Szybkie pytania

Wszystko, co dotyczy utworów naszego ukochanego autora.

Moderator: Nocna Straż

martin685
Poziom 1

Re: Szybkie pytania

Postautor: martin685 » 27 kwie 2016, o 23:44

Wydaje mi się że był to po prostu osobisty herb Joffreya. Niektóre postaci takowe przybierały np. Robb miał w herbie głowę wilkora a nie klasycznego biegnącego wilkora Starków. Littlefinger także przyjął sobie za herb przedrzeźniacza zamiast herbu swojego ojca czyli Tytana z Braavos. Wydaje się że w Westeros panuje przy tym duża swoboda. Joffrey swoim osobistym herbem akcentował przywiązanie do rodu matki (i ojca) :D

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Bombacjusz
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Bombacjusz » 29 kwie 2016, o 09:11

Przypadek zmiany herbu właściwie od ręki mamy w "Błędnym Rycerzu" kiedy ser Raymun Fossoway zmienia kolor herbowego jabłka z czerwonego na zielony i jak wiemy z PLiO zmiana jest trwała i istnieje gałąź Fossowayów pieczętująca się zielonym jabłkiem. Tak więc nie jest problemem zmiana herbu, a jedyne kontrowersje w tym wypadku to postawienie lannisterskiego lwa czyli herbu jakby nie brać rodu wasalnego z jeleniem Baratheonów czyli rodu obecnie królewskiego. Ale też chyba bardziej wchodzi tu w grę ogólna niechęć do Lannisterów w ogólności a Cersei w szczególności niż jakieś względy prawne czy obyczajowe.
Pani, Twych wdzięków nie trzeba mi wcale, co rzekłszy odszedł, nie wrócił...

Mya Stone
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Mya Stone » 29 kwie 2016, o 16:40

Czytam "Starcie Królów" i przyszła mi do głowy taka myśl - Czy Theon mógł spłodzić dziedzica z córką kapitana "Myraham"? Czy dziecko morskiej żony mogłoby zostać uznane?
na Skagos @xmass2

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 29 kwie 2016, o 16:51

Może Martin zmianę herbu zaczerpnął z historii? Edward III miał w swoim herbie lwa po ojcu, a lilie po matce.

Ciekawa ta koncepcja z morską żoną, chyba nigdzie nie było wyjaśnione jaki one i ich dzieci mają status. Ale chyba prawo Westeros brałoby je za bękarty, czyli tylko król mógłby je "uprawomocnić" do dziedziczenia...
W Grze o Tron czysta jest tylko krew...
"The Blood of Aegon the Dragon flows in her veins."

Obrazek

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 29 kwie 2016, o 22:46

Jeżeli dobrze pamiętam "Świat", to u Żelaznych dzieci "morskich żon" były w kolejce dziedziczenia po dzieciach "skalnej żony". Morskich żon mężczyzna mógł mieć po kilka naraz, ale skalną żonę tylko jedną.

Co do Theona i córki kapitania, to tak i nie, czyli mógł spłodzić dziecko, ale odnoszę wrażenie (też ze "Świata"), że do uznania za "morskie małżeństwo" też był potrzeby jakiś rodzaj ceremonii ślubnej, więc dziecko tak czy inaczej podpada pod status bękarta.
"Laws should be made of iron, not of pudding."
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"
(Wawrzyniec Goślicki, O senatorze doskonałym księgi dwie, 1568)

Mya Stone
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Mya Stone » 30 kwie 2016, o 11:05

Ayuzawa w sprawie herbów znalazłam taki cytat:

Starcie Królów, str 226, POV Brana
Różnili się od siebie również tarczami i opończami. Tarcza Małego Waldera była podzielona między bliźniacze wieże Freyów, moręgowatego dzika jego babci, która pochodziła z Crakehallów oraz oracza matki z rodu Darrych. Duży Walder miał drzewo i kruki rodu Blackwoodów i splecione ze sobą węże Paege’ów.

Ciąg dalszy gdybologii - Czy bękart Theona mógłby zostać uznany przez Mokrą Czuprynę?
na Skagos @xmass2

Tywin
Poziom 7

Postautor: Tywin » 30 kwie 2016, o 18:14

Czy jest powiedziane kiedy Petyr proponował poślubienie Sansy Lannisterom ? Cersei myśli o tym ale konkretny moment złożenia propozycji nie pada.

mystra
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: mystra » 30 kwie 2016, o 19:46

Z tekstu wynika, że było to przed śmiercią Neda. Być może już po jego aresztowaniu, bo Cersei myślała też, że wysłałaby go na mur.
PetSan @serducho
OOP AJPK
OHS

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 30 kwie 2016, o 19:55

Nie zgadzam się z tobą mystra. Z tekstu nie możemy wywnioskować terminu, kiedy pytał o to Cersei cytat poniżej:
I would have made Sansa a good marriage. A Lannister marriage. Not Joff, of course, but Lancel might have suited, or one of his younger brothers. Petyr Baelish had offered to wed the girl himself, she recalled, but of course that was impossible; he was much too lowborn. If Joff had only done as he was told, Winterfell would never have gone to war, and Father would have dealt with Robert’s brothers.
Instead Joff had commanded that Stark’s head be struck off, and Lord Slynt and Ser Ilyn Payne
had hastened to obey. It was just there, the queen recalled, gazing at the spot. Janos Slynt had lifted Ned Stark’s head by the hair as his life’s blood flowed down the steps, and after that there was no turning back.

mystra
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: mystra » 30 kwie 2016, o 21:29

Rzeczywiście trudno ustalić to precyzyjnie. Wydaje mi się jednak, że po uznaniu Neda za zdrajcę Sansa traciła na wartości i być może wtedy Petyr postanowił zasugerować to małżeństwo. Oczywiście to tylko spekulacja, ale wydaje mi się to bardzo prawdopodobną wersją wydarzeń. Przed tą sytuacją gdy Ned był oskarżony o zdradę Cersei nie miała powodu by szukać dla Sansy innego męża niż Joffrey.
PetSan @serducho
OOP AJPK
OHS

Tywin
Poziom 7

Postautor: Tywin » 1 maja 2016, o 11:07

Mi się zawsze wydawało że nastąpiło to w momencie gdy odkryto plany Olenny dotyczące Sansy i szukano jej męża aby nie oddać jej Tyrellom. Ale w wielu miejscach czytałem właśnie interpretacje że propozycja padła podczas uwięzienia Neda.

jan_jose
Poziom 1

Postautor: jan_jose » 2 maja 2016, o 13:14

W jakich godzinach zasztyletowano Jona , i dlaczego nie został innym?ile czasu musi upłynąć?

Sobieski
Poziom 2
Awatar użytkownika

Postautor: Sobieski » 2 maja 2016, o 13:23

Jon nie mógłby zostać Innym, a co najwyżej upiorem. Zostać upiorem można od razu po śmierci (np. Waymar Royce). Nie został upiorem, bo w pobliżu nie było Innego, który mógłby zrobić z niego upiora. Co do godzin to chyba nie ma podanego tego w książce (nie pamiętam), ale raczej była noc.
Obrazek[tab=10]Obrazek[tab=9]Obrazek[tab=10]I’m Korra. You gotta deal with it.[tab=285]Korraaaaa

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 21 maja 2016, o 10:02

Obrazek
Pytanie czy ktoś rozpoznaje herb z tego obrazka i jaką scenę może przedstawiać?

2 pytanie:
Czy ktoś kojarzy w którym temacie była dyskusja w jaki sposób Cersei zorganizowała wstąpienie do Gwardi Jaimeiego? Z góry dziękuje za pomoc .

Maegi
Poziom 10
Awatar użytkownika

Postautor: Maegi » 21 maja 2016, o 21:25

1. Didier Graffet chyba zrobił tę ilustrację odnośnie legend arturiańskich - może to któryś z rycerzy Okrągłego Stołu? Nie mam tutaj jednak pewności.

2. Może nie tyle dyskusję o sposobie zorganizowania przez Cersei kojarzę, co zasugerowanie, że mogło to być za pośrednictwem Varysa w temacie Bunt przeciw Aerysowi. @hug
Obrazek The dragons know. Do you?

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 24 maja 2016, o 18:31

Pytanie: Kiedy pojawili się Inni: przed pokojem zawartym z ludźmi przez Dzieci Lasu, czy przed?

I drugie: Inni pojawili się przed Valyrią? Wydaje mi się, że tak ale nie jestem pewna a nie mam ŚLiO w domu...

Obrazek

Mya Stone
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Mya Stone » 24 maja 2016, o 19:50

Gdy po zawarciu paktu Pierwsi Ludzie ustanowili swe królestwa, zagrażało im niewiele niebezpieczeństw poza bratobójczymi wojnami i wendetami. Tak przynajmniej mówią nam przekazy, z których dowiedzieliśmy się także o Długiej Nocy - zimie, która trwała całe pokolenie.

ŚLiO str 11

Powstanie Valyrii maester Yandel opisuje na str 13, słowami
Gdy Westeros odzyskiwało równowagę po Długiej Nocy, w Essos pojawiła się nowa potęga.

opisuje Stare Ghis i Valyrian, ale nie ma konkretnych dat, tylko wspomnienie pięciu wojen między tymi dwoma potęgami.
na Skagos @xmass2

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 19 cze 2016, o 19:11

Hej, mam pytanie, a w sumie kilka, :P

Ostatnio czytałam te dwa opowiadania Martina z "Łotrzyków" i z "Niebezpiecznych Kobiet" o Tańcu Smoków (btw. wyobrażacie sobie film pełnometrażowy o tym wydarzeniu, to byłoby genialne!) i zastanawia mnie jedna rzecz (znaczy zastanawia mnie od dawna, ale teraz się nasiliło, :) ). Smocze jaja były wkładane małym Targaryenom do kołyski ale w "Księżniczce i Królowej" smoki bodajże 6-cio latków (zakładamy, że same mają z 6 lat) są nazywane pisklakami. Tak samo gdy 14-15-sto letnia Baela Targaryen dosiada Moondancer (która wykluła się gdy Baela była niemowlęciem) jest wspomniane, że smoczyca nie była większa od bojowego rumaka. Tu nastaje pytanie. Smoki Dany mają niespełna 2 lata jakim cudem Drogon nadaje się już do "jazdy na nim"? (pomijam serial, gdzie jest jakieś 4 razy większy niż w książce...) Czy może było gdzieś, że np. smoki, które wykluły się dla starszych osób (nie niemowląt) rosły szybciej, lub nie wiem "dostosowywały się wielkością o potrzeb właściciela, :P", lub coś... Znaczy wiem, że uwięzione są mniejsze i tak jest też u Dany, gdzie Drogon latający wolno jest sporo większy od uwięzionych Rhaegala i Viseriona (które Quentyn chciał zapakować na wóz, :P ).

Kolejne pytanie jak to jest z tą płcią u smoków? Do tej pory byłam pewna, że za smoczycę jest uznany ten co złoży jaja. Ale w "Księżniczce i Królowej" zarówno Moondancer, jak i Tessarion są nazwane smoczycami, gdy jednocześnie wiemy, że były "za młode" w chwili śmierci by mieć szansę kiedykolwiek złożyć jaja.

I jak już pytam to tym razem serial. Pod koniec ostatniego sezonu Littlefinger gada z Olenną i mówi, że ma dla niej kogoś, czy jakoś tak (sorry, serial i ja = skleroza), czy kiedykolwiek dowiedzieliśmy się/dowiemy o co chodziło?

A jeszcze jedno, był jakiś wywiad z Martinem, gdzie powiedział coś w stylu, że nie koniecznie Targaryenowie muszą dosiadać smoków - wiecie o co mi chodzi. Mam pytanie, bo nie pamiętam, cz mu am chodziło konkretnie, że mogą być to osoby BEZ Targryeńskiej krwi w ogóle (co daje nam miliard kandydatów na smoczych jeźdźców), czy, że ten ktoś nie musi być po protu Targaryenem (jak ja to zinterpretowałam, znaczy wiecie, tu kropelka krwi smoków 100 lat temu tu jeszcze jedna, etc., :P ). Jakby ktoś miał ten cytat byłoby pięknie, :)

Btw... zrobiłam taką rozprawę o smokach, że chyba powinnam to przenieść do innego tematu? Tak? Ale zależy mi tylko na odpowiedziach, więc sama nie wiem...
"Ludzie, którzy twierdzą, że są źli, zwykle nie są gorsi od reszty. To ludzi, którzy twierdzą, że są dobrzy lub w jakimś sensie lepsi od innych, należy się wystrzegać." - Gregory Maguire
LEW A+J=C&J :twisted: @fingercrossed R+L=JS :roll:

Mya Stone
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Mya Stone » 19 cze 2016, o 19:26

1. (o ile dobrze pamiętam i się nie mylę, jeśli tak to proszę mnie poprawić)
p.Martin planował przerwę ok 5-letnią pomiędzy NM a Udw i TzS. W jednym z wywiadów tłumaczonych przez radrufa i w starszych postach były wypowiedzi Mistrza i dyskusje na ten temat. Smoki w Pieśni rosną szybciej, bo zrezygnował z tej przerwy, a Danuta musiała go dosiąść w TzS.
(ja tak to zrozumiałam)
+ masz różnice ->fakty Świata vs fakty Pieśni

2. o płci smoków dyskutowano w kilku tematach, jest ona zmienna wg maestera Aemona
temat1
temat2

3. hmm, chyba chodziło o Lancela
na Skagos @xmass2

myszyn88
Poziom 1

Postautor: myszyn88 » 23 cze 2016, o 12:52

Z tą wielkościa smoków to można zapytać również czemu ostatnie z nich rosły tylko do wielkości psa. Może Moondancer nie rosła z powodu konfliktu między Targaryenami i co za tym idzie bratobojczymi walkami smoków. Może magia ognia już miała wtedy mniejsza moc.

Nan
Poziom 13
Awatar użytkownika

Postautor: Nan » 28 cze 2016, o 16:40

Wie ktoś, jak nazywa się aktora grająca Lyanne w wizji Brana z odcinka 10?

Jak w powieści zginął Wielki Maester? Nie kojarzę z tomów 1-5 jego śmierci... nie czytam niczego co dotyczy WW :-)

Pięć Fortów należy to Yi Ti? Nie mogę znaleźć fajnej mapki z tamtą częścią Essos...

Obrazek

wilczawataha
Poziom 1

Postautor: wilczawataha » 28 cze 2016, o 17:00

Czy jest gdzieś na forum temat o tym, czy Ned ruszyłby na wojnę z Robertem jeśli by się wydało, że Jon jest synem R+L? Np. ma włosy po tacie, trudno coś takiego, by było ukryć.

Druid
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Druid » 28 cze 2016, o 17:07

@Nan

Aktorka grająca Lyannę to Aisling Franciosi.

Wielki Maester zginął w epilogu TzS, Kevan znalazł go martwego w jego komnacie, prawdopodobnie został zadźgany przez ptaszyny Varysa.

Tu masz mapę (chociaż nie wiem czy o takie coś Ci chodziło):

http://fineartamerica.com/featured/game ... -maps.html " onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Można sobie powiększyć dowolny fragment.
"I am the storm, my lord. The first storm, and the last."

Noreen
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Noreen » 2 lip 2016, o 15:25

Takie pytanie dotyczące tym razem serialu...
czy podczas trwania intro lub gdy są już napisy końcowe pojawia się gdzieś tytuł danego odcinka? Nigdy nie widziałam
Targaryen Tyrell Stark
Obrazek Obrazek Obrazek

paulonio
Poziom 1

Postautor: paulonio » 3 lip 2016, o 22:48

Hej,
Jako, że zbliża się premiera Wichrów Zimy (powiedzcie, że tak jest, proszę : ) ) to wypadałoby odświeżyć sobie wydarzenia z książki i ogólnie uporządkować je, bo serial trochę namieszał.
Myślicie, że warto czytać całość od początku jeszcze raz? Ponadto zastanawiam się czy nie czytać po angielsku żeby przygotować się na ew. czytanie Wichrów Zimy w tym języku (ile zwykle trzeba było czekać na tłumaczenie?), ktoś ma doświadczenia czy oryginał jest lepszy/inny pod jakimś względem od tłumaczenia?

Zoidberg
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Zoidberg » 3 lip 2016, o 23:10

Jeśli chodzi o czytanie całości od początku, to właśnie teraz jest świetny moment - dwa tematy niżej Dzięcioł Czarny ogłosił się z facebookowym projektem grupy re-readingowej ( viewtopic.php?f=28&t=4834 ) - dotąd przerobili (wg. planu) 3 rozdziały, więc nie będziesz mieć dużo do nadrobienia :)
Sam zainspirowany akcją właśnie robię drugie podejście do całości, tym razem w oryginale, i jest tam trochę lepiej. Trochę bardziej spójnie jak chodzi o nazewnictwo, trochę bardziej *folklorystycznie* pod względem języka, jest fragment o kąpieli Sama we krwi tura, który w tłumaczeniu niewytłumaczalnie zaginął (o czym sam się dowiedziałem chyba wczoraj), ale jakiejś olbrzymiej różnicy prawdę powiedziawszy nie czuję. Niemniej jako ćwiczenie języka na pewno warto.
A czy warto *w ogóle* czytać jeszcze raz? Tu się muszę przyznać, że po zapoznaniu się z masą teorii spiskowych w które obrodził fandom (jestem w trakcie pisania magisterki, więc obejrzałem chyba wszystkie filmy Prestona Jacobsa), przy drugim podejściu książki odbieram zupełnie inaczej i na zupełnie inne rzeczy zwracam uwagę. Więc pod tym względem- warto :D

Ayesha
Poziom 6
Awatar użytkownika

Postautor: Ayesha » 3 lip 2016, o 23:22

Warto czytać drugi raz i trzeci raz i... dobra kończę, :P Co do tłumaczenia. Pierwszy tom to oficjalna klapa mimo poprawek świetnego Jakuszewskiego (a wersja bez wprowadzonych poprawek to w ogóle masakra totalna!). Kolejne tomy, które od początku są tłumaczone przez Jakuszewskiego nie mają już błędów i tłumaczenie jest cudowne. Większość przepowiedni czy snów, etc. czytałam w oryginale by porównać i na prawdę nie ma się do czego przyczepić.
"Ludzie, którzy twierdzą, że są źli, zwykle nie są gorsi od reszty. To ludzi, którzy twierdzą, że są dobrzy lub w jakimś sensie lepsi od innych, należy się wystrzegać." - Gregory Maguire
LEW A+J=C&J :twisted: @fingercrossed R+L=JS :roll:

Tywin
Poziom 7

Postautor: Tywin » 6 lip 2016, o 14:32

A gdzie siedzi królowa gdy król zajmuje żelazny tron ? To głupio wygląda mąż na wielkim żelaztwie a żona na krześle nawet pięknym. No bo obok żelaznego nie ma miejsca dla królowej.

fiu*
Poziom 5
Awatar użytkownika

Postautor: fiu* » 29 lis 2016, o 19:03

Mam pytanie na temat najnowszego wydania ilustrowanej "Gry o tron" czy istnieją wersje z kolorowymi ilustracjami czy zawsze są czarno białe?

Nettles z Gór
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Nettles z Gór » 29 lis 2016, o 21:42

Nie ma dwóch wersji - jednej z kolorowymi, a drugiej z czarno-białymi ilustracjami.
Zgodnie z tym co jest w artykule w "Vanityfair" ilustracji jest 73 (cześć jest już znana, a część jest nowa), na początku każdego rozdziału, plus dodatkowo 8 kolorowych.
Link do artykułu:
http://www.vanityfair.com/culture/2016/ ... ion-images
"Laws should be made of iron, not of pudding."
"Prawdziwa wolność, to jest żyć według praw i nic ani nie czynić, ani nie zamyślać przeciwko nim"
(Wawrzyniec Goślicki, O senatorze doskonałym księgi dwie, 1568)

Drazenko
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Drazenko » 30 lis 2016, o 21:05

Jako posiadacz edycji ilustrowanej potwierdzam powyższą odpowiedź, dodam też, że książka zawiera kolorowe mapy Północy i Południa oraz nowe, choć czarnobiałe, obrazki herbów w dodatku (który pojawił się po raz pierwszy w historii polskich wydań GoT).

Lord Bluetiger
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Lord Bluetiger » 30 lis 2016, o 21:13

W mojej nieszczęsnej grze (na okładce Jon Snow na koniu i biegnący Duch) brakuje strony tytułowej (od razu jest 'Powinniśmy wracać'), podziękowań i dodatków, mapy są, ale okropnie niewyraźne. Za to na samym końcu są dwie całkowicie puste kartki.
Książka jest tak niezdarnie sklejona, że gdybym nie wiedział, że takie rzeczy robią maszyny, to uznałbym, że drukarz był kompetnie pijany.

ladysherlockian
Poziom 1

Postautor: ladysherlockian » 10 gru 2016, o 14:55

Pytanie do uważnych czytelników Martina dotyczące warsztatu pisarza: czy i jak różnią się wersje rozdziałów opublikowanych na stronie autora od tych, które pojawiają się w opublikowanej wersji powieści? Czy wprowadzane są drobne, kosmetyczne zmiany, czy też poważniejsze? A może rozdział, który był dostępny na stronie Martina, jest później wydawany w książce zupełnie bez zmian? Czy ktoś może pokusił się o takie porównania i analizy?

Arstan Selmy
Poziom 1

Postautor: Arstan Selmy » 12 gru 2016, o 18:28

Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić dlaczego dzicy tak uparcie forsowali Mur skoro mogli go po prostu ... ominąć przedzierając się przez góry na zachód lub opływając?

MisternyMisterio
Poziom 1

Postautor: MisternyMisterio » 16 gru 2016, o 17:06

Sporo daje same spojrzenie na mapę Westeros. Górami władają górskie plemiona wierne Winterfell i są ogólnie mocno niedostępne, inaczej dawno by próbowali. Poza tym z mapy wynika, że przecina tam jeszcze rzeka potencjalną drogę na południe. Od zachodniej strony ominąć się gór nie ma. Od wschodu zabezpieczono się na taką ewentualność Wschodnią Strażnicą, z książek wynika, że jest tam mała doraźna flota, a zwiadowcy wypatrzyliby wielkie roboty dzikich przy budowie floty. Zresztą dzicy nie umieją postawić dwupiętrowego domu z kamienia więc zbudowanie czegoś więcej niż nędzna tratwa przerastała ich umiejętności. Czasami jednak próbowali takich metod narażając przede wszystkim ziemie Umberów oraz Dar na duże straty.

Loominare
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Loominare » 1 sty 2017, o 16:56

I. Czy w którejś z części "Pieśni", lub dzieł pobocznych (ale nie "Świata Lodu i Ognia") pojawiają się nawiązania do Yi Ti, Cesarstwa Świtu etc.? A jeśli tak, na czym, mniej więcej, polegają?
II. Czy G. R. R. Martin wypowiadał się o wzmiankowanych już państwach? A jeśli tak, to jak?

Tak się pytam, bo Yi Ti i Cesarstwo Świtu zaczynają pełnić w niektórych teoriach rolę Żydów, czy innych masonów stojących za wszystkim, a wydaje mi się, że nie pojawiła się w sadze jakakolwiek o nich wzmianka.
Po dłuższym wahaniu zdecydowałem się nie używać podpisu.

Lord Bluetiger
Poziom 1
Awatar użytkownika

Postautor: Lord Bluetiger » 1 sty 2017, o 18:14

Yi Ti jest wspomniane już w 'Grze':

Dany had always heard that the east was different. It was said that manticores prowled the islands of the Jade Sea, that basilisks infested the jungles of Yi Ti, that spellsingers, warlocks, and aeromancers practiced their arts openly in Asshai, while shadowbinders and bloodmages worked terrible sorceries in the black of night. Why shouldn't there be dragons too? (Daenerys III)

Yi Ti jest wspomniane w każdej części PLIO, głównie w rozdziałach Dany, ale również u Aryi w Braavis i Tyriona.

Z kolei samo Cesarstwo jest wprowadzone dopiero w ŚLIO.

Mya Stone
Poziom 3
Awatar użytkownika

Postautor: Mya Stone » 8 sty 2017, o 20:45

Loominare pisze:Tak się pytam, bo Yi Ti i Cesarstwo Świtu zaczynają pełnić w niektórych teoriach rolę Żydów, czy innych masonów stojących za wszystkim, a wydaje mi się, że nie pojawiła się w sadze jakakolwiek o nich wzmianka.

Powiem tak :)
Teorie związane z WCŚ, YiTi, białymi maesterami, whorls IMHO należy traktować z przymrużeniem oka :wink: Ja wiem, że może w postach brakuje czasem tego :wink: ale chodziło w nich tylko o przedstawienie innego, alternatywnego spojrzenia na PLiO i ŚLiO :) Nie manifestuję i nie zakładam, że jakaś organizacja jest odpowiedzialna za wszystko.

Chociaż jeśli przyjąć, że Varys jest wielkim cesarzem eunuchem na wygnaniu, który w latach 80. drugiego stulecia od Podboju próbował zniszczyć całkowicie smoczą dynastię na polecenie merlingów... :mrgreen: @alien
Pozdrawiam :wink:
na Skagos @xmass2

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Wróć do „Bieżąca Dyskusja”