
Poziom 1

Postautor: lily » 20 cze 2016, o 01:20

Selyse była też czasami nazywana Florent, więc w tym przypadku teoria o żonach władców może być prawdziwa.
Ja mam jeszcze jeden pomysł, a mianowicie, że jeśli żona wywodzi się z dawnego rodu królewskiego albo z rodu książęcego (jak na przykład Elia Martell) to może ona zachować nazwisko rodowe. Sprawdza się to w większości przypadków ale są dwa wyjątki: Margaery Tyrell i Jeyne Westerling.
Natomiast w serialu panuje większa dowolność jeśli chodzi o nazwiska. Wydaje mi się nawet, że na początku serialu Cersei była kilka razy nazwana Baretheon.

Żeby już całkowicie nie offtopować, to Sansa w serialu pewnie oficjalnie ma nazwisko Bolton, ale chce się od niego odciąć i nie chce być z nim kojarzona i wcale się jej nie dziwię. Dużo lepiej było podpisać list do Blackfisha Stark niż Bolton. Swoją drogą dziwne, że nie wytłumaczyła Blackfishowi, że uciekła od męża, no bo skąd ma on to niby wiedzieć.

Robin Blackett
Duch
Awatar użytkownika

Postautor: Robin Blackett » 20 cze 2016, o 03:21

Amaranta pisze:Genna nigdzie nie jest oficjalnie nazwana "Lannister", jedynie gdy przywołuje się jej młodość:
Genna Lannister była w młodości atrakcyjną kobietą o obfitych kształtach.

Ależ jest - w appendiksach.

Amaranta pisze:Ciekawy przykład, w jaki jedynie sposób wdowa mogła wrócić do panieńskiego nazwiska:
Rozdzierając ptaka tłustymi paluchami, lord Wyman zapytał uprzejmie o lady Hornwood, która była jego kuzynką.
– No wiecie, urodziła się z nazwiskiem Manderly. Być może, gdy jej żałoba dobiegnie końca, zapragnie znowu je nosić, hę? – Odgryzł kawałek mięsa ze skrzydła, uśmiechając się szeroko. – Tak się składa, że jestem wdowcem już od ośmiu lat. Najwyższy czas, bym wziął sobie następną żonę, mam rację, panowie?

Jedynie? Na jakiej podstawie uważasz, że to jedyna opcja?

Amaranta pisze:Co do Roslin:
Idę o zakład, że Roslin tańczy już po Bliźniakach, podśpiewując „lady Tully, lady Tully, lady Roslin Tully”. Jutro będzie sobie przykładała do policzka materiał w czerwono-niebieskich barwach Riverrun, żeby sprawdzić, jak będzie się prezentowała w płaszczu żony

Hmm, faktycznie, przeszukałem tylko DwD i FfC, przyznaję się, nie sięgałem aż po SoS. Ale w DwD i FfC już - konsekwetnie - pada tylko "Roslin Frey", zero trafień na hasło "Roslin Tully". Ten cytat jest zdaje sie z Freya, który chciał przekonać Edmure'a, że Freyowie robią deal życia wżeniając się w swojego suwerena, więc na tym etapie oczywistym było, że Roslin lepiej zrobi, używając nazwiska męża. Ale przez RW i inne wypadki po drodze odpadł zupełnie ten argument, i dlatego jest nazywana Roslin Frey, tylko i wyłącznie.

To, czy żona przejmuje nazwisko męża czy zachowuje swoje jest tylko zwyczajem, nie absolutnym prawem, bo też tego prawa nie ma kto tak naprawdę egzekwować. Sprawa indywidualna, zależna od pozycji małżonków, układów sił, wreszcie masowych morderstw członków rodziny. Nic więcej.

Wrathu
Poziom 2
Awatar użytkownika

Postautor: Wrathu » 20 cze 2016, o 09:19

Czy w zapowiedzi dziesiątego odcinka dobrze widzę? To Jaime na bibie u Freyów?
Czy to może oznaczać, że się z nim pożegnamy...?

Oprócz tego, widać, że los Shireen zostanie wyjawiony. Czy Melisandre zostanie za to ścięta? To by była dobra okazja do ujawnienia jej prawdziwego wieku.

Ciekawe też, czy Dany i Asha będą miały romans. Na podstawie książek można by przypuszczać, że Matka Smoków nie miałaby nic przeciwko.
Wrathu - muzyka inna
komiks internetowy Tak się dzieje, gdy tak jest - Cała prawda o życiu w absurdalnym ujęciu
Trzynasty Schron - Postapokalipsa i Fallout

alosza
Poziom 1

Postautor: alosza » 20 cze 2016, o 13:17

Faktycznie, ciekawe co teraz zrobi Jon z Melisandre. Teoretycznie powinien ją ściąć, ale ma dług wdzięczności, zresztą nie wydaje się, żeby rola czerwonej kapłanki już tutaj się kończyła.

Chyba, że Mel ma spełnić rolę Nissa Nissa. :D
Inne kandydatki to Sansa lub Dany. Wydaje się jednak, że wciąż jeszcze za wcześnie, by budować sensowne teorie. Sama koncepcja Nissa Nissa nie musi wcale zostać wdrożona.

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 20 cze 2016, o 13:19

Wrathu właśnie to, że Jaime jest na bibie u Freyów jest dla mnie najlepszą informacją z trailera. Znaczy spoilery z legitnych źródeł zgadzały się w kwestii tego, że do KL nie wraca, ale gdyby jednak, to w kontekście spoilerów dotyczących stolicy, miał by małe szanse na tego przeżycie, :P

Co do samej biby podejrzewałam, że tam będzie.
Spoiler:

Wiemy, ze spoilerów jak się biba skończy, ale w spoilerze, jakby co:
Spoiler:

Nic poczekamy, zobaczmy, ja jestem dziwnie spokojna.

Dziubell
Poziom 1

Postautor: Dziubell » 20 cze 2016, o 14:04

alosza pisze:Chyba, że Mel ma spełnić rolę Nissa Nissa. :D

Caly punkt Nissy Nissy polegal na poswieceniu. Zabiciu ukochanej osoby. Juz bardziej bym rozwazyl kandydature Davosa, Tormunda, lub Randomowego Soldiera #73, niz Mel. Owszem, wskrzesila Jona, wiec jakis dlug wdziecznosci wobec niej moze miec, ale do milosci daleko. Zabicie Mel nie byloby dla Jona zadnym poswieceniem.

mystra
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: mystra » 20 cze 2016, o 18:16

W serialu, o ile pojawi się Nissa Nissa, to może być nią Sansa. Jest w bliskiej relacji z Jonem, a takie posunięcie w wykonaniu D&D wcale mnie nie zdziwi. Zwłaszcza, że Sansa zaczęła ostatnio kozaczyć.
PetSan @serducho
OOP AJPK
OHS

reggiss
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: reggiss » 20 cze 2016, o 18:58

Na westeros.pl pisali coś o zagadkach z czego z podawanych 3 informacji 2 miały być prawdziwe, oto co powiedziała serialowa Arya:
„1. Ramsay umrze. 2. Lady Stoneheart [pragnąca zemsty, wskrzeszona Catelyn Stark, której wątek został dość mocno obcięty w serialu] powróci. 3. Arya zabije trójkę ze swej listy [została jej jeszcze siódemka, Cersei, Walder Frey, Melisandre, Beric Dondarrion, Thoros z Myr, Ilyn Payne, i Góra ”].

1-prawdziwe
2 czy 3 prawdziwe?

3 jest wysoce nieprawdopodobne, bo został jeden odcinek, a siódemka z listy jest rozproszona i tylko Thoros i Beric znajdują się w tym samym miejscu

Czy to znaczy, że mamy się spodziewać LSH? Może po to ta uczta u Freyów, żeby ją jakoś sensownie wprowadzić
[glow=red]Unmöglich ist gar nix, und es geht alles, wenn man will.[/glow]

Dziubell
Poziom 1

Postautor: Dziubell » 20 cze 2016, o 19:15

W oryginalnym wywiadzie nie było słowa o zabijaniu kogokolwiek ze swojej listy, a jedynie o wykreślaniu nazwisk, co nie wymaga własnoręcznego mordowania ludzi. Lista niestety na przestrzeni sezonów zmienia się co chwilę, więc ciężko spekulować tutaj, ale na pewno jedną osobą będzie Walder Frey, drugą zapewne Waif, mimo że nigdy otwarcie do listy nie została dopisana, lecz było to dość mocno zasugerowane w tym sezonie...Trzeci może być natomiast Beric/Thoros, jeśli faktycznie BwB wpadnie na imprezę do Freya, gdzie możemy również spodziewać się Aryi.

Ciekawe czy jak serial się już skończy, to ludzie wreszcie uwierzą że LSH wycięli, czy dalej będą in denial. Nawet żywy Beric nie pomógł :(

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 20 cze 2016, o 19:20

Akurat to powiedziała Sophie (Sansa, :) ). Maisie mówiła między innymi, że nie zabije nikogo ze swojej listy (kłamstwo) i masz ci los, pozostałych dwóch nie pamiętam, ale mało spoilerowe były :P

reggiss wielkie dzięki za przytoczenie listy Aryi! Nigdzie nie mogłam znaleźć!

Spoiler:

Czy na jej serialowej liście nie było też Waife? (czy jak jej tam?) I drugie pytanie, czy to nie było w oryginale bardziej na zasadzie "z jej listy znikają" niż, że bezpośrednio zabija? Wówczas, część z tych osób mogłaby zginąć z innych rąk, co z kolei jest OGROMNIE prawdopodobne?

reggiss
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: reggiss » 20 cze 2016, o 19:42

trochę byłoby to nierealne i nie potrafie sobie tego wyobrazić. Waler ok, Arya dotarła do Bliźniaków i dostała się na ucztę, ale Thoros/Dondarion? Bedą czekać na nią na przystani z białą chustką, żeby ją powitać?

P.S. Wzorowałem się na przetłumaczonej wersji i nie zadałem sobie trudu, żeby sprawdzić, oryginał:
First off, let’s start with Sophie Turner’s two truths and a lie:
“Ramsay dies.”
“Lady Stoneheart returns.”
“Arya checks three people off her list.”

lista z westeros.pl:

[Cersei, Walder Frey, Melisandre, Beric Dondarrion, Thoros z Myr, Ilyn Payne, i Góra]

• 3 nazwiska ( Waif nieuwzględniona na liście Aryi)

wydaje mi się, że jeśli nie odnosi sie to do osobistego zabójstwa to może chodzić o Waldera/Cersei/Górę
z drugiej strony po co wprowadzaliby wtedy Thorosa i Berica do 6 sezonu, jeśli nie mieliby oni żadnej roli do spełnienia, jak na razie stanowili jedynie zapychacz.
wersja druga : Walder/Thoros/Beric

• Jeśli przyjęłoby się, że na liście była Waif, to zostają 2 nazwiska:
wszyscy są przekonani że zginie Walder Frey, więc ostatnim skreślonym mogłaby być Cersei
Ale wtedy znowu to samo pytanie, po co w 6 sezonie Thoros i Beric?
poplątane to trochę, może jednak LSH:P
[glow=red]Unmöglich ist gar nix, und es geht alles, wenn man will.[/glow]

Itkovian
Poziom 1

Postautor: Itkovian » 20 cze 2016, o 20:39

Ale wtedy znowu to samo pytanie, po co w 6 sezonie Thoros i Beric?
poplątane to trochę, może jednak LSH:P

[align=justify]Tylko jest jeden szkopuł - Lord Błyskawica nadal ma się dobrze.
Gdyby miano ją teraz ożywić, byłby to idiotyczny i nielogiczny
koncept, acz po panach D&D możemy się wszystkiego spodziewać :roll:
Ciało Catelyn już dawno rozłożyło się w wodach Tridentu, zatem
Dedecy tylko by się ośmieszyli. Jedynym sensownym wyjściem
byłoby zmienienie materiału z książek. Miast poświęcać Berrica
i używać jego cząstki życia do ożywienia Starkowej, Thoros
sprowadził ją już dawno tak samo jak uczynił z Dondarrionem
uprzednio. Wtedy można nawet przyjąć, iż Bractwo podzieliło
się na dwie bandy - jedna dowodzona przez LB, a druga przez LS.
Lepszej opcji uzasadnienia powrotu Cat nie widzem. Ale nawet
jak ją wprowadzą, to i tak zrobią to po głupiemu, tak że w sumie
Stoneheartfile będą niezadowoleni :D[/align]

Tywin
Poziom 7

Postautor: Tywin » 20 cze 2016, o 20:49

Ej co na liście Aryi robią Thoros i Beric ? Nawet w serialu nie pamiętam żeby coś jej zrobili. Chyba że nie pamiętam. Z książkowej listy nie rozumiałem nigdy tylko Ilyna. Dostał rozkaz to go wykonał, nie jego wina że król był taki, nie on był winny śmierci Neda. Ale Arya raczej tak na to nie patrzyła.

Margaery
Poziom 4
Awatar użytkownika

Postautor: Margaery » 20 cze 2016, o 21:05

Thoros i Beric pojawili się na liście chyba jakoś razem z Melisandre, kiedy doszło do wymiany Gendry'ego za worek złota, ewentualnie dwa (dobra, nie pamiętam za ile). Przynajmniej ja tak to pamiętam.
Obrazek
I'm dead set on a getaway

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Wróć do „Sezon 6”