Taniec Smoków

Dział specjalny na dyskusje o wąktach PLiOwych poza PLiO.

Moderator: Nocna Straż

Sylvia
Poziom 8
Awatar użytkownika

Taniec Smoków

Postautor: Sylvia » 29 maja 2012, o 18:48

Pozwoliłam sobie zebrać i przetłumaczyć dostępne informacje na temat Tańca Smoków (tłumaczenie jest amatorskie, więc jakość i styl mogą pozostawiać sporo do życzenia).

TANIEC SMOKÓW - wojna domowa prowadzona w latach 129-131 AL miedzy przyrodnim rodzeństwem Rhaenyrą i Aegonem II.

PODŁOŻE
Król Viserys miał troje dzieci ze swoja pierwszą żona z rodu Arrynów, ale tylko Rhaenyra przeżyła okres dziecięcy. Z braku syna, król zaczął traktować księżniczkę jak swojego dziedzica. Rhaenyra brała udział w dyskusjach na temat państwa i uczestniczyła w obradach małej rady. Szybko zyskała uznanie i poparcie szlachty, wiele osób starało się jej przypodobać. Jednakże po śmierci pierwszej królowej Viserys ożenił się z panną z rodu Hightowerów i miał z nią czworo dzieci, w tym trzech synów (najstarszy to Aegon II). Mimo to, miejsce Rhaenyry w sukcesji wydawało się niezagrożone i zostało potwierdzone w testamencie króla Viserysa.

PRZEBIEG
Lord Dowódca GK, Ser Cristol Cole (potem nazwany Twórcą Królów) sprzeciwił się woli króla i koronował księcia Aegona jako Aegona II. Pobudki Ser Cristola pozostają niejasne, ale mówiło sie, że on i Rhaenyra byli kochankami i ich romans skończył się źle, dodając konfliktowi wymiar osobisty. Cole mógł tez po prostu chcieć podtrzymania andalskiej tradycji. W każdym razie, wielu lordów było świadomych woli Viserysa, by Rhaenyra dziedziczyła tron i poparło księżniczkę. Bez wątpienia, wielu z nich poświeciło lata, by zyskać uznanie przyszłej królowej. Rhaenyra przeciwstawiła się roszczeniom Aegona, co zaowocowało wojną domową. Królestwo podzieliło się na pół. Nawet Gwardziści wybierali strony, np. bracia Erryk i Arryk, którzy zabili się nawzajem.Wiemy, że Rhaenyra dosiadała Syraxa, a Aemond (młodszy brat Aegona II) latał na Vhaegarze. Członkowie bocznych gałęzi Targaryenów i większość smoków zginęła wskutek wojny.

W niewyjaśnionych okolicznościach Rhaenyra została skazana przez brata na śmierć za zdradę i została pożarta przez jego smoka (czemu przyglądał się syn Rhaenyry). W nieznanych okolicznościach niedługo potem zmarł sam Aegon II (nie miał synów).

PO WOJNIE
Na końcu zawarto pokój miedzy ocalałymi z obu stron poprzez małżeństwo najstarszego syna Rhaenyry Aegona i jedynej ocalałej córki Aegona II. Aegon został koronowany jako Aegon, Trzeci Tego Imienia. Jego kuzynka zmarła wkrótce, ale po kilku latach ożenił się on z córką lorda Velaryona, który służył mu jako regent i pierwszy namiestnik. Ostatnie smoki wyginęły w czasie jego rządów, [zdeformowane i zniekształcone] i pokutuje opinia, że król, który był świadkiem jak jego matkę żywcem pożera smok, kazał je otruć. Z tego powodu zapamiętany został jako Aegon Zguba Smoków.

Od czasów Tańca Targaryenowie praktykowali zmodyfikowana wersję agnatycznej primogenitury, plasując prawa kobiet za wszystkimi męskimi członkami rodu (nawet tymi z bocznej linii).

Jeśli ktoś ma ochotę zapoznać się z materiałami po angielsku:
http://awoiaf.westeros.org/index.php/Da ... he_Dragons
http://www.westeros.org/Citadel/SSM/Ent ... _Rhaenyra/
http://www.westeros.org/Citadel/Concord ... e_Dragons/
Ile oczu ma Bloodraven? Tysiąc i jedno.

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Leo
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Leo » 29 maja 2012, o 19:42

O kurde, ostatnio też miałem to tłumaczyć, niezły zbieg okoliczności :D
Bawiłem się w poczet królów ze smoczej dynastii i myślałem czy i tego nie ogarnąć ale lenistwo zwyciężyło. Tak więc szacun Sylvia :)
oddzieliliśmy się betonem od gwiazd...

Humerus
Poziom 1

Postautor: Humerus » 29 maja 2012, o 21:50

Na prawdę bardzo ciekawe informacje odnośnie Targaryenów. Czyli tytuł ostatniej książki możemy interpretować jako nawiązanie do tych wydarzeń i zapowiedź konfliktu pomiędzy Aegonem a Daenerys?

Direwolf
Poziom 11
Awatar użytkownika

Postautor: Direwolf » 29 maja 2012, o 22:13

Jejku, mi by się nie chciało. :P

Czyli to było tak, że przed Tańcem dziedziczenie u Targów też było na zasadzie, że syn ma pierwszeństwo, a na koniec córki, a po Tańcu przed córkami mieli pierwszeństwo jeszcze do tego wszyscy męscy członkowie rodów czy przed Tańcem było tak jak w Dorne, że dziedziczy pierwsze dziecko bez względu na płeć?

Humerus pisze:zapowiedź konfliktu pomiędzy Aegonem a Daenerys?
Byłoby fajnie jakby tak było. ;-)

Sylvia
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: Sylvia » 29 maja 2012, o 22:36

Myślałam, że to będzie tylko temat informacyjno-encyklopedyczny, a tu pojawiają się ciekawe tezy i pytania. Super!
Direwolf pisze:Jejku, mi by się nie chciało.

Gdyby Twoją alternatywą było uczenie się prawa dyplomatycznego i konsularnego, to opracowałabyś całą historię Westeros. :-) A na poważnie, to zobacz jaką robotę przy tłumaczeniach wypowiedzi Martina robi Leo :-)

Co do dziedziczenia:

Chyba nigdy nie było tak jak w Dorne, tę możliwość wykluczam (choć nie zbyt wiele przykładów sprzed Tańca - chyba, że Visenya :-) )

Myślę, że działało to tak: najpierw synowie, potem córki, potem reszta krewnych (przynajmniej oficjalnie), a od czasu Tańca kobiety były pomijane (choćby pominiecie córek Aegona III na rzecz Aegona IV [który był kuzynem].

Humerus pisze: Czyli tytuł ostatniej książki możemy interpretować ...

Myślę, że to popularna interpretacja. Ja po odkryciu Aegona myślałam, dojdzie do jakiegoś konfliktu właśnie w V części, ale póki co trzeba czekać....
gdzies na forum była wysunięta teza nt. powtarzalności pewnych zdarzeń w historii Westeros - pasuje jak ulał: księżniczka, która myśli, że będzie królową Westeros, nagle pojawia się męski potomek Targów z lepszymi prawami i moze być gorąco...

Marek K.
Poziom 13

Postautor: Marek K. » 29 maja 2012, o 22:48

Najszczerszy szacun Sylvia ze strony absolwenta nauk historycznych :D! Zrobiłaś naprawdę fajną i wartościową robotę bo sam byłem nie raz ciekaw jak to wyglądało w trakcie Tańca Smoków jak i powodów dla, których smoki za Aegona III miały wyginąć. A tu wszystko się fajnie poukładało, a właściwie poukładała Sylvia :D.

Także- @worship

Humerus
Poziom 1

Postautor: Humerus » 29 maja 2012, o 23:18

Sylvia pisze:Gdyby Twoją alternatywą było uczenie się prawa dyplomatycznego i konsularnego, to opracowałabyś całą historię Westeros. :-)

Heh... wiadomo co ciekawsze :D

Szczerze utwierdziłaś mnie w tym, że Aegon nie jest żadnym samozwańcem, lecz prawdziwym smokiem. Tyle że w tym przypadku paradoksalnie nie będzie happy endu dla Targaryenów. Spodziewam się czegoś w stylu widowiskowego końca ich rodu, co będzie wynikało z ich wspaniałości, ale również pyszności. Zwróćmy uwagę, że Aegon jest kreowany na tego idealnego, wykształconego władcę. Dany z kolei na zrodzoną w burzy matkę smoków. Myślę że oboje są w pewien sposób próżni i to ich zgubi. Historia może i zatoczy koło, ale będzie to swoisty koniec zmierzchu Targaryenów.

Oczywiście nie znaczy, że tego chcę :)

Sylvia
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: Sylvia » 31 maja 2012, o 18:01

Co do tezy, że Taniec smoków zapowiadał walkę współczesnych Targaryenów:
Q: Hi, short question. Will we find out more about the Dance of the Dragons in future books?

GM:The first dance or the second?
The second will be the subject of a book. The first will be mentioned from time to time, I'm sure.

[Q: Czy dowiemy sie czegoś więcej nt. Tańca smoków?

GM - Pierwszego czy drugiego? Drugi będzie tematem książki. Pierwszy będzie wspominany od czasu do czasu.]

Brzmi to jakby Martin sugerował interpretację tytułu i ewentualną eskalację konfliktu, ale z nim chyba nigdy nie wiadomo... :-)

Edit: Leo---->Tak, to fakt - wywiad jest sprzed kilku lat, a koncepcje Martina ewoluują :-) Jednakowoż może to być jakaś wskazówka.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, o 18:15 przez Sylvia, łącznie zmieniany 1 raz.

Leo
Poziom 9
Awatar użytkownika

Postautor: Leo » 31 maja 2012, o 18:10

Tak, też to słyszałem ale nie pamiętam z którego roku jest ten wywiad. Być może z 2010/11. Tak czy siak dużo wcześniej, Martin miał troszkę inną wizję nt. poprowadzenia akcji w książkach, o czym pewnie większość wie ;) Wówczas ten tytuł mógł mieć bardziej dosłowne znaczenie.
oddzieliliśmy się betonem od gwiazd...

Jura
Poziom 1

Postautor: Jura » 23 cze 2012, o 17:51

Jak dla mnie "taniec smoków" jako wojna pomiędzy Targeryenami to już troszkę za wiele. Ciekawiej byłoby gdyby fabuła skupiła się na samym odzyskaniu władzy w Siedmiu Królestwach a nie na dzieleniu jej pomiędzy 2 ostatnich Targaryenów posiadających prawa do tronu.

Uwaga mogę zaspoilerować.
A sam tytuł piątego tomu jakoś mnie tak nie przekonuje do powtórki wojny domowej. Brzmi on raczej dla mnie jako zwykły tytuł części która miała opowiadać o powrocie smoków, pierwszym locie itp. Sam "taniec smoków" moim zdaniem nie nastąpi.

Chociaż jak tak czytam ten fragment z wywiadu z Martinem trochę zaczynam odchodzić od mojej opinii @worship
Mało wiem. Dużo mówię.

Direwolf
Poziom 11
Awatar użytkownika

Postautor: Direwolf » 23 cze 2012, o 23:36

Moim zdaniem tytuł V tomu nie koniecznie musi oznaczać przyszłą walkę pomiędzy Targaryenami, tylko po prostu 'wskazać' nam, że będziemy mieli do czynienia z dwoma Targami roszczącymi sobie prawa do Żelaznego Tronu. Chociaż IMO byłoby ciekawie jakby w przyszłych tomach mielibyśmy 'powtórkę' z tamtego Tańca Smoków. :)

Marek K.
Poziom 13

Postautor: Marek K. » 3 lip 2012, o 23:31

Czy ciekawie Direwolf? Zgadzam sie z Tobą :D! Oj przeczytać jak Aegon załatwia Dany rozkazując jej smokom by ją pożarły żywcem ;). Wiem szalone :P.

A na poważnie- może Martin pozostawił w planach koncepcję tego, że dojdzie do wojny między Jajem a Dany, ale ją z czasem zmodyfikował. Np. mógł przenieść ten konflikt na później z kilku przyczyn:
1. Jakby ten konflikt wybuchł już w tomie zatytułowanym "Taniec ze smokami" lub "Taniec smoków" to byłoby to zbyt oczywiste.
2. Martin planował, że po którymś tomie dojdzie do przeskoku czasowego o kilku lat. To by oznaczało, że Aegon i Dany uporaliby się już z wieloma problemami za Wąskim Morzem i w tym samym czasie rozpoczęliby inwazję. Nie mogąc dojść do porozumienia lub kierując się ambicjami doprowadziliby do kolejnej wojny domowej.
3. Może Martin jeszcze nie wymyślił jak to rozegrać i dlatego zwleka?

Wracając do tematu o dawnej wojnie- kto był jeszcze świadkiem śmierci Rhaenyry? Bo w Twoim tekście Sylvia padło słowo "niewyjaśnionych okolicznościach"- czy były tam jakieś tajemne kulisy? Np. próby porozumienia zakończone "sądem" i zamordowaniem przyrodniej siostry? Bardzo zainteresowała mnie ta kwestia :).

Direwolf
Poziom 11
Awatar użytkownika

Postautor: Direwolf » 4 lip 2012, o 01:09

Marek K. pisze:Oj przeczytać jak Aegon załatwia Dany rozkazując jej smokom by ją pożarły żywcem ;) . Wiem szalone :P .
O tak. @:D Moje wymarzone zakończenie tomu VI. :P

Uważam, że ten tytuł będzie miał jakieś znaczenie, niekoniecznie walkę między nimi, chociaż mam nadzieję, że tak bo ta poniekąd 'już' mogła się zacząć. :D Aegon przecież najechał biedne królestwo, które należy do Danusi! xD IMO ona zamiast mu pomóc będzie z nim walczyć i chciałabym, żeby tego właśnie tyczyła się nazwa V tomu. :P

Sylvia
Poziom 8
Awatar użytkownika

Postautor: Sylvia » 4 lip 2012, o 10:59

Marku, niestety nie jestem w stanie Ci pomóc. Wszystko, co wiem o Rhaerynie i TS pochodzi z jej opisu przez Martina: http://www.westeros.org/Citadel/SSM/Ent ... _Rhaenyra/ drobnych cytatów w sadze (np. Arys i Barristan) i jakichś napomknięć Martina.

W 'Błędnym rycerzu' jest tylko to, że syn patrzył jak Rhaerynę pozera smok jej brata, nigdzie nie ma nic o tym, co doprowadziło bezpośrednio do tego.

Trzeba czekać na kompendium Martina, może tam coś będzie.

Melisandre
Poziom 3

Postautor: Melisandre » 4 lip 2012, o 15:00

Ukłony Sylvia za poświęcony czas!
Podoba mi sie wizja z kolejną wojną domowę. Myślę jednak, ze gdyby do niej doszło to jedynie w możliwości o takiej : Któryś z Targaryenów podbija całe Westeros(obstawiam Aegona bo Dany nadal za Wąskim Morzem). Pojawia się druga osoba(Daenerys ze smokami!) i niektórzy z poddanych stają po jej stronie. Wtedy dopiero wybucha wojna domowa. W takim przypadku wygrałby któryś z Targaryenów i raczej stałoby sie to w ostatniej części, być moze jako wielki finał sagi.
For the night is dark and full of terrors.

Mya Stone
Poziom 3
Awatar użytkownika

Re: Taniec Smoków

Postautor: Mya Stone » 1 sty 2017, o 18:35

Obrazek

Podłoże: Viserys I po śmierci pierwszej żony wydaje w 105r.o.P. dekret dotyczący rozstrzygający kwestię sukcesji: Rhaenyra zostaje jego następczynią. Setki lordów składa księżniczce hołd w Królewskiej Przystani. W 106r.o.P. za namową namiestnika Otto Hightowera Viserys I bierze ślub z Alicent Hightower. W 111r.o.P. zostaje urządzony turniej na cześć 5. rocznicy ślubu króla z Alicent; księżniczka zakłada suknię czarną, a królowa zieloną. Na turniej przybywa Daemon Targaryen i składa przed bratem koronę króla Stopni. Przez pół roku przebywa w stolicy, gdzie spędza czas z księżniczką. Podejrzewany o romans z nią zostaje wygnany przez brata i wraca na Stopnie. Rhaenyra w 114r.o.P. bierze ślub z Laenorem Velaryonem; Daemon po śmierci pierwszej żony poślubia w 115r.o.P. Laenę Velaryon.

120r.o.P. Rok Krwawej Wiosny: Laena umiera w połogu, Laenor ginie w Spicetown. Na jego pogrzeb do Driftmarku przybyły oba stronnictwa ze swoimi smokami. Dochodzi do kłótni pomiędzy Aemondem Targaryenem a synami Rhaenyry, Aemond traci oko. W pożarze w Harrenhal ginie namiestnik króla Lyonel Strong z synem. Otto Hightower zostaje ponownie mianowany namiestnikiem. Rhaenyra i Daemon biorą ślub w 120.r.o.P. Dzieci Viserysa i Alicent, Aegon i Helaena zawierają małżeństwo w 122r.o.P. Podczas rozstrzygania sporu o sukcesję król rani się o Żelazny Tron. Od tej pory jest coraz słabszy. Mimo to próbował pogodzić stronnictwo zielonych i czarnych, niestety bezskutecznie.

PRZEBIEG TAŃCA SMOKÓW

Viserys I umiera 03.03.129r.o.P.
Królowa Alicent zwołuje zebranie Małej Rady. Ser Criston Cole Lord Dowódca Gwardii Królewskiej zabija starszego nad monetą Lyama Beesburyego. Zatrzymano i uwięziono stronników czarnych w Królewskiej Przystani. Posłano po synów Alicent. Aegon II odmawia uczestnictwa w planach matki, ale zmienia zdanie za namową ser Cristona. Podzielenie majątku Korony na 4 części. Aemond Targaryen (Vhagar) rusza do Końca Burzy zdobyć poparcie Borrosa Baratheona. Rozesłanie kruków do zaufanych lordów i chorążych. Ser Steffon Darklyn (GK) ucieka z Królewskiej Przystani z koroną Starego Króla. 10.03.129r.o.P uderzono w dzwony i ukoronowano Aegona II w Smoczej Jamie. Septon Eustace namaszcza króla w imieniu Wielkiego Septona.
Na Smoczą Skałę docierają wieści o śmierci Viserysa I i koronacji Aegona II. Rhaenyra rodzi martwą córkę Visenyę. Zwołanie czarnej rady, plany wojenne, rozesłanie kruków do chorążych. Po przybyciu Darklyna koronacja Rhaenyry na Smoczej Skale. Jacaerys Velaryon zostaje wysłany do Doliny Arrynów, Białego Portu i Winterfell. Lucerys Velaryon leci na Arrax do Końca Burzy.
Aegon II dowiaduje się o koronacji siostry. Po obradach Małej Rady wielki maester Orwyle płynie na Smoczą Skałę negocjować z Rhaenyrą, ale warunki kapitulacji zostają przez nią odrzucone. Dochodzi do pojedynku pomiędzy dwoma Gwardzistami Królewskimi - ser Arrykiem i Errykiem Cargyllem.
Flota Corlysa Velaryona blokuje Gardziel. Daemon Targaryen (Caraxes) leci nad Trident i zdobywa Harrenhal. Jacaerys Velaryon (Vermax) zdobywa poparcie Arrynów, Manderlych, lordów Sióstr i Starków. Do Harrenhal ściągają chorąży wierni czarnym.
W Końcu Burzy Lucerys Velaryon zastaje Aemonda Targaryena. Borros Baratheon odmawia poparcia Rhaenyry. Pojedynek w Zatoce Rozbitków podczas burzy. Śmierć Lucerysa i Arrax.
Rhaenyra dowiaduje się o śmierci syna. Daemon Targaryen wysyła do żony kruka z obietnicą zemsty. Na jego polecenie Mysaria zleca szczurołapowi z Czerwonej Twierdzy i sierżantowi Złotych Płaszczy zabójstwo jednego z synów Aegona II. Jucha i Twaróg pojmują Alicent, Helaenę i jej 3 dzieci. Ginie Jaehaerys (mimo, iż królowa wskazała na Maelora).
Porażki zielonych pod Płonącym Młynem i Kamiennym Płotem. Blackwoodowie pokonują Brackenów.
Otto Hightower pisze do Triarchii, by przerwała blokadę Gardzieli. Aegon II dymisjonuje namiestnika i mianuje na jego miejsce ser Cristona.
Ser Criston Cole atakuje Rosby, Stokeworth i Duskendale. Ścina lorda Darklyna. Oblężenie Gawroniego Gniazda. Lord Staunton prosi czarnych o pomoc. Rhaenys Niedoszła Królowa i Meleys przybywają na odsiecz i wpadają w pułapkę zastawioną przez Aegona II (Sunfyre) i Aemonda (Vhagar). Śmierć Rhaenys i Czerwonej Królowej, okaleczenie Aegona II i jego smoka. Zdobycie zamku i ścięcie lorda. Sunfyre zostaje pozostawiony pod Gawronim Gniazdem.
Przewiezienie rannego króla, głowy lorda Stauntona i głowy smoczycy Meleys do Królewskiej Przystani. Tysiące prostaczków ucieka ze stolicy. Aemond Targaryen wkłada koronę ciężko rannego brata i zostaje protektorem królestwa. Daeron (Tessarion) leci do Starego Miasta. Aemond Targaryen (Vhagar) i ser Criston Cole z zastępem 4.tys. ludzi ruszają do dorzecza.
Z północy i z Doliny wyruszają zastępy, by przyłączyć się do czarnych w dorzeczu. Jacaerys Velaryon wraca na Smoczą Skałę. Corlys Wąż Morski obwinia Rhaenyrę o śmierć żony, ale Jace przekonuje go do powrotu do rady matki i wspólnie planują atak na stolicę. Joffrey Velaryon (Tyraxes) i Rhaena Targaryen zostają wysłani do Gulltown. Aegon Młodszy (Chmura) z bratem Viserysem płyną do Pentos z eskortą statków Velaryonów. Smocze nasienie próbuje okiełznać smoki. Ulf Pijanica zdobywa Srebrnoskrzydłą, Addam z Hull Morski Dym, Hugh Twardy Vermithora, a Nettles Owcokrada.
Przełom 129/130r.o.P. atak Triarchii na eskortę Aegona Młodszego. Pojmanie księcia Viserysa. Aegon III dociera na Smoczą Skałę na Chmurze. Smok zdycha z powodu zadanych ran. Bitwa w Gardzieli: Jacaerys atakuje lyseńskie galery w eskadrze 5 smoków. Ginie wraz ze swym smokiem Vermaxem. Triarchia plądruje Driftmark, spalenie Spicetown i Wysokiej Wody.
Ormund Hightower zostaje uwięziony pomiędzy 2 armiami nad Miodowiną. Daeron Targaryen przybywa z odsieczą na grzbiecie Tessarion. Pokonanie Rowana, Beesbury’ego, Tarly’ego i Costayne’a. Pasowanie Daerona.
Mooton, Crabb i Celtigar odbijają Gawronie Gniazdo. Walka z Sunfyrem, śmierć Mootona, zniknięcie rannego smoka (który wędruje po Szczypcowym Przylądku aż na Smoczą Skałę).
Po tym, jak armia zachodu ruszyła do dorzecza, Czerwony Kraken atakuje w imieniu Rhaenyry zachodnie brzegi Westeros. Dalton Greyjoy złupił m.in. Lannisport, Kayce, Piękny Zamek. Nad Czerwonymi Widłami Jason Lannister zostaje zabity przez Pate’a Długiego Liścia. Mimo to zastęp Lannisterów rozbija lordów dorzecza i maszeruje w kierunku Harrenhal.
Daemon na Caraxes omija armię zielonych w dorzeczu i rusza na Królewską Przystań. W stolicy spośród smoków zielonych zostały tylko młode smoki i Dreamfyre. Ludzie Daemona wywołują rozruchy w Zapchlonym Tyłku, flota Corlysa Velaryona zamyka rzekę. Złote płaszcze i 6 smoków pozwalają szybko zdobyć Królewską Przystań. Rhaenyra zasiada na Żelaznym Tronie. Alicent i Mała Rada zostają postawieni przed królową. Aresztowanie wielkiego maestera Orwyle’a, tortury Tylanda Lannistera, ścięcie Otto Hightowera, Jaspera Wylde’a, lorda Rosby i Stokeworth.
Larys Szpotawa Stopa wykrada Aegona II i jego dzieci z Czerwonej Twierdzy. Król w przebraniu przewieziony zostaje na Smoczą Skałę, Jaehaerę wysłano do Końca Burzy, a Maelora do Starego Miasta.
Wilki Zimy i zastęp lordów dorzecza otacza armię zachodu. Karmienie Ryb – wojsko Lannisterów zostaje wycięte w pień, część tonie w Oku Boga.
Aemond i Criston Cole docierają do pustego Harrenhal. Rozdzielają się: Cole rusza na południe połączyć się z armią Hightowera i Daeronem. Ludzie z dorzecza zatruwają studnie i palą lasy przed maszerującym zastępem Lorda Dowódcy Gwardii Królewskiej. Tymczasem Aemond i Vhagar palą dorzecze (Darry, Miasteczko Lorda Harrowaya…).
Bal Rzeźnika. Dustin i lordowie dorzecza uwięzili armię zielonych pomiędzy Okiem Boga a Czarnym Nurtem. Śmierc Cristona Cole’a i zdziesiątkowanie jego zastępu.
Rhaenyra posyła po Aegona Młodszego i Joffrey’a. Z Gulltown i z Białego Portu wyrusza zastęp, by przyłączyć się do czarnych. Królowa przesłuchuje stronników zielonych, podnosi podatki. W Dzień Dziewicy 130r.o.P. z Cytadeli wylatuje 300 kruków – maesterowie ogłaszają początek zimy. Rozpad Triarchii za wąskim morzem. Daemon (Caraxes) i Nettles (Owcokrad) ruszają do dorzecza, by odnaleźć i pokonać Aemonda. Na bazę wypadową wybierają Staw Dziewic.
Księżniczka Jaehaera dociera do Końca Burzy. Książę Maelor i Gwardzista Królewski Rickard Thorne zostają zabici w Gorzkim Moście. Ormund Hightower zrównuje miasteczko z ziemią.
I bitwa pod Tumbleton. Ulf Biały (Srebrnoskrzydła) i Hugh Młot (Vermithor) zdradzają czarnych. Armia dorzecza zostaje pokonana przez zastęp zielonych, Wilki Zimy przebijają się przez szyki liczniejszego wroga, śmierć Ormunda i Bryndona Hightowera.
Hobert Hightower nie panuje nad armią, dochodzi do dezercji. Grabieże i złupienie Tumbleton. Żądania dwóch zdrajców: Ulf chce Wysogrodu, a Hugh Młot korony.
Na Smoczej Skale Sunfyre zaatakował i zabił dzikiego smoka, ale ludzie Aegona II wmawiają volanteńskim kupcom, że to był Kanibal. Król zdobywa zamek dzięki pomocy prostaczków i garnizonu. Atak księżniczki Baeli, śmierć Księżycowej Tancerki.
Do Królewskiej Przystani docierają informacje o śmierci Szarego Ducha na Smoczej Skale. Na wieść o zdradzie w Tumbleton Rhaenyra nakazuje zamknięcie bram Królewskiej Przystani i aresztowanie Addama Velaryona. Corlys Wąż Morski ostrzega go i Addam z Morskim Dymem uciekają ze Smoczej Jamy. Corlys Velaryon trafia do lochu, jego ludzie opuszczają stolicę, w której narasta niezadowolenie od czasu zwiększenia podatków. Rhaenyra wysyła kruki do Winterfell i Doliny z prośbą o pomoc. Do Stawu Dziewic przysłano rozkaz zgładzenia Nettles z Gór. Daemon Targaryen odsyła ją i Owcokrada, po czym rusza na Harrenhal. Lord Mooton zmienia chorągwie czarnych na chorągiew zielonych.
22.05.130r.o.P. bitwa nad Okiem Boga. Aemond i Vhagar ścierają się w powietrzu z Daemonem i Caraxes. Oba smoki zginęły, szkielet Aemonda z wbitą Mroczną Siostrą prąd jezioro wyrzucił na brzeg po kilku latach. Ciała Daemona nie znaleziono.
Królowa Helaena ginie nadziana na szpikulce suchej fosy Warowni Maegora. W Zapchlonym Tyłku wybuchają zamieszki i pożary. Perkin Pchła koronuje swojego giermka Trystane’a Truefyre’a na króla. Tłuszcza rabuje magazyny i nabrzeża.
20 tys. ludzi pod wodzą Pasterza rusza na Smoczą Jamę. Joffrey Velaryon wbrew rozkazom matki próbuje ruszyć na grzbiecie Syrax na Wzgórze Rhaenys. Ginie zrzucony przez smoka. Śmierć 5 smoków: Shrykos, Morghula, Tyraxes, Dreamfyre i Syrax.
Rhaenyra z Aegonem Młodszym, ocalałymi Gwardzistami i braćmi Manderly ucieka ze stolicy. W drodze do Duskendale jej orszak zostaje zaatakowany przez złamanych, złote płaszcze dezerterują i uciekają. W Duskendale Rhaenyra jest zmuszona sprzedać koronę, by dostać się na braavoski statek, który zawiezie ją na smoczą wyspę.
Do Daerona docierają wieści o śmierci Aemonda. W Tumbleton odbywa się koronacja Hugh Młota. Unwin Peake, Hobert Hightower i inni (Krucze Stopy) decydują o zgładzeniu dwóch zdrajców.
II bitwa pod Tumbleton. Addam Velaryon (Morski Dym) wracając z wizyty na Wyspie Twarzy zebrał armię czarnych z dorzecza i uderzył na zielonych. John Roxton zabija Twardego Hugha. Ulf Biały przesypia bitwę. Podczas nocnego ataku ginie Daeron Targaryen. Taniec Smoków: Tessarion i Morski Dym rozpoczynają taniec w powietrzu, do ataku włącza się Vermithor. Śmierć 3 smoków. Rzeź armii Hightowera. Tumbleton zamknęło bramy, a czarni nie szturmowali murów. Zabrali wozy, zapasy i paszę i ruszyli do Królewskiej Przystani. Srebrnoskrzydła dziczeje i ucieka.
Hobert Hightower pije zatrute wino z Ulfem Białym. Po ich śmierci Unwin Peake decyduje o odwrocie.
Rhaenyra z Aegonem Młodszym zostaje pojmana przez garnizon Smoczej Skały i przyprowadzona na dziedziniec zamkowy, gdzie Aegon II skazuje ją na śmierć. Ranny Sunfyre pożera królową na oczach jej syna 22.10.130r.o.P. Smok zdycha 19.12.130r.o.P.
Księżyc 3 królów: W opuszczonej Czerwonej Twierdzy Perkin Pchła i król Trystane Truefyre wydają edykty i rządzą częścią miasta. Na szczycie Wzgórza Visenyi w Domu Pocałunków królem był 4-letni syn kurwy Gaemon Jasnowłosy, który wydawał edykty na wzór dornijskich praw. Trystane i matka Gaemona zostali zgładzeni na rozkaz Aegona II po jego powrocie do stolicy. Gaemon został domownikiem króla Aegona III.
Boros Baratheon wyrusza z zastępem z Końca Burzy. Przeciw niemu na królewskim trakcie armią czarnych dowodzi Kermit Tully i 11-letni Blackwood z siostrą. Śmierć Baratheona i rozbicie jego wojsk.
Uwolniony z lochów Corlys Velaryon doradza królowi poddanie się. Aegon II odmawia i grozi, że zrobi krzywdę siostrzeńcowi. Zostaje otruty. Na Królewską Przystań uderza Cregan Stark i Kermit Tully.

Zima, spustoszone dorzecze i 16 zabitych smoków.
Następnie: Fałszywy Świt, Godzina Wilka, regencja w latach 131-136r.o.P.

Pozwoliłam sobie opisać przebieg Tańca Smoków na podstawie opowiadania Księżniczka i królowa jako materiał porównawczy i podstawę do rozmyślań podczas czytania Świata Lodu i Ognia. Korzystałam też z awoiaf wiki DoD
E: literówki + uproszczone drzewo genealogiczne i smoki
Obrazek
na Skagos @xmass2

Disable adblock

This site is supported by ads and donations.
If you see this text you are blocking our ads.
Please consider a Donation to support the site.

Wróć do „Jajo i Dunk czyli co przed PLiO?”